şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk egitim vakfi’nin daad ile birlikte her sene almanya’da yüksek lisans yapmayi amaclayan yaklasik 30-40 ögrenciye verdigi 2 senelik burs.

  sürecin nasil isledigine bakacak olursak, her sene eylul-ekim aylarinda yurtdisi burs basvurularin baslamasi ardindan, basvuru sahibi ülke/alan istegini tev’e bildirir (zira ingiltere, danimarka, fransa, japonya ve abd icin de basvurmak mümkün ama kosullar farkli), tev istenilen belgeleri iceren listeyi ve basvuru formunu basvuru sahibine gönderir. basvuru sahibi istenilen belgeleri kasim ayi icinde tev’e gönderir, incelenen belgeler isiginda basvuru sahibi ocak ayi icinde mülakata cagirilir.

  mülakatin ilk gününde sabah almanca yazili sinav yapilir, ögleden sonra ise daad görevlileri ile almanca sohbet edilir. almanca sinavinin burs almaya etkisi yoktur, almanyada almanca bilmeden sadece ingilizce dilinde de master yapmak mümkündür. bu sinavin amaci kisinin almanca düzeyini belirlemek ve bursa kabul edilmesi durumunda, kisinin master programi baslamadan önce bir goethe enstitusu’nde (marburg) (bkz: goethe institut) almanca kursuna gitmesine gerek olup olmadigina karar vermektir.

  takip eden 2 gün icinde, kisinin sayisal ya da sözel alanda yüksek lisans yapma durumuna göre sözlü mülakat yapilir. mülakat dili ingilizcedir ve oval bir masada yaklasik 15 kisiyle birliktesinizdir. mülakatta sizden baska tev yöneticileri, türk/alman akademisyenler ve daad görevlileri bulunur. mülakat yaklasik 15-20 dakka sürer ve zor gecer. kisi kendini tanitir, kendisine niye bu bursu istedigi ve neden almanya’ya gitmek istedigi sorulur ve kendisiden alaniyla ilgili de bir soruya sistemli bir cevap vermesi beklenir.

  bursu almayi etkileyen ana faktörler yüksek not ortalamasi ve toefl skoru ile mülakattaki performanstir. hatta mülakattaki performans dolayisiyla ingilizceye hakimiyet temel bir basari faktörüdür.

  bursu almaya hak kazanan kisi noter onayli bir taahhutname imzalar ve master bitince yurda geri dönmeyi ve bursun 50% sini calismaya basladiktan sonra aylik gelirinin 20% sini asmayacak sekilde ödeyecegini beyan eder. bu konuda pratikte esneklikler vardir. is buldugu takdirde kisiye bir süre yurtdisinda calismasina izin verilebilir, benzer sekilde yurtdisinda doktoraya devam etmek mümkündür. geri ödeme kismina gelince, agir bir sart gibi gözükse de, kanimca bu madde ekonomik kaygilardan cok sosyal yönü ile dikkat ceken bir kosuldur. zira tev’in bursiyelerden geri alacagi paraya ihtiyaci yoktur, amac bursiyelerin kendilerinden sonra burs alacak ögrencileri desteklemeleridir. bu burs kisiye bir cok ufuk/kapi acar, kisinin hayatini degistirir bu nedenle baskalarinin da almasina katki saglama düsüncesi insana manevi tatmin saglar.
 • yaklaşık 18.000 € değerinde bir burstur. en az %50'si karşılıklı olduğundan -eğer ülkeye dönmeyi reddederseniz %100'ünü ödemek durumundasınız- tam anlamı ile burs değil, bir nevi öğretim kredisidir.
  ama almanya'da daad burslu olduğunuzda "seçilmiş öğrenci" sıfatını alırsınız ve büyük ihtimalle dilediğiniz üniversiteye kabulünüz gelir.
  ayrıca tev/daad bursiyeri olduğunuzdan diğer eski/yeni bursiyerler size gelecekte çok yardımcı olurlar. kendi cemiyetleri vardır.

  kısacası parasal açıdan ve ülkeye dönme zorunluluğu yüzünden bazı sıkıntılar yaratsa da prestijli bir burstur.
 • mülakatları her zaman ingilizce olmaz. 1-2 hello'laşmanın ardından, "aa sen gymnasium mezunuymuşsun" denilip direkt almanca devam edebilir mülakat.
  almanya'ya vardıktan sonra neredeyse tamamen daada bağlı olduğunuzu hissedersiniz. ne zaman bir sorunla karşılaşsanız size yardımcı olmaya çalışırlar, tüm bursiyerlerin bir araya gelebileceği yemekler/etkinlikler düzenlerler. kısacası sosyal çevrenizi geliştirmeniz için de uğraşırlar.
 • sadece daad tarafindan veriliyor olsaydi cok sevinecegim burs.

