*

şükela:  tümü | bugün
 • augustus'un son zamanlarinda germenlerin bolgesine yapilan sefer teutoburg ormaninda roma lejyonlarinin pusuya dusurulmesi ile son bulmustur, lejyonlarin tamami katledilmistir.
 • milattan sonra 7 yılında aşağı saksonya’yı kaplayan teutoburg ormanında vuku bulmuştur bu facia... germen kabilelerin başında romalarının zikrettiği şekliyle arminius*, 3 roma lejyonunun başında ise varus yer alıyordu. alman literatüründe de bu muharebe varusschlacht olarak geçer.
  neyse efendim, varus komutasındaki roma birlikleri isyancı germenlere hadlerini bildirmek üzere teutoburg ormanlarına doğru harekete geçerler. doğal olarak bu kadar kalabalık bir birlikle dar ve zorlu orman patikalarında ilerlemek pek kolay bir iş değildi, bir de yoğun yağmur ve fırtınayı göz önüne alırsak… roma birliği ormanda doğa ile cebelleşirken hermann komutasındaki germenlerin feci bir pususuna yakalanırlar; 2-3 gün süren mücadele sonunda 30000’e yakın roma cengaveri canlarını ormanın derinliklerine bırakır. varus da bu arada kaçmayı başarır.*
  teutoburg faciası roma yayılmacılığında önemli bir yer teşkil eder, zira bu hezimet akabinde romalılar kuzeye ilerleyişlerinden vazgeçmişlerdir.
 • 17., 18. ve 19. lejyonlarin yok edildigi carpismalardir. bu üc numara hicbir lejyona verilmemistir.

  (bkz: vare vare redde mihi legiones)
 • alman milliyetçiliği için milad teşkil eden bir zafer olmasının yanı sıra nordic kültürün latinleşmemesini sağlayan çok mühim bir savaştır. mağlubiyet sonrası romalılar'ın götü öyle atmıştır ki kuzeye ilerleyişlerini durdurmak bir yana kuzeyden gelebilecek muhtemel saldırılar için savunma durumuna geçmişler.
 • roma tarihinde facia, alman tarihinde zafer olarak islenmesi akla yatkinsa da, tarih bilimi adina teutoburg savasi, teutoburg pususu, vaka-i teutoburg vs diye gecmesi daha olasi görünen vukuat.
 • (bkz: töton)
 • bu savaşa varus savaşı da denilmekteymiş. romalıların komutanı, publius varus sağ kurtulmasına rağmen yenilgiden dolayı yaşadığı utanç sebebiyle * intihar etmiştir.

  cermenlerin komutanı arminius varus'un kafasını kesip, dostluğunun bir göstergesi olarak cermen marcomanni kabilesinin lideri maroboduus'a hediye etmiş, maroboduus bu hediyeyi kabul etmeyip, varus'u cenazesi yapılsın diye roma'ya geri göndermiştir.

  tabi bu savaşla ilgili bilinen en ünlü özdeyiş, imparator augustus'un, yenilgi haberini duyduktan sonra defalarca "quintili vare, legiones redde!" * diye bağırmasıdır.
 • cermenleri, galyalıların akibetinden korumuş olan savaş.
 • pek yakında çıkacak olan total war rome 2 oyununda şöyle tasvir edilen savaş.

  teutoburg savaşı ve varus savaşı olarak anılmasının yanı sıra, cermenlerin komutanı olan arminiusa atıfla "hermann savaşı" olarak da anıldığı olur.
 • (bkz: arminius)
  (bkz: hermann)