şükela:  tümü | bugün soru sor
 • texture uzerinde bulunan noktalara verilen isim.. texture pixel kelimelerinden gelir..
 • (bkz: tekel)
 • dokuyla kaplanmış piksel.
 • gercek zamanli 3d uygulamalarda doku gorselinin bir pixelinin uzerine kaplandigi modelin kameraya yakinligi ve uv dagilimina gore ekranda kac pixel gozuktugunu hesaplamak icin kullanilir. burada ideal sayi 1 dir, o anda hesaplanan parametrik bir doku degilse bu sayinin surekli tutturulmasi imkansizdir. bu sayinin ustune cikildiginda veya altina inildiginde illuzyonun korunabilmesi icin muhtelif filtreleme algoritmalarindan faydalanilir.
  (bkz: bilinear filter)
  (bkz: trilinear filter)
  (bkz: bicubic filter)
  (bkz: anisotropic filter)
  (bkz: mipmap)
 • hollanda'da frisian adalarının en büyük ve en kalabalık olan adasıdır.
 • adanın üçte biri doğal koruma programı kapsamındadır ve bu alanlara araba ile giriş yasaktır. denizi, petrol ve gazla fazla haşır neşir kuzey ülkelerine özgü şekilde gri, bulanık ve gıcıktır. sağlam rüzgarı tecrübeli sörfçülerin yüzünü güldürür. (bkz: slalom)
  yaz döneminde almanlar, akdeniz'e inecek likiditesi ve/veya vakti olmayan hollanda'lılar, 50-80 yaş arası emeklilerce işgal edilen; kışın ise soğuk yüzünden metruk hale gelen adanın biraz dışındaki fok koruma merkezi'nin önü böcek oteli olarak kullanılmaktadır. burada, herhangi bi koloniye ait ol(a)mayan aylak böceklere pansiyon hizmeti verilir. aralarındaki kıdemlilerle yaptığım röportaj sonucu hiçbirinin alkol bağımlılığının olmadığını, dünyayı değiştirebilecek ya da kelebek etkisi yaratacak türden faaliyetleri kolonilere pasladıklarını öğrendim... (bkz: bireysel kitle takip refleksi)
 • hollanda'nın gizli tatil cenneti (bize gizli, yerli turiste değil), bisiklet rotaları ve fok balıkları ile ünlü sıcacık mekan. ilginçtir ki bu bölgeden alacağınız herhangi bir turizm kitapçığında adada yaşayan inek, keçi ve fok sayısı yazmaktadır. yazın ortalama 4 milyon kişinin bu adaya geldiği rivayet edilir ki, bu hollanda yaz turizmi için inanılmaz bir rakamdır.
 • hollanda'da yasayanlar icin ideal haftasonu kacis noktasi. bunca yildir neden gitmedigimi sorguladim ilk gittigim zaman...

  not: adayi gezmek icin mumkunse e-bike kiralayin, sert ruzgara karsi cok da fazla efor sarfetmeden bisiklet surmek pek keyifliymis.