şükela:  tümü | bugün
 • orta trakya'da, ipsala'ya bağlı küçük bir köy. tevfikiye diyen çıkmamıştır köye. tefke'dir ora. trakya'nın sapa köylerinden biridir.
  köy halkı 93 harbi sonrasında kuzey bulgaristan'ın osmanpazarı (şimdiki adı omurtag) bölgesinden önce lalapaşa'nın bugünkü bulgaristan sınırındaki çalıdere köyüane gelmiş, oradan da tefke'ye geçmiştir. bu göçler öncesinde köyün yerinde bir çiftlik vardır, bir ihtimale göre de tevfik isimli bir beyin çiftiğidir bu, köyün adı da buradan gelmektedir.
  çevre köyler tevfikiyelilere kopçasız der; bunun nedeni zamanında kopçaları (dügğmeleri) olmayacak kadar fakir olduklarından diye bilinir; oysa hikayenin aslı farklıdır. bulgaristan'dan göç eden köy halkının elinde bulgaristan'da sahip oldukları mülklerin belgesi, yani kopçası yoktur. kopça, slav dillerinde tapu belgesi anlamında kullanılan bir kelimedir.
  bu arad köyün ekonomik durumu ayrıca çok da parlak değildir, zira toprakları ınırlıdır.
  ekonomik sıkıntı yeni nesillerin okumasına ve dışarıda yaşamasına neden olmuştur.

  köy adeta öğretmen, solcu ve beşiktaşlı yetiştiren bir fabrika gibidir.
  bir çok köy genci tüm rus klasiklerini okumuştur örneğin. ama asla bunu göstermeye çalışmaz. gizli entellektüelleri boldur kısacası.
  benim de baba ocağımdır. bir kütük olarak kayıtlı olduğum köyümdür.

  bi de yaşlıların anlattığı ilginç hikayeleriyle ünlüdür.
  (bkz: semadirek inleyi)
 • aynı zamanda çanakkale merkeze bağlı bir köy.
 • sinop'un ayancık ilçesine bağlı bir köy.
 • tevfikiye köyü, 93 harbi diye adlandırılan 1877-1878 rus savaşı sonrası bulgaristan'ın osmanpazarı (bul. omurtag) kasabasının balaban(lar) köyünden göç edenler tarafından kurulmuştur. köyün kurulduğu yerde eskiden tevfik bey çiftliği olduğu rivayet edilir.
  tevfikiyelilerin bulgaristan'daki anavatanları, bugün bulgaristan'daki omurtag'ın 18 km kuzeybatısında yer alan balabanlar ya da balabancı adıyla anılan köy. osmanpazarı'na bağlı balabanlar köyü, şu an halen insanların yaşadığı bir türk köyü. bugünkü bulgarca adı razdeltsi. köyün yollarında sanal olarak dolaşmak için şurayı tıklayabilirsiniz:
  https://www.google.com/…c289c2225:0xa00a014cd0ee990
  genel haritası ve fotoğrafları için ise şuraya tıklayın:
  https://www.google.com/…c289c2225:0xa00a014cd0ee990
  1901 yılına ait bir haritada, osmanpazarı'nın sol üst taraflarında balabanlari adıyla kaydedilmiş olarak köyün yerini görebilirsiniz:
  1901 tarihli şu haritada osmanpazarı'nın 15-20 km kuzey batısında kalıyor: http://lazarus.elte.hu/…igkonyv/topo/200e/44-43.jpg
  yine 1901 tarihli bu haritada, bugün tevfikiye köyünün olduğu yerde bir yerleşim gözükmüyor. ancak aynı yerde bir tepenin ismi, balabancıdağı olarak geçiyor. bu balabancık dağı da olabilir. http://lazarus.elte.hu/…igkonyv/topo/200e/44-41.jpg
  köyün bazı ailelerininosmanpazarı'ndan göçtükten sonra bulgaristan-osmanlı sınırındaki, bugün lalapaşa'ya bağlı sınırköyü çalıdere'de yaşamış. buradaki aileler daha sonra şimdiki köye gelip yerleşmişler, ama tam olarak tarihi bilinmiyor.
  çalıdere köyünün haritası ve fotoğrafları ise şurada:
  https://www.google.com/…ab71e1ed:0x73424157687e4ac4
  tevfikiye köyü ve tarihçesi facebook sayfasında şöyle bir de bilgi mevcut:
  "93 harbin’den (1877 osmanlı rus savası) sonra bulgaristan osman pazar-balaban koyunden gocen 33 hane tarafından bugunku bulunan yeri iskan tutmuslardır.osmanlı döneminde tevfik paşa isimli haritacı general tarafından izafen tevfikiye ismi verilmiştir.
  balkan harbi sırasında (1912-1913) koyde bulunanlar güvenlik nedeniyle anadolunun yalova gökçedere kocadere taraflarına göc etmişler bazıları cumurhiyetle birlikte geri dönmüşlerdir."
  bu paragrafta adı geçen yalova gökçedere ve kocadere köylerinin haritadaki yerleri ve fotoğraflarına şuradan ulaşabilirsiniz:
  kocadere:
  https://www.google.com/…d21babb3:0x6b2e252130b0f8ec
  gökçedere:
  https://www.google.com/…34799cd03:0xa175ab14862ea5a
 • truva antik kentine gelmeden önceki son köy. şu sıralar opetin projeleriyle çeşitli restorasyonlar yapılmakta, eğitimler verilmektedir.
 • özellikle truva dönemi kalıntılarının sergilendiği müzesi ile time dergisi tarafından hazırlanan "dünyada gidip görülmesi gereken 100 yer" isimli makalede yer bulan güzide bir arkeo-köyümüz...

  https://time.com/…123/troy-museum-tevfikiye-turkey/

  makalenin tamamı için:

  https://time.com/…ent=20190824&xid=newsletter-brief
hesabın var mı? giriş yap