  i$in icine tev girince surekli olarak yanli$ yonlendirmeler, miktari yanli$ soylemeler, iki kurumun arasindaki ileti$imsizlik yuzunden bursun zamani, miktari, kar$iladigi masraflarin kesinle$ememesi gibi sacma durumlar soz konusu.

  tev'den aldigim bilgilerle daad cali$anlarina mail atip azar yiyen birisi olarak yaziyorum bunu. hepsini geri odememiz istenen bir burs icin hem hal-i hazirda masraf yapip (noter ve cevirmene bayilinan yakla$ik 400 tl'den bahsediyorum) hem de daad cali$anlarindan azar yemek bamba$ka oluyor biliyor musun.
 • kazanmaniz durumunda, almanya'da bir cok kapiyi size acacak burstur. aylik verdigi bursun yaninda, almanya devlet dairelerinde, vize gorusmeleri vs. gibi yerlerde inanilmaz kolayliklar saglayan ve almanca kursu gibi imkanlar oneren gayet prestijli bir burstur.
 • bildiğim kadarıyla artık burs aday adayı olacaklar almanca seviyelerini belirlemek için daad eğitmenlerinin düzenlediği, normalde paralı olan ondaf sınavına girebiliyor. başvuru belgelerinin arasına bu ondaf sonucunu da koyuyor. mülakat da, en azından benim deneyimim, oldukça rahat geçti, öyle giriyorsun-çıkıyorsun şeklinde. taahhütname + kefaletname 103 tl tutuyor noter masrafı, tev olduğu için damgadan muaf mıymış neymiş, öyle bir şey.

  ondan sonracığıma daad, almanya'da aylık sigortanızı yatırıyor ki bu 60 euro gibi bir şey, 500 euro'ya kadar olan okul harcını ve eğitiminiz öncesi yoğunlaştırılmış dil kursuna(4 ya da 8 hafta) gitmek isterseniz, dil kursu giderlerini de karşılıyor.
 • alana kadar neler yapılması gerekildiği hakkında çok şey belirtilmiş zaten. mülakatları biraz zorlu geçer, çünkü çok kalabalıktır içerde daad'den, tev'den, ve çeşitli alman üniversitelerinden olmak üzere 10-15 kişi olur. hepsi bir yandan sizi sıkıştırır. korkutmak gibi olmasın ama sadece içeride kendinize olan güveninizi yüksek tutmaya çalışın diye söylüyorum. sordukları sorular cv'nizde yazan her hangi bir şeyle alakalı olabilir. mesela ilgilendikleri arasında klasik müzik yazan bir arkadaşıma beethoven'ın 3. senfonisiyle 5. senfonisi arasında ne gibi farklar var diye sormuşlardı. her soruya doğru cevap vereceksiniz diye bir şey yok ama, amaçları daha çok ne kadar güçlü bir kişiliğe sahip olduğunuzu görebilmek. çünkü söylediklerine göre onlar geleceği yönlendirecek insanlara burs vermeye çalışıyorlar.

  aldıktan sonra neler yapılması gerektiğine bakacak olursak; bir sorunuz olduğunda tev'le değil daad'yle iletişime geçin. daad'de her zaman türkiye'den sorumlu birisi olur zaten, bonn'da sizi sosyalleşmek/tanışmak için çağırdıkları ilk toplantıda tanışırsınız. o kişiyi istediğiniz kadar telefonla ya da e-postayla ingilizce ya da almanca darlayabilirsiniz. her konuda yardımcı olacaktır. almanya'daki sorunlarınız için tev'le iletişime geçmeniz çok faydalı olmaz.
  unutmayın, siz bir daad'lisiniz ve bu almanya'da ayrıcalıklı olmak demek. türkiye'den vizenizi alacağınızda işlemleriniz maksimum bir gün sürecektir; çünkü diğer insanların uzun züreli kalış vizeleri önce almanya'daki yabancılar ofisi tarafından onaylanıp sonra konsolosluğa gelir, sizin vizeniz ise direk konsoloslukta onaylanmak zorundadır. almanya'ya gittiğinizde de daad burs belgelerinizle oturma izninizi rahatlıkla alabilirsiniz ve oturma izni ücretini de ödemezsiniz. gittiğiniz üniversiteye daad'li olduğunuzu söylerseniz yurt başvurusunda öne geçersiniz.

  dediğim gibi tev'le pek iletişim kurmanıza gerek yok, ama tev (bkz: hüseyin tüysüz) size bir şey sorduğunda kısa sürede ve net olarak cevaplayın, unutmayın, siz onlara borçlusunuz (senetli kefilli falan hem de). yüksek lisansınız bittiğinde doktoraya devam etmek için kalacaksanız, hüseyin bey'e bir e-posta atıverin doktora kayıt belgenizle birlikte, ben hala almanya'dayım ama hala öğrenciyim geri ödemelerime de başlayamam diye. emin olun "doktora icin burs almanizdan da gurur duyduk, başarılarınızın devamını dileriz" tadında bir cevap verecektir. tev her ne kadar bütün o senetleri yapsa da, aslında çok esnek. olay iletişimde bitiyor. tev'e ne yaptığını ne ettiğini hiç bildirmeyen bir arkadaşa ise bir gün ödeme kağıtları çıktı geldi, ödemeye başlamak zorunda kaldı. siz siz olun sadece arada bir kaç e-posta yollayıverin.
 • başvuru ve bekleme aşamalarında sözlükten ziyadesiyle yararlandığımı göz önüne alarak, sonraki senelerde burayı kaynak edinecek adaylarla tecrübelerimi paylaşmayı kendime görev sayıyorum. muhtemelen zaman içinde güncellenecek bir entry'nin başlangıcını yapıyorum bu yüzden.

