şükela:  tümü | bugün
 • kullanılabilir hafıza adreslerinin en sonunda yer alan, executable program code unun saklandığı adres, bu kısım
  read only dir,
  paylaşılabilir,
  filesystem tarafından güncellenir/beslenir.

  unix de herhangi bir process bu alanı değiştirmeye kalkarsa, sigsegv sinyali alir ve process yokedilir. (bkz: katli vacib)
 • mssql'de 2gb'a kadar uzayabilen guzel bir data type..
 • çevrenizde olan biten her şeye text diye bakabilirsiniz aslında; yerine, yorumuna göre bir bilgisayar monitörü, tuvalet kağıdı, çakmak, tablo, dağınık bir oda* ya da yaşamınız birer text olarak alımlanabilir, yorumlanabilir, manupile edilebilir*. ayrıca, (bkz: cultural studies).
 • mssql 2000de table'da iki şekilde tutulabilir: text in row ve text pointer.

  text pointer: mssqlde default text handling metodudur ve row'da text yerine text parçalarını barındıran pagelere map edilmiş pointerların bulunduğu bir treenin 'root node'una point eder.
  mssql 2000de text pointerlar blob datayı handle eden file handlelar gibi davranırlar. (önceki sürümlerde blob data'yı adreslerdi) dolayısıyla, birtakım kısıtlamalar vardır:
  - cursor declare ederken in-row text pointer kullanamazsınız (text in row kullanabilirsiniz)
  - bir databasede, tek transaction'da en fazla 1024 text pointer kullanabilirsiniz.
  - bir text pointer kullanımdayken, bir başka user tarafından kullanılamaz (bkz: lock) (bkz: deadlock)
  - in-row text pointerlar yalnızca transaction süresince geçerlidirler, sonrasında siktiredilirler.

  text in row: kullanmak içün sp_tableoption 'tablo_adı', 'text in row', 'on' yapıyorsunuz önce. bu genelde faydalı bişey. max 7000 byte oluyor rowda tutulabilecek textin boyu ve fakat 7000 byte'ın üstündekileri ne yapıyor diyeceksiniz, söyleyeyim, onları text pointer kullanır gibi treat ediyor. böylece 7000 byte'ın altındaki veriye haraassss diye ulaşabilirken 7000+byte veri bulunan rowlara normal text data gibi ulaşabiliyorsunuz. niye kullanasınız bunu? mesela... çoğunluğu 7000 byte'ın altında textlerden oluşan bir tablonuz vardır (adı entries olsun mesela:)) orada çok işinize yarar bu. tabii mssql'de bir row'un toplam size'ının da 8060 byte'ı geçemeyeceğini de belirtmek gerekir.
  bu arada 7000 byte'da bir zorunluluk değildir 24-7000 arası herhangi bir değer alabilir bu.

  demek ki nedir?
  7000 byte'ı geçen tek bir row bile yoksa -ve olmayacaksa- varchar, çoğu 7000 byte altında rowlar ise text in row, yok her rowda kitap yazıyorsak text pointerlar kullanalımdır.

  aksi takdirde ne olur? olmaz

  in row ya da 8000- byte veriler varchar gibi handle edilirken, diğerleri için farklı handlinglere ihtiyaç duyulur -misal 2gb text var ortamda, bi anda nası alacan? hepsini alacak kadar memoryn var mı?- çoğunlukla kullanılan metod, 'block by block' denen, önceden belirtilen ya da duruma göre ayarlanan boyutlarda texti parça parça okuyup clienta iletmektir. böylece makinanız 'anam anam güzel anam' diye ağlamaz, siz de rahat edersiniz.

  (yukarıda yazılanların hepsi ntext ve image data type lar için de geçerlidir. zaman zaman kaynak olarak sql server books online kullanılmıştır, maksat yalan yanlış bilgi vermeyelim)
 • ing. tekst
 • 2.147.483.647 karakter uzunluğuna kadar değişken uzunluklu unicode olmayan karakter veri tipi.
 • yurt disinda ki ulkelerde bilhassa uk da bana msj atti kisminin bana text atti seklinde soylenimi mevcuttur. cep telefonlarindaki message in halk dilindeki degisik soylenimi
 • dilimize iyice pelesenk olmus ve daha da olmasi gereken bir kelime bu. cunku metin diye bir kelime yok ve hic olmadi da.
 • artikeli der.
 • efsanedir. plaintext diye de kullanildigini gorebilirsiniz bu dosyalarin. ozellikle linuxcular / unixciler daha cok severler cunku terminalde bir gui olmadan (gui olsa da) text dosyalarini ayni sekilde isler ve kontrol edersiniz.

  ayni zamanda istediginiz gibi organize etmek size baglidir. bloated programlar araciligiyla acilmaz, bir cat ile acip grep ile arayip sed ile replace yapabilirsiniz bunlar ustunde. (mesela buyuk dosyalari terminalde acan vs notepad ile acan)

  ancak ilginc bir sekilde online duzenleme konusunda ciddi sikintilar var.
  ornegin dropbox, text dosyalarini aciyor ve okuyor ancak size duzenleme izni vermiyor.
  iphone ustunde zaten notlar uygulamasi oldugu icin text formatini unutabiliriz.
  docs google com, word - excel - ppt leri acip editletirken text dosyalari icin bunu yapamiyorsunuz. o acidan enteresan.

  eger dosyalariniz ozel degilse github gibi bi sey kullanabilirsiniz depolamak icin. onlar degistirme izni veriyorlar direk web ustunden. en kotu otomatik bi git ayarlayip onu da kullanabilirsiniz.

  text dosyalarina gereken yetkiyi ve sansi, zamani vermek gerekli.
  neler yapabilecegimiz, nasi kullanabilecgimiz ile ilgili ilerde detayli bilgiler gelecek.