şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: #23521212)
 • nobel barış ödülünü alan en genç kişi.
 • kadın olmak dünyanın her yerinde zor. islam coğrafyasında, ortadoğu'da, hele bir de yemen gibi derdi dağları aşmış bir ülkede daha da zor. bir de üstüne 3 çocuk annesi olmak, muhalif olmak, aktivist olmak, ezilenlerin sesi olmak, köhne düzene başkaldırmak? o kadarı ancak tawakkul karman'ınki gibi bir yürekle mümkün.

  inşallah bir gün kendisini halkın yönettiği özgür yemen'in lideri olarak göreceğiz.
 • 2011 nobel barış ödülü'nü alan üç kişiden biri. yemenli kadın, sahibet-ül caize. taezlidir. (oda arkadaşım da taezlidir)
 • bugun kendisini canli dinlemek nasip oldu, sozunu sakinmadan konusan amansiz bir onder. herhalde hayatimda en kisa zamanda en buyuk etkiyi yaratan kisi olabilir kendisi
  ann arbor'da konusma yaptigi salondaki farkli devletlerin nufus cuzdanlarina sahip tum araplarla beraber ali abdullah saleh'e karsi meydanlarda attiklari sloganlari okuyarak bir halkin bir tirana karsi verdigi hak davasini beynelmilellestirmesi, davanin dayanaginin ozgurluk hakkinin gaspi, yonteminin barisci direnis, takipcilerinin kadinlar ve genclik oldugunu netlestirerek olanlari okumakta aciz kalan bati medyasinin yarattigi kafa bulanikligini temizlemesi herhalde tawakkul karman'i yemen devriminin simgesi olmaktan ote yemen devriminin bizzat vucuda gelmis hali yapiyor
  32 yasinda 3 cocuk annesi
  "evimde yatagimda olumu bekleyecegime ozgurluk ve cocuklarim icin onurlu bir hayat adina meydandaki cadirimda olurum dahi iyi"
  diyebilecek kadar kendini devrime adamis ikinci bir kadin daha tanima firsatim olur mu bilemiyorum
 • iki kutuplu dünün dünyasında, istikrar uğruna arkalarında durulan istihbarat ve militarist devletler ile bunların başında yer alan neredeyse 40 yıldır değişmez nepotis diktatörlere karşı mücadelenin, arap baharının yemen'deki kahramanı. daha 33 yaşında ama, en büyüğü 14 yaşında üç çocuk annesi.

  mücadelesiyle, yemen’in diktatörü ali abdullah salih’in ve oğullarının korkulu rüyası olmuş, saraylarına bile ön kapıdan giremez hale getirmiştir. bu sabık diktatörün şimdi, iktidarını bırakıp abd’nde ikameti koşuluyla yargılanmamasına rıza gösteren siyaseti eleştiriyor ve yargılanıp ceza görmesi için mücadele ediyor.

  bugünlerde suriyeli mültecilerin yaşam koşullarını incelemek amacıyla türkiye’de bulunan bu en genç nobel barış ödüllü kadını, memleketinde anılan adıyla devrimin anasını, türkiye cumhuriyeti hükümeti, yemen’deki bu mücadeleden uzak kalmış olmanın mahcubiyetini kendisinin (kabul ettiği) türk vatandaşlığına girmesi teklifiyle gidermeye çalışıyor.
 • 2011'de nobel barış ödülü alan, 2012'de ise savaş çığırtkanlığı yapan insan.
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25331619

  suriyeli sığınmacılara, "arap baharı"ndan bahsetmiş, devrim (!) olan diğer arap ülkelerinden söz etmiş ve "savaşırsanız, siz de onlar gibi özgür olursunuz" mesajı vermiş. insan düşünmeden edemiyor. bu insan, sözde devrim olmuş yerlerdeki dramları okumuyor mu? eskisinden daha berbat bir gidişata yol alındığını görmüyor mu? söz konusu ülkelerde, şeriat yanlılarının yönetimleri ele geçirmek için büyük çaba verdiğini bilmiyor mu? ya haydi hepsini geçtim; bu kadın, söz konusu isyanların, emperyalizmin basit bir oyunu olduğunu anlamıyor mu? demek ki okumuyor, görmüyor, bilmiyor, anlamıyor...

  e peki nasıl verdiler buna nobel barış ödülünü? gerçi nobel komitesi, obama'ya da barış ödülü vermişti değil mi? evet. benimki de soru işte...
 • sahibinin sesini biraz fazlaca açık etmiş. insan biraz allar pullar, bu kadar göstere göstere kimin sesiyle konuştuğunu belli etmez. "barış için direnmeli" falan der ne bileyim.
 • bir oryantalist vitrin balonu daha. hem kadın hem müslüman hem de "arap baharı"*nı destekliyor, savaş çığırtkanlığını bile yapıyor, daha ne ister nobel barış ödülü jürisi, değil mi ama?

  tanım: taze vatandaş.

  *not: "arap baharı" derken, o diktatörlüklerin yıkılmasını, zamanında bir kısmını yerinde görmüş bir insan evladı olarak canı gönülden isterken, sırf birtakım uluslarası şirketlerin, piyasaların vesairenin girişini sağlamak için el altından halka silah dağıtıp sonra kışkırmalarının beklendiği, bir de böyle 'bahar'dı, 'çiçek'ti, 'böcek'ti vb. şirin isimler takılan, turuncu devrim, gül devrimi familyasına laf ediyorum. arapların kesinlikle bu yeni "devrim" düzenine de kafa tutacaklarına, arap halkının da devrimin ne oloduğunu eşe dosta göstereceğine de sonuna kadar inanıyorum.
 • kukladır.