şükela:  tümü | bugün
 • i$ lafa soze gelince default yalaka mode on takilan siyasilerin halkin kendilerine gosterdigini iddia ettikleri $ey.
  (bkz: teveccuh gostermek)
 • iltifat ediyorsunuz, teşekkür ederim anlamını da yüklenir.
 • güzel yüz gösterme anlamına gelir. teveccühünüz diyince de estafurullahtan ziyade, o sizin güleryüz göstermeniz, kibarlığınız, ahah iltifat ediyorsunuz anlamlarını yüklenir.
 • (bkz: veche)
  (bkz: vücûh)
  (bkz: vecih)

  (bkz: vecihi)

  (bkz: müvecceh)
  (bkz: müteveccih)
 • kişinin, kendisinin zaten sahip olduğu güzel bir yanının karşı tarafça kendisine dile getirilmesi akabinde karşı tarafa yönelttiği, ama kendisi için açtığı acil çıkış kapısı.
  teveccühüm olduğu kesin de; o yüz oraya niye yöneldi, belli ki ışık gördü.
 • tasavvufta şeyhin bütün manevî gücünü adeta bir aşılama şeklinde müridin kalbi üzerine yöneltmesi ve aktarmasıdır.

  camide toplanıp sırt sırta oturulur ve mürşit, sufilere tek tek teveccüh eder. gözler yumulur, mürşit başta muhammed bin abdullah olmak üzere sadat-ı kiram'ın ismini zikreder. bu sırada gözler yumulu olduğu halde caminin içinin nurla dolduğu da hissedilir. teveccüh başladığında mürşit, sufilerin yanına gelip ellerini onların omuzuna koyup üç kez nefes verir. bu halde sufi, mürşitten gelen nur paketlerinin içinde patladığını ve letaiflerinin açıldığını hissedebilir.

  tarikatlar bu uygulamayı terketmiş ama daha ne sapkın ritüeller var. şurda açıklanmış:
  http://odatv.com/…i-menzili-anlatti-0209171200.html

  islamda allah size şah damarınızdan yakındır derken bu tarikat şeyhleri teveccüh,rabıta,tövbe gibi ritüellerle müritleriyle beraber şirk koşuyorlar. dinin kaynağından bu kadar uzaklaşmış bir dini topluluk ancak belli getirileri nedeniyle tercih edilebilir. iki dünyayı da kurtarıyorum hissiyle böyle sapıklıkları görmezden gelebilir insanlar.