şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pikap/plak ikilisinden sonra piyasaya cikan ilk ses kayit cihazlarinin $erit makaralara yaptigi kayitlardan dolayi tape recorder ismini alan bu cihaza daha sonra kaset calar hale dondukten sonra verilen isim..
 • türkiye'de müzikseti kavramı yerine kullanılan kolaya kaçma kelimesi.

  türk milleti için hi fi setler de kıçıkırık, portatif setler de teyp olarak adlandırılır.

  "teybe bi kaset atta neşemizi bulalım" tabiri ne kadar mantıken doğru olsa da, tük milleti müzik çalan her medyayı kaset olarak algıladığı için yanlış sayılabilir.

  misal "müslüm abinin son kasedi dinledin mi?" cümlesinde sarfedilen kaset kelimesi, albüm manasında kulanılmıştır.

  zaten eminönü ve doğu bank satıcılarının türkçemize kazandırdıkları muhteşem teyp tanımları da bu fenomeni perçinlemektedir.

  şahane elekrtonik satıcısı abimizin bir teyp tanıtımına kulak verelim.

  - abi hoşgeldin. gördüğün gibi nefis teyplerimiz var 70 vat 80 vat. ama ben derim güzel abime 200 vattan aşağısı gitmez... ben bilmezmiyim bea! zaten yüzünden belli abicim sen teybin iyisinden anlıyon. bak şimdi bu ayva marka var jevese var birde skuni var.
  - soni mi? yok be abi soni teypten anlamıo bizde vermiyoruz ondan pek. gitmiyo yani yoksa beni biliyosun iyi mal olsa vermezmiyim abime.
  - bak şimdi abi bu teyp sidisi, kasedi hepiciğini çalar hatta bak burada auçarpı girişi var istersen kırkbeşlik bile bağlarsın. ben ne diyorum sana süt gibi alet...
  - fiyat? fiyatı takma be abicim sen yabancımısın ayarlarız bişeyler. zaten teyplerin kralını alacan. teknolojiye yatırım yapıosun abi açacan biraz kesenin ağzını...*
 • (bkz: makarali teyp)
 • yaslilar ' teyip ' seklinde telaffuz eder. * ` :philips` *
 • belki günümüzde teyp satın almak diye bir kavram kalmadı ya da yok denecek kadar azaldı, disk çalar cihazların satışında artış oldu ama halen bit pazarlarından plakçalarlar satın alınıyorsa birgün teyp satışları da artacak. ama bu satışın sıfıra inişi ve sonrasında artışı çok uzun bir süreyi kapsar gibi.
  diskçalar ve plakçaların arasında en hoyratça kullanıma müsait olan da teyptir ayrıca. teypler ölmez.*
 • seksenler ve doksanların müzik çalarlarıdır teypler. bir de çaldıkları kasetler.

  kasetlerin iki yüzü vardır, a ve b. şarkı dizilimleri ona göre yazılır kartonetlerinde. bazı akıllı teypler kasetler a'den b'ye geçerken bu atlamayı otomatik yapabilir, eski modellerde ise bu işlemi manuel olarak yapmak gerekirdi. ileri/geri sarma işlemleri için de vardı böyle akıllılıklar yapabilen teypler, bazı modellerde şarkı aralarındaki boşluğu algılayıp kasedi tam n. şarkının başına alabilme özelliği vardı. eğer çift kasetçalarlı, hele ki radyolu bir teybiniz varsa sizden şanslısı yoktu, o zaman bir kasetten diğerine şarkı çekebilir, hatta radyodan kasede kayıt yapabilir, ayrıca teybe mikrofon bağlayıp kendi sesinizi de kasede alabilir ve kendinize karışık kasetler hazırlayabilirdiniz.

  teyp denen şey, cd çalarlardan daha uzun süre kaldı hayatlarımızda. ