şükela:  tümü | bugün
 • epikuros'un mutlu olmak, gerçek mutluluğu ve iç huzurunu sağlamak, belki de aristoteles'in ifadesiyle eudamonia'yı inşa etmek için belirlediği 4 temel direk ya da ilke vardır. felsefe tarihi boyunca bunlara tetrapharmakos denmiş.

  peki nereden gelir bu tetrapharmakos terimi;

  antik yunan ve roma’da tetrapharmakos adında bir uyuşturucu madde vardı; balmumu, domuz yağı, zift ve çam reçinesi içeriyordu. söylencelere göre - ki bu konuda tarihi bir kanıt var mı bilmiyorum - adriyen (roma imparatoru) onu çok lezzetli nefis bir yiyecek olarak kabul ediyordu ve muhtemelen bu maddenin etkisi altındayken şu meşhur duvarı (adriyen duvarı) ya da (hadrian duvarı) yaptırmıştı. helenistik filozof epiküros da bu maddeyi kullanmıştı. yaşamı boyunca tatmin olabilen, sonu gelmez istekleri olmayan ihtirassız bir iç huzur, dinginlik hali arayan epikuros da bu maddeyi kullandıktan sonra verdiği yalancı mutluluk hissinden pek tatmin olmamış olacak ki,
  tecrübelerinden ve felsefi zihin yolculuğundan yola çıkarak yaşamı mutlu kılacak dört doktrin belirlemişti. uyuşturucu bağımlılığı hedonizmini bırakın, dedi: sizi rahatsız eden şeyin tedavisi entelektüel, mistik değil; tanrı’dan korkmayın, ölümden korkmayın, iyi olana kolay ulaşılır, kötüye katlanmak kolaydır.

  epiküros’a göre bu kür sayesinde iç huzura ulaşılabilir. iyi fikir.
 • 1-afovon o theos
  2-anipopton o thanatos
  3-to agathon men eyktiton
  4-to dinon efkarteriton