şükela:  tümü | bugün
  • taraflı olduğu konusunda herhangi bir şüphem bulunmayan, yanıltmaya meyilli teyit sitesidir.

en basit örneğini vereceğim;
    "organik hoşaf projesinin birinci olduğu iddiası doğru değildir. yarışmayı x proje kazanmıştır" diye twit geçiyorlar.

bu twiti okuyan adam ne anlar?
    "organik hoşaf mevzusu zaytung gibi bir şeymiş, millet götünden uydurmuş, işte bunlar hep cehape zihniyeti".

gerçek ne?
    organik hoşaf ilgili yarışmada birinci olmadı, finale kaldı.

niye "organik hoşaf değil, diğer proje birinci oldu" diyorsunuz da, "organik hoşafın birinci olduğu haberi yalan, organik hoşaf finalde x projesine kaybetti" gibi bir bilgi vermiyorsunuz?

çnükü gizliden taraflısınız. baya bir taraflı hem de.
    zaten dikkatli takip ederseniz genelde bu tip konulardaki tavırları hep söylediğim gibidir.
    "boğaziçi köprüsünde askerin kafası kesildiğine yönelik iddialar yanlıştır" twiti atarlar, ama boğaziçi köprüsünde aynı askerin linç edilerek öldürüldüğüni twitlerine eklemezler. sanki boğaziçi köprüsünde asker öldürülmemiş gibi.

tiksiniyorum bu adamlardan açıkçası.
  • ki zaten teyit.org isimli, yanıtlmaya meyilli hesabın twitlerinin altını takip ederseniz neye hizmet ettiğini anlarsınız.

organik hoşaf projesiyle ilgili "yalana meyilli" teyit haberlerinin altında bol bol;
    aktroll ve akp tayfasının "ulan işiniz gücünüz yalan bee" "yine mi yalanla iş yapıyorsunuz" gibilerinden isyan twitlerini görürsünüz. teyit de tam bu işe hizmet ediyor işte.

doğru haber yapmaya çalışan gazetelerin haberlerini "teyit" adı altında yalanlayıp haber içeriğindeki doğru bilgiye dair hiçbir şey paylaşmayarak akp kitlesini hepten coşturma peşinde. adamlara hepten hayali dünya yaratmak için "teyit" perdesini kullanıyorlar.
  • dikkatle takip ettiğim ve şimdilik içeriklerinden taraf olma gayreti içinde olmadıkları çıkarımı yaptığım oluşum. böyle bir oluşumun objektif olup, objektif kalıp çok çok başarılı olmasını istiyorum. bu şekilde habercilik yapılıp başarılı olunabileceğini ve olunamayacağını göstermesi açısından. bizim memlekette tutar mı bilemem, çünkü sahtekarlığın her türlüsü çok yaygın ama kime sorsan en doğru kendisi. muhalifi de yandaşı da çok benzer profilde aslında bu yönden. bu oluşumu kuranlar hangisinin ayağına bassalar diğer taraftan olmakla suçlanacaklar. ama objektif olmak tarafsız olmaktır, muhalif ya da yandaş gözetmeden göte göt demektir. fazla takılmamak lazım yani.

birilerinin uşağı olup olmadıklarını anlamak için ilk merak ettiğim finans olayını nasıl çözdükleri oldu. ekonomik şeffaflık ilkesinde destekçilerimiz kısmında yer almaktadır demişler ama öyle bir kısım sitede yer almıyor ya da ben bulamadım.

kendilerine vesile ile sesleniyorum; finansal sıkıntı varsa en azından yasal çerçevede isteğe bağlı ücretli abonelik (ücretsizden içerik olarak farkı olmayan), bağış vb. bölümü oluşturun. bir şekilde ekonomik özgürlük objektiflik adına orta uzun vadede şart. kendinizi bozmadığınız sürece ben desteklerim misal. finansal sıkıntı yoksa da ekonomik şeffaflık ilkenizin gereğini yerine getirin.
  • tarafsız bir kuruluştur, amaçları internetteki bilgi çöplüğünde neyin doğru, neyin yanlış olduğunu kanıtlamaktır. sonuna kadar destekliyorum kendilerini. gazla çalışan binary milletimizi güzel söndürüyor.
  • takdiri hak ediyorlar. son günlerde suriyeliler ve arakan hakkında asılsız bir çok görsel internette dolaşıyor. birtakım çevreler olayları bilerek saptırmaya çalışıyor.

2 gün önce bursa'da iki suriyelinin bir kadına tecavüz edip öldürdüğü iddiası ile bir görsel internette dolaşıyordu. teyit org tarafsızlığına yakışı şekilde olayın 2 yıl öncesinde gerçekleşen bir kadın cinayeti olduğunu doğruladı. tabiki burada suçun failinin kim olduğu aidiyeti önemli değil, suç suçtur.

öte yandan arakan'la ilgili bir çok görselin geçmiş yıllardan ve tv filmlerinden insanlara servis edildiğini doğruladılar.

bu tür platformları takip etmekte fayda var. özellikle çarpıtmanın aleni şekilde yapıldığı internette gördüğünüz ve okuduğunuz her şeye inanmayın, ilk önce teyit etmeye çalışın.
  • şöyle paylaşımları gülmekten öldürüyo insanı. ulan ne insanlar var ya şunlara inanıyo. hahahhahaha.

ciğerci göksel. hahahhaha. bi de ciddi ciddi paylaşmış hesabından.

bi de şu var bak. he fark var evet. hahahhahahhaa.
  • ihbar ettiğim bir haberi 24 saat geçmeden incelemeye alıp sonrasında yazı linkini mail ile yollayan oluşum.
  • mesela bir ekşici gerzek, herhangi bir habere sırf görüşlerine uyduğu, desteklediği, ya da görüşlerine uygun bir kişinin/kurumun lehine olduğu için inanmak ister ve inanır. sonra bu haber teyit.org tarafından belgeleri ile yalanlanır. ekşici gerzeğin bu noktada yapması gereken "taraflı bunlar, bunlar hep işte oyun" naraları atmaktır. evet, gerzekliğiniz teyit edildi.

halbuki site içeriğinden seçmece 3 haber alıp okusalar, taraflı olmadıklarını fark edeceklerdir. ama ne gerek var efendim, bilgisayar başında götten sallamak daha mühim ve daha etkili.

sitenin "resmi" olduğunu öngörüp, sitenin künyesini bile özdenetim ile "teyit" etmekten aciz gerzeklerden bahsediyoruz nihayetinde; beyinlerinin bu şekilde otomatik çalışmasından daha normal ne olabilir ki?

lütfen ekşicilerin hayal dünyası ile ve algısı ile oynamayın teyit.org.
  • kurucusu m. atakan foça’nın elon musk’ın twitine verdiği canhıraş itirazın nedeninin, geçmişte attığı pkk söylemi içeren twitlerden anlaşılabildiği twitter hesabı.
    bu siteyi/hesabı engelledim. blok!
    ilave: ya gerçekten okuduğunu anlamayan mallarla dolu bu site bak evladım aşağıya:

örnek

örnek 2

örnek 3

duyarlı da aynı zamanda

twitini silmiş caps
  • tek amacı bilginin teyidini sağlamak olan websitesi.

milletin hoşuna gitmeyen teyitlerden dolayı engellemesi çok enteresan geliyor. yani işimize gelmeyen teyit, yanlış bilgiden mi sayılmalı?

kafamda deli sorular...