• "reklamın iyisi/kötüsü olmaz" derler teyitorg, ancak varlık amacı teyit etmek ve güven mefhumları olunca ne kadar işe yarar bilinmez. elon musk dün sosyal medya hesaplarından birkaç görsel paylaştı. "ne gerek vardı buradan malzeme çıkarmaya çalışmaya?" diyeceğim ama, neyse... çıkan malzemeler elbette patron abimiz mehmet atakan foça sayesinde teyitorg'a taşındı ve bir hayli tartışma konusu oldu.

madem oldu...
    11 saat önce mehmet bey, atatürk'ün söylediğinden emin olamadığı bir sözün doğrulanabilmesi için kaynak taraması yapıldığını cem say'a hitaben şu şekilde yazdı. bu twitten 2 saat sonra da teyitorg resmi twitter sayfasına "bahse konu olan sözün atatürk'e ait olduğu iddiası doğru değil" bilgisi eklendi.

aradan geçen 2 saat gibi çooook geniş bir zaman diliminde atatürk'le ilgili bütüüüün kaynaklar taranmış ve teyitorg bilginin doğruluğundan emin olarak bu bilgiyi eklemişti. tebrik ettik (!)

şartları biraz fazla zorlayarak iyi niyetli bakmaya çalışalım; insanlık halidir, bu geniiiiiş kaynak taraması esnasında bazı bilgiler gözden kaçmış olabilir. yaklaşık 4 saat önce profesör doktor cem say konuya dair edindiği bir kaynağı twitinizin altına ekledi. aradan 4 saat geçmesine rağmen bu konuda sizlerden hiçbir cevap gelmedi. neredeyse birebir aynı konudan bahseden buradaki bilgi (aynı sözler geçmese de, içerik olarak) sizleri tatmin etmedi mi? ya da en azından etik olarak "böyle bir kaynak da mevcuttur" şeklinde ekleme yapılması gerekmez mi?
  • türkiye'nin kurucu değer ve isimlerine yönelik söylemleriyle hainliklerini ispatlamış oluşumdur.

bu saatten sonra kürt faşizmine methiyeler düzen, cihatçı dsip'e yanlayabilirler artık.
  • kardeşim ben de atatürkçüyüm. herifleri herkes eleştirmiş. belki adam gerçekten de terörist yandaşı ve ingiltereden destek almış. bundan önce siz adamın atatürk'ün öyle bir sözü yoktur ifadesini yalanlayın . gösterin kaynağı bak şu kaynakta söylemiş diye insanlar ikna olsun. ne kafa siktiniz boş boş konuşarak be.
  • kurucusunun pkk sempatızanı olduğu, kurucusunu fonlayanın da ingiltere büyükelçiliği olduğu internet girişimi/uygulama. başka söze gerek yok.

buna rağmen takip etmek ciddi bir şekilde art niyet göstergesidir.
  • neye kizilmis anlamadim.
    turkiye'de ataturk soylemedigi halde ataturk'e maledilen o kadar cok soz var ki, sirf ataturk sozleri icin ayri teyit.org kurarsin, baya bir sure issiz kalmaz.

teyit surecleri nedir nasil isler bilmiyorum, teknik acidan elestirilecek yonleri olabilir, ama bir iddiayi teyit etmeye giristi diye teyit.org'a tepki gostermek anca zaytung haberi olur.
  • teyit edilen bilgi doğru olabilir belki ama bu olay bize sitenin ve editörlerinin hem fikir hem de zikirlerini gösterdiği için bastım unfollow'u.
  • hala birileri 'neye kizilmis' dedikleri oluşum. o kadar tweet atıldı, entry girildi. bir okuyun arkadaş. ek?i sözlük yazarsınız siz.

atatürk'ün sözünün gerçek olup olmadığına dair herhangi bir gerçekçi kanit sunmamasina ragmen hala ısrarla 'hakli' diyenleri gosteren olusum. sen herhangi bir konuda karsi tarafi ya da bir soz yok diyorsan kanitlayacaksin. nutuk'ta yok diyor ee? kanit bu mu? rasyonellik bu mu? değil.

