*

şükela:  tümü | bugün
 • parmagi kontrol eden tendon uzerinde cikan kist nedeniyle enflamasyon sonucu kendini gosteren parmak rahatsizligi. parmak tetik ceker gibi kivrilir duzeltmek zordur,steroid igneleri ve kistin ameliyatla alinmasi ile tedavisi mumkundur.
 • meydana gelen inflamasyon neticesinde(tenosinovitis) tendonlar kılıflarına sığmaz hale gelirler. şişkinlik parmakları hareket ettirince avuç içinde fark edilir. ağrılı ya da ağrısız olabilir. parmak büküldüğünde takılma ve kilitlenme meydana gelebilir. hastalığın ismi de bu kilitlenme sırasında parmağın aldığı biçimden gelir. ılık kompres, ağrı kesiciler ve lokal steroid uygulaması ameliyat dışındaki tedavi biçimleridir. hastaların 4/3'ü tendon çevresine steroid uygulamasıyla şifa bulmaktadır. ameliyatın gerekli olduğu vakalarda da paniğe kapılmaya gerek yoktur çünkü aynı gün içinde elinizi kullanabileceğiniz derecede basit bir operasyon. benzer bir hastalık için (bkz: tenisci dirsegi)
 • tetik parmak bir hastaliktir.ismine bakildigi zaman bir avcı hastaligi gibi duran bu durum parmaklarda tetik cekme hareketi esnasinda ortaya cikan bir durumu belirtmek uzere kullanilmistir.bu durum genellikle 40 yasin üzerinde ve diabetli,romatizmal hastaligi bulunan kisilerde rastlanilan bir olaydir.
 • ameliyat sonrası çok da kolay geçmeyen parmak rahatsızlığı. el bileğe kadar sarılı kalıyor ve doğal olarak bir miktar şişme ve ağrı oluyor. yaklaşık 1 hafta sonra sargıyı değiştiriyorlar ve bir süre sonra da dikişleri alıyorlar. bu sürede eli pek kullanmamak gerekiyor yoksa şişiyor. kol kırılınca yaptıkları gibi boyundan sallandırmak da yasak. insan elini kolunu nerelere koyacağını bilemez hale geliyor kısacası. neyse ki sonuç pozitif.
 • sahip olduğum rahatsızlık hemde iki baş parmağımda birden var. sağ baş parmağımdan birincisi 2 yaşımdan önce olmak üzere iki kez ameliyat oldum birkez de yine aynı parmağıma steroid iğnesi yapıldı ama hiç bir faydasını görmedim hatta ikinci ameliyatımdan sonra parmağımda his kaybı oluştu.

  ilkiyle ilgili tek bildiğim şey yara izi ve elim sarılı bir kaç fotoğraf karesi.

  baştan uyarayım kanla ilgili şeylerden midesi bulanan kişiler okumasın!!!! ikinci ameliyatımı 15 yaşımdayken olduğum için herşey çok daha net ve acılı belkide ikinci ameliyat olduğu içindir yamulmuyorsam 15 dk süren bir ameliyat ancak benim ki 25 dakika cıvarında sürdü (5 dakikada bir tansiyonum ölçülüyordu 5 kez ölçüm yapıldı) ve sekiz dikiş atıldı. hiç hastahanede yatmadım ameliyattan çıktıktan yaklaşık olarak bir saat sonra eve döndüm. bir sonraki gün doktor bazı hareketler verdi ve onları yapmaya başladım. günde 5 kez verilen hareketleri yirmişerli setler haline yapıyordum.12-13 gün sonra dikişlerin yarısı alındı. bundan 3 gün sonrada kalanları alındı.(ilk gün ve fizik tedaviler seansları hariç ağrısız sayılabilecek bir süreç geçirdim) benim için en zor gün kalan dikişlerin alındığı gündü dikiş ipleri kısa kesildiği ve düğümler ete gömüldüğü için bir türlü dikişleri alamadılar defalarca bisturi ile elimi kestiler uyuşturulmadan ameliyat olmak gibi birşeydi uzun uğraşlar sonunda dikişerin tamamı alındı tekrar pansuman yapıldı kurtulduğumu zannederek hastahaneden ayrıldım. bir süre sonra tekrar aynı sorun başladı ve ameliyattan korktuğum için steroid iğnesi yaptılar ama oda işe yaramadı. artık bunun için doktora dahi gitmiyorum parmağım takılınca diğer elimle düzeltip hayatıma devam ediyorum. çok daha kötüye gitmezse ameliyat olmayı düşünmüyorum.

  edit: imla
 • parmağın içe katlandıktan sonra (fleksiyon), tekrar açılmasında (ekstansiyon) takılma hissiyle ortaya çıkan, doğumsal ya da sonradan ortaya çıkabilen deformitedir.
  doğumsal olanlarında 1 yaşına kadar kendiliğinden iyileşme beklenir. iyileşmeyen olgularda cerrahi girişim uygulanır. sonradan kazanılmış olanları ise günlük olağan aktiviteyi engelleyecek duruma gelmişse cerrahi tedavi gerektirir. ameliyatı basit ve kısa sürelidir.
 • insana baş parmağının ne kadar önemli ve stratejik bir organ olduğunu öğretir.
 • egzersizleri olan hastaliktir. ingilizcesi olan trigger finger kelimesini yazip google'dan arastirabilirsiniz.

  turkce (cep telefonu ile girdigimden kopyala yapistir yapmaniz gerekebilir):
  m.youtube.com/watch?v=tk-bzlkwpdm

  m.youtube.com/watch?feature=relmfu&v=zzfynbokm28&rl=yes&gl=de&client=mv-google&guid=&hl=tr

  www.google.com/m?q=trigger+finger+exercise&client=ms-opera-mini-android&channel=new
 • iltihabi olaylar nedeniyle parmak fleksor tendonunun kılıfına sığmaması sonucu parmakta takılma ve birden "atma" şeklinde bulgu veren bir hastalıktır. hastalık ilerledikçe takılmalar artar hatta parmak açılamaz hale gelebilir.

  benim bu hastalık hakkında görüşlerim şunlardır.
  - başlangıçta steroid enjeksiyonu yapılması faydalıdır. vakaların yarısı bu tedaviye cevap verir.
  - başlangıçtan sonra 6 ay geçmiş hastaların steroid enjeksiyonuna cevap verme olasılığı azalır.
  - açık ve kapalı ameliyatlarda sıkışıklığın en fazla olduğu nokta olan a1 pulley kesilerek tetiklenme giderilir.
  - kapalı ameliyatlarda başarı her zaman %100 değildir.
  - kapalı ameliyatta sinir hasarı oranı açığa göre daha yüksek olabilir.
  - nüks sık olmasa da görülebilir.
  - hastalık yoktur hasta vardır.

  op dr boga etkisi
 • ameliyatı buradan görülebilir. buradan da konuyla ilgili bilgi alınabilir.