  toplanacak belgeler belli, talep edilen koşullar açıkça ortada. başvuru aşamasında göreceli olduğu aşikâr olan tek kısım, yukarıda da defalarca anlatıldığı üzere, mülakat.

  öncelikle şunu kafaya kazımak lazım: mülakat elbette önemli, ama her şey değil. bursu almanızda etkili olan pek çok değişkenden biri işte. tıpkı referans mektuplarınız, cv'niz, motivasyon mektubunuz, transkriptiniz ve dil bilginiz gibi. en nihayetinde sizi okumaya yollama derdinde olan, iyi niyet sahibi bir organizasyondan bahsediyoruz. kağıt üzerinde iyiyseniz, kimse sizin kaderinizi on dakikalık mülakatta değiştirmiyor. rahat olun.

  şahsen mülakat aşamasında dev sıçtım. aptal olduğum için en ufak bir hazırlık dahi yapmadım ve sıkıştırmalı sorular karşısında afallayıp durdum. heyecan faktörü de anlık mallamalara yol açabiliyor. ulan sosyoloji okuyorum, kadın karşıma geçmiş "sence türkiye'nin en önemli sosyal problemi nedir?" diye soruyor, aval aval bakıyorum kadına. insanların güven sorunundan filan bahsediyorum, kadın "daha sosyolojik bir şeyler söylesene yahu" diyor, "eaaööö eğitim çok önemli" filan zırvalıyorum.

  şu soru size sorulacak: neden seni alalım? mülakata girmeden evvel üzerinde düşünmeniz gereken tek soru bu. tavsiyem, bildiğin kağıdı kalemi alıp, "neden ben?"i açık açık, madde madde ortaya koymanız. ben salak gibi bu soruya "eeeöa çünkü eğitimimi almanya'da devam ettirmek istiyorum, almanya'ya da gittiydim evvelden, mehehe" gibi cevaplar verdim. oysaki düşününce, dışarıdaki çoğu insan aynı durumda. o zaman, neden ben? bunun cevabını bilerek gidin mülakata. motivasyon mektubunuzda da bahsedin bunlardan açık açık. öte yandan, daha önce de bahsedildiği üzere, cv'nize hobi diye yazdığınız şeylerden de sorular almanız ihtimal dahilinde. o yüzden boş tutmayın. gerçekten ilginiz olan şeylerden bahsedin, soru gelince yapıştırın.

  mülakat iyi geçmediyse, siktir edin. sonuçlar yaklaşık 15 gün gibi bir süre içinde belli oluyor. yukarıda bahsettiğim şekilde tezahür etmiş bir mülakatın ardından sonuçların açıklandığı 2-3 gün öncesine kadar harbiden de kafamın bir köşesi hep bu konuyla meşgul oldu. mülakata girmeden evvel "berlin'e mi gitsem heidelberg'e mi gitsem" diye atıp tutarken, son on beş günü "lan askere gitsem hangi şehir çıkar acaba" diye düşünerek geçirdim. sonuç olarak kazandık, boşu boşuna içim içimi yedi günler boyu.

  şimdi okul başvurularıyla uğraşıyoruz, uni assist filan sikik sikik işler, yakında bir update gelir buraya da.

  update 1: uni-assist

  update 2: vize

  update 3: accommodation (linkteki yazı, berlin özelinde yazıldı. lakin almanya'nın pek çok büyük kentinde aynı sıkıntıyı yaşamanız mümkündür, münih olsun, frankfurt olsun... tavsiye edilenler de her şehir için geçerlidir. unutulmaması gereken şu: daad sizin her sorununuzla yakından ilgileniyor, lakin kalacağınız şehirde size oda ya da ev ayarlamak gibi bir durumları ne yazık ki yok. okulunuz size yurt ayarlıyorsa ne âlâ; lakin kendi işinizi kendiniz görmek durumunda kalacaksanız, ertelemeyin, sallamayın, ayık olun.)
 • euro kurunun deli dehset artmasiyla burstan cokta tam geri odemeli krediye hatta nerediyse tev acisindan bir yatirim aracina donusmus burs.
 • şu ana kadar kazanmış arkadaşlar mesaj kutusunu yeşillendirebilirse çok mutlu olurum. kendilerine sormak istediğim bir iki soru var da.