özetle teyit org hakli degil kurucusu mehmet atakan foca ile beraber tarafsizlik ilkesini ve gercekliklerini kaybettiler bu hareketle. anlayin be kardeşim.

anlamiyorsaniz da siz o sözün olmadigini kanitlayin o zaman. yapamıyorsanız da kesin yargiyla 'yanlış ve öyle bir söz yok' diyemezsiniz.

özetle: dünden beri sıçıp sivamaya devam eden oluşum. bundan sonra bir liberaller ve pkk'lılarla şirinleri gorebilirler.
  • ingiliz büyükelçiliği böyle bir siteye neden para ayırma ihtiyacı hisseder sizce? çoğunlukla türklerle ilgili haberlerin doğru olup olmadığını teyit edecek bir oluşumdan onlara ne?

https://teyit.org/…ploads/2016/10/gelir-tablosu.pdf

bu şaibeli yardım, yetmez ama evetçi, pkk destekçisi, atatürk düşmanı kurucusunun geçmiş twitleri ve son atatürk teyidi (daha doğrusu teyit edememesi, zira bakılan 2-3 kaynakta bulunmaması böyle bir sözün söylenmediğine kanıt olamaz. sonuç belirsizdir) ile beraber düşünüldüğünde hala bu siteye güvenebiliyorsanız, siz bilirsiniz.

bbc hakkında şöyle derler: çok düzgün bir yayın kuruluşu imajı vardır, gerçekten de büyük ölçüde kaliteli ve doğru yayınlar yapar. bu sayede güven kazanır ve senede 2-3 manipülatif haberi çok güzel yedirebilir.
  • ataturk'un "eger sozlerim bir gun bilimle ters duserse, bilimi tercih edin" sozunu soylemedigini duyurarak sacmalamis olusumdur. neden boyle soyledim? cunku bir insanin bi lafi soyledigini kanitlayabilirsiniz ama soylemedigini kanitlamaniz icin o insanin hayati boyunca 24 saatini izlemeniz gerekir. eger bunu yapmiyosaniz, en fazla demeniz gereken "soyledigini teyit edemedik" demektir. "atatürk’e ait “eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin” şeklinde bir söz bulunmuyor" demek art niyettir.

var mi yok mu tartismasina girersek, bana gore buyuk ihtimalle vardir ataturk'un boyle bir sozu. adamin hali hazirda "hayatta en hakiki kilavuz bilimdir, fendir." diye bence daha da guzel bir vecizesi bulunmakta, digeri neden uydurulsun? bi de bu tarz durumlarda eger birine bi laf yanlislikla atfediliyosa genelde baska biri soylemis oluyor o sozu. ama literaturu aradigimizda herhangi unlu bir insanin bu lafi ettigi de gorulmuyor. o yuzden boyle bir sozu muhtemelen vardir diye dusunuyorum. ha dedigim gibi, yoksa bile adam zaten "hayatta en hakiki kilavuz bilimdir." diyerek olayi bitirmis, daha da bu ikincisi var mi yok mu diye tartismanin anlami yok.
  • bilgi çağında ana akım medyaya karşı ortaya çıkan alternatif medyanın ve yükselen yurttaş gazeteciliğinin en büyük kaynaklarından biri de fonlanmadır.

teyit.org da sonuç itibari ile gelir tablosunda fonladıklarını da belirtmişlerdir. peki bunu açıkça dile getiremeyen örtülü olarak maddi ve manevi kaynak alan ulusal medya,havuz medyası ve alternatif medyanın kiralık kalemlerini ne yapacağız ?

ayrıca sayfa sahibinin toy dönemlerinde attığı tweetlerle linç edilmesine değinmiyorum.
    sosyal medya terörü olarak adlandırabileceğim bu tarz linç olaylarını sevmiyorum sanırım.
hesabın var mı? giriş yap