şükela:  tümü | bugün
 • nurullah tevfik agansoy ya$ar-ay$e oglu, 1960 bitlis dogumludur. ulkucu goru$u benimsiyordu.12 eylul1980 oncesi, istanbul/$i$li ve gultepe'de adam oldurme, yaralama,bomba atma turunde muhtelif eylemlerle ilgili oldugu gerekcesiyle 20.5.1979 tarihinde sikiyonetim komutanligi 1 nolu askeri mahkemesince tutuklanmi$tir. ancak anilan mahkemece tutuksuz olarak yargilanmasina karar verilmi$, bilahare beraat etmi$tir.

  10.07.1981 tarihinde, zafer ereske'nin 1980 yilinda oldurulmesine i$tirak edenler arasinda bulunmasi nedeniyle tutuklanmi$tir.
  29.01.1981'de bomba atmak, ruhsatsiz silah ta$imak suclarindan mahkum edilmi$tir.
  24.04.1988 tarihinde metris cezaevi'nde bulundugu sirada pi$manlik yasasindan istifade etmek amaciyla dilekce vermi$tir.
  27 agustos 1996 tarihinde istanbul'da tansu ciller'in koruma polisleri celal babur ve ferda temel ile birlikte iken, alaattin cakici'nin adamlari tarafindan yapilan saldiri sonucunda babur'le birlikte hayatini kaybetmi$tir.
  (www.biyografi.net ten)
 • hayatini kaybettigi saldirida, ayni masada oturduklari sarkici selcuk ural denize atlayarak canini zor kurtarmisti.
 • on yedi yasinda ulkucu olmus, 1985 yilinda itirafciligi secmis, itiraflarinda 10 kisiyi oldurdugunu soylemis, 89da cezaevinden cikmis, engin civan'in vurulmasina adi karistigi icin yurt disina kacmis. 1 eylul 1994 te almanya'da yakalandi.
 • türkeş'in davadan doneni vurun prensibine kurban gitmiş olduğu sanılan ülkücü itirafcı.
 • şiir yazması ve yağlı boya resim yapmasının yanı sıra, ud çalan ve klasik türk sanat müziği söyleyen... müzik aletleri yapabilecek kadar marangozluğa yatkın... evet evet aynı kişiden bahsediyorum...
 • şehir efsanelerine göre her zaman 3 veya 4 tabanca ile gezen, mahalle insanlarını kollayan tek başına bir kabadayı. ülkücülük dalgası bu abiyi vurana kadar hep tek takılmış; sonra mecidiyeköy'ün bütün iti kopuğu "ülkücülük" adı altında onun yanına sığınmış, kendisi yaklaşık 10 kişilik bir ekiple gezer olmuş. vurulduğu gece ise yanındakilerden kimse silah çekememiş. vurduğu insan sayısı gazetlerde belirtildiği üzere 10 falan değil, 30'un üstünde imiş. ayrıca babası ve amcası çok efendi insanlar olup tevfik ağansoy'a ezelden beri çok kızarlarmış.

  not: ülkücü değilim, silah da sevmem. anlattıklarım mecidiyeköy'deki birkaç eski esnafın söylediklerine dayanmaktadır.
 • o dönemler azer bülbül yeni yeni ünlenmisti.konservatuvar sınavlarına hazırlanan ben ise bornova ückuyular otobüsünde eski model walkmende döndür dolaştır dinledigim kasedinde uzun yolculugum boyunca ki o dönemde metro hattı vs yoktu azer abimin şarkılarının tamamını ezberlemiştim.kasette bir sarkı vardı diyarbekir bedendedir vah le yaman şevko diye baslayan ben nedense o dönemde gazete ve tv gündeminde sıklıkla olmasından mıdır nedir hep bu abimize yazıldıgını düşünmüstüm.
 • ortağı konyakçı erdoğan'la "ilk kim yakalanırsa bütün suçu o üstüne alsın" diye anlaşırlar. erdoğan yakalanır, bütün çetecilik suçlamalarını kabul edip 12 sene yatar. tevfik ağansoy bu yüzden hapis yatmamıştır.