• olayın ne olduğunu bilmeden insanların "ne yağğğni tevfik bilgin protesto edilemez mi" diye kendi kafalarınca protesto etmeye çalıştığı kişidir.

şahsen tevfik bilgin'i tanımam.. kendisi babamın oğlu da değildir. protesto edilemez biri hiç değildir. hatta hiç kimse protesto edilemez değildir.

ama bir bankacı olarak bankaları ne kadar zorlayan kararlar aldığını, hatta bankalar alehine aldığı bazı kararlarının yasal dayanaklarının bile cidden tartışıldığını, yani icraatlerini iyi bilirim.

tamam güzel kardeşim protesto et, ama önce neyi protesto ettiğini neye karşı eylem gerçekleştirdiğini bilmek lazım geliyor. aksi halde iyi güzel protesto ediyorsun da konu hakkında bilgin olmadan bunu yaptığında cok komik kaçıyor be şeker... (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

bu arada bende trafikten çok şikayetçiyim... trafik polislerini mi protesto etsem acaba...

algıda şaşkın protestoculara da ancak çay içmeyi salık verebiliyoruz bu durumda, ama hazır çay içerken bir yandan da açıp biraz araştırmak gerekiyor ki, aman ne şahane protesto ettim derken neyi protesto ettiğini de anlayabilsin..
  • mersin üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi’nin düzenledigi ‘finansal kriz, bankacılık sektörü ve bddk’ konulu konferansta öğrenciler tarafından protesto edilen ve çiğ yumurta atılan kişi.
  • muhtemel 2001 krizinde çekilmiş olan şu fotoğrafı masasının çekmecesinde saklıyormuş.kurumla alakalı bir karar aşamasında ilk önce bu fotoğrafa bakıyormuş.

http://img398.imageshack.us/…8/4346/tara0002vq4.jpg
  • 15 aydır bddk başkanlığını sürdüren, tipik bir egeli. rahat, işimi yaparım ama hiç bir şey için kendimi üzmem kasmam modunda. antipati duymaya çalıştım dinlerken, izlerken, beceremedim. yapmacık değil. adamı katakülliye getirmek çok zor. cevap vermek istemediği soruya cevap vermiyor, ama ağzından "hayır" yada başka bir olumsuz kelime çıkmıyor. 38 yaşında bu ne işbilirlik bu ne bilgelik diyor, merakla izlemeye devam ediyoruz.
  • sermayenin temsilcisi olmayı geçtim, bankaların korkulu rüyalı olan bir kurumun başındadır kendisi...

bu vesileyle kendi çapında eylemcik yapmaya çalışan arkadaşlara gülmekten kırılmakla kalmayıp, kendilerini cahil mi, saf mı yoksa kaz mı diye adlandırsam karar veremiyorum.
  • adı türkiye cumhuriyet merkez bankası başkanlığı için geçmektedir bu aralar..

edit: bddk başkanlığına devam edecekmiş bugün itibariyle..
  • türkiye'de hakkını vererek işini yapan bürokratlardan biri. hatalı bir işlemi var ise, buyrun söyleyelim, tartışalım.

kendisine yumurta atan cahiller sürüsünden yola çıkarsak, bu adamın en büyük görevi mevduat sahiplerini korumaktır. mevduat sahipleri deyince konu nasıl holding, anonim şirket hissedarlarına çekilmiş anlamak mümkün değildir.

bddk sadece anonim şirketlerin, holdinglerin hesaplarını korumuyor. maaşı bankaya yatan işçiden, burs alan öğrencinin hesabına kadar toplumun her kesiminden, zümresinin hesaplarını koruyor. koruma işi tmsf'nin gibi gözükse de, bddk bankacılık yapısını düzenleyip, denetlemekle görevli bir kurum olduğu için yetkisi itibariyle bu koruma işini de dolaylı olarak gerçekleştiriyor.

2008 subprime mortgage krizinin türkiye'de sadece likidite odaklı hissedilmesinin ana nedeni spk, tmsf, bddk'nın görevlerini yapmasından ibarettir. eğer abd'deki gibi bir bankacılık yapımız olsaydı türkiye'deki bankalar da, abd'deki devlerin izinde gidebilir, şu an izlanda konumunda olabilirdik. sadece bu sebebe bile dayanarak söyleyebilirim ki, görevini hakkıyla yapan insanlara yumurta atılmasını doğru bulmuyorum.
  • bankaların üst yönetimine gelecek genel müdür ve genel müdür yardımcılarını tanımak ve biraz da sorguya çekmek için "çay içmeye" davet eden bddk başkanı.

yaptığı her ne kadar güzel gibi görünse de benim aklım kullandığı metafora takıldı. bu memlekette, nurcu toplantılarının kod adıdır "çay içmeye gitmek". cümle içinde kullanmak gerekirse:

"muhammed abi, sen kimlerle çay içiyorsun? çay içmeye gidiyormusun?"...

tevfik bey de tedrisattan geçmiş olmasın ?!?
  • bddk başkanlığının ardından uzun zamandır nuh çimento yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.

aynı zamanda halen çimento endüstrisi işverenleri sendikası yönetim kurulu üyesidir.

başarılı bir bürokrattı
  • şu an ne yaptığını gerçekten merak ettiğim bürokrattır.
hesabın var mı? giriş yap