*

şükela:  tümü | bugün
 • 1925-1939 yılları arasında dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır.
 • mustafa kemal'in ölümünden sonra inönü'yü pasifleştirmek amacıyla londra büyükelçiliğine atanması için kulisler yapmış cumhuriyet döneminde en uzun süre görev yapan dışişleri bakanı. ancak inönü gibi tilki ve kindar bir politikacı bunu yememiştir. cumhurbaşkanı olduktan sonra tevfik rüştü aras'ı londra büyükelçisi yapmıştır. ayrıca tevfik rüştü aras sovyet yanlısı politikalarıyla tanınır. kaynak yayınları anılarını atatürk'ün dış politikası ismiyle basmıştır.
 • ittihat ve terakki'nin komitacılarından ve izmir suikasti sonucu idam edilen doktor nazım'ın bacanağıdır. izmir'in önde gelen ailelerinden evliyazade'lerin kızları makbule ile evlenmiştir. kızları 60 ihtilalinden sonra idama mahkum edilen fatin rüşdü zorlu ile evlenmiştir. 1952-59 yılları arasında işbankası yönetim kurulu başkanlığı yapmış 1972'de hayatını kaybetmiştir.

  edit: cumhuriyet tarihinin ilk dışişleri bakanı aynı zamanda.
 • 1937 yılında bugünkü karşılığı birleşmiş milletler genel sekreterliği olan milletler cemiyeti başkanlığı yapmıştır.
 • kürtler hakkında akıl almaz fikirler öne süren chp kafası. chp bu topraklarda neden iktidar olamaz, bunun mide bulandırıcı bir örneği. işte kemalizmin nursuz, uğursuz, bölücü yüzü:
  adama dış işleri bakanlığı yaptırmışlar. bu memleket hâlâ ayaktaysa çok sağlam mayası varmış çok. işte fikirleri:

  "kürtlerin durumuna gelince, kültürel düzeyleri o kadar düşük, zihniyetleri o kadar geridir ki, türk ulus yapısı içinde barınamazlar... daha ileri ve kültürlü türklerle giriştikleri yaşam mücadelesini kaybedeceklerdir... çoğu iran ve irak’a göçebilir, kalanlar ise yaşam mücadelesinde zayıfların yok olması sürecine tabi olacaklardır."
 • götünüzden duyarlılık uydurmayın.
  (türklere göre) eğitimsiz, sanayisi ve tarımı geri ancak hayvancılığı olan kürtlerle ilgili gözlemi nursuz değil gerçekçi olur ancak.

  hem o devirde itilafçı geleneğin temsilcisi farklı mı düşünürdü ki bugün iktidar oluyor? tayyip, kılıçdaroğlu'ndan daha hümanist olduğu için mi şimdi başbakan?
 • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin altisinda kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyet. hukumet uyesi olarak gorev alislarina iliskin bilgiler asagidadir:

  s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 4.hukumet/hariciye vekili/03 mart 1925/01 kasim 1927/izmir/chf/2 yil 7 ay 28 gun/2 yil 7 ay 28 gun
  2. 5.hukumet/hariciye vekili/01 kasim 1927/27 eylul 1930/izmir/chf/2 yil 10 ay 26 gun/5 yil 6 ay 24 gun
  3. 6.hukumet/hariciye vekili/27 eylul 1930/04 mayis 1931/izmir/chf/7 ay 7 gun/6 yil 2 ay 1 gun
  4. 7.hukumet/hariciye vekili/04 mayis 1931/01 mart 1935/izmir/chf/3 yil 9 ay 27 gun/9 yil 11 ay 28 gun
  5. 8.hukumet/hariciye vekili/01 mart 1935/01 kasim 1937/izmir/chf/2 yil 8 ay/12 yil 7 ay 28 gun
  6. 9.hukumet/hariciye vekili/01 kasim 1937/11 kasim 1938/izmir/chp/1 yil 10 gun/13 yil 8 ay 8 gun

  not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
 • türkiye cumhuriyeti'nin ilk dış işleri bakanlarından olan tarihi kişilik. ayrıca sabetaycı evliyazade ailesine damat gitmiştir. sosyalist bir kişi olan tevfik bey, türkiye'nin sovyetler birliği ile ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olmuş ve atatürk'ü de bu konuda yönlendirmiştir. ancak sonradan ismet inönü'nün de gayretleriyle görevden alınmıştır.
 • tevfik rüştü aras 1883 yılında çanakkale'de doğdu. beyrut tıbbiyesi'ni bitirdi ve doktor olarak izmir, selanik ve istanbul'da çeşitli görevlerde bulundu. ittihat ve terakki'ye girdi. selanik'te mustafa kemal ile yakın arkadaş oldu. 1918'de meclisi ali-i sıhhi (yüksek sağlık kurulu) üyesiydi. 1920 yılında ankara'da tbmm açıldıktan sonra muğla'dan (müstakil menteşe livası) milletvekili seçildi. ilk dönemde kastamonu istiklal mahkemesi üyeliğine getirildi. 1920 sonbaharında, türkiye komünist fırkası'nın kurucuları arasına girdi. tbmm hükümeti'nin rus federatif sosyalist cumhuriyeti'ne büyükelçi olarak gönderildiği ilk kişi olan ali fuat paşa (ali fuat cebesoy) delegasyonu ile moskova'ya gitti. 1923'ten 1939'a kadar izmir milletvekilliğinde bulundu. 4 mart 1925'te takrir-i sükun kanunu'ndan sonra kurulan ismet paşa (ismet inönü) kabinesi'nde hariciye vekili oldu. atatürk'ün ölümüne kadar kurulan bütün kabinelerde bu görevi sürdürdü. dışişleri komiseri litvinov'un davetlisi olarak üç kere rusya'ya gitti. 1926'da odesa'da 1930'da ve 1937'de sovyet ileri gelenleriyle moskova'da görüşmeler yaptı. 1939'da londra büyükelçiliğine atandı ve üç buçuk yıl ingiltere'de kaldı. 1943'te emekli oldu. savaşın sonlarında istanbul basınında (özellikle tan gazetesi'nde) yazılar yazdı. demokrat parti'nin kuruluş mücadelesini destekledi. 1952-1959 yıllarında iş bankası yönetim kurulu başkanlığı yaptı. tevfik rüştü aras, 1972 yılında istanbul'da öldü. eserleri: *tevfik rüştü aras'ın dışişleri bakanlığı sırasında verdiği söylevleri numan menemencioğlu tarafından derlenerek bir kitap haline getirilmiştir. "lozan'ın izlerinde on yıl" (1937, fransızcası; 10 ans surles traces de lausanne), *uluslararası diplomasi akademisi tarafından yayımlanan "diplomasi sözlüğü"nde (dictionnaire diplomatigue) türkiye'nin dış politikası (la politigue exterieure de la turquie) maddesini de tevfik rüştü aras yazmıştır. *günlük basında çıkan yazılarının güncel olmayanlarını "görüşlerim" (1945 ve 1963) adlı iki cilt kitapta toplamıştır.

  kaynak: biyografi.net
 • amerikan gazetesi new york times'da yer alan 3 agustos 1927 habere gore reformlar icin 5-10 yillik bir sureye ihtiyaclari oldugunu soyleyen devlet adami. roportajin en ilginc kismi ise "domuz eti" ile ilgili olan kisimdir. domuzun ıslam'a gore temiz olmadigini ifade eden gazeteci, ıslami geleneklerin yavas yavas terkedildigini belirtirken, beyefendi de gazeteciye soyle demektedir : "domuz gayet guzel bir yiyecektir, belki de en guzeli. din belki bunu yemeyi yasakliyor ama bu dusunce eski jenerasyonla birlikte olecek."

  evet, eski jenerasyonla birlikte oldurdunuz ıslam'in temiz ve pak yanini. fakat ilginctir yil daha 1927, yani daha savastan cikali 5 yil olmus. aziz musluman anadolu halklarina "bugun din gunudur" diye gayret verileli daha 8 sene olmus. turkiye'nin disisleri bakani domuzu oven aciklamalarda bulunuyor. akillara tarik bugra'nin "kucuk aga"si geliyor su yaziyi gorunce. ne zaman colak salih aksehir'e doner garda cocukluk arkadasi niko ile karsilasir. kolu ile birlikte butun hayallerini de cephede birakan salih, niko'daki degisen hali ve kibri gorur. niko muslumanlar'in zor durumundan ve acligindan bahseder. eski gunlerin hatrina salih'e yiyecek verir. hatta der ki sizinkiler bugunlerde yiyecek bulamayinca domuz bile yiyor der.

  evet, musluman halk o hayat memat cehenneminde bile mumkun mertebe domuz yemeden hayatta kalmaya calisirken, turkiye'nin cagdas bakani zaferden 5 sene sonra utanmadan domuz etini ovuyor. cephede olen, sakat kalan salihler'in yerine bu nesebi gayri sahihler turuyor. turemeyesiceler.