şükela:  tümü | bugün
 • bir senaryo uzerinde ilerleyen ve oyunun ba$karakterine gerekli interkativiteyi yazili komutlarla yaptirdiginiz oyun $eklidir.. grafikli ve grafiksiz turleri olurdu grafiksiz olanlarinin edebiyati daha yogun olurdu.. oyunun kendi icinde bir haritasi olurdu ve bulundugunuz konum (oda diye gecerdi cogunlukla) cumlelerle tasvir edilirdi.. tasvirin arkasindan odada hangi nesnelerin oldugu kimlerin oldugu ve hangi yonlere gidilebilecegi yazardi.. daha sonra siz "kuzeye git; elmayi al; lambayi elma ile yakmaya cali$" gibi komutlarla sonuca ula$maya cali$irdiniz.. text adventure konusunda en mukemmel urunleri vermi$ firmalar level9, infocom ve magnetic scrolls'tur.. ilk piyasaya cikan turk oyunlari da text adventure'dir.. (bkz: keloglan) (bkz: asterix)..
 • verdigi zevk icin "gidi$atina mudahele edebildiginiz, ba$rol oyuncusunu kendiniz yonettiginiz bir romani okumak" benzetmesi rahatlikla yapilabilir..
 • ornek bir text adventure ekrani $oyle olabilir:

  mahzen
  ticaretnet'in b1 katinin havalandirmasindan gelen serin havanin verdigi algi acikligi etrafin lo$ i$igina daha kolay ali$mani sagliyor. basik ve karanlik olan bu mekanda ilk goze carpanlar yiginlarca bilgisayar ekipmani.. odanin etrafina homojen dagitilmi$ uc buyuk masanin dort bir yaninda ve hatta altlarinda bilgisayar kasalari ve monitorleri dikkatini cekiyor. duvarida raflar dolusu kitaplar dizili.. kuzeydeki kapidan ufak bir i$ik siziyor..

  etrafta gorebildigin nesneler ise dolap, webcam, diet coke, mouse, bardak, swatch irony, kalem ve toka..

  ciki$lar ise kuzeye ana guvenlik kapisina, bati'ya sistem odasina ve dogu'ya mutfak'a ula$iyor..

  ne yapcan> _
 • en tad aldığım oyun türleri olmuştur.uzun süre text adventure oynayan birinin ingilizcesinde gözle görülür bir düzelme, zenginleşme yaşanır.
  çok faydalıdır, okumaya, yazmaya, üşenmemeye alıştırır.mükemmel imgelem gücüyleeeeh..yaladığım yeter! iyidir..
 • direk aklima zork geliyo ilk text adventure oyunu gibi sanki bildigim en azindan
 • fortran (makine ve inşaat mühendislerinin mahkum oldukları bir procedural programlama lisanı) diliyle yazılabilecek tek bilgisayar oyunu türü. tabi fortran 90 çıktı mertlik bozuldu, o ayrı.
 • sanıyorum grafiksiz olan eski text adventure'ları mud'un single player'ine benzetmek pek yanlış olmaz..
 • masaüstü frp oynamak gibi bir şey. oyundan zevk almak, sizin hayalgücünüze endeksli. commodore 64 zamanlarından benim hatırladığım guild of thieves ve dracula vardı. vakti zamanında ingilizcemi geliştirmeme çok yardımcı olmuşlardı. bir elimde sözlük, harıl harıl bilgisayar başından kalkmazdım. tabi sonradan lucas film'in maniac mansion, sierra'nın space quest, kings quest, police quest, hede hödö quest serileri çıktı ve text adventurelar yerini apar topar ikon adventurelara bıraktı. hey gidi günler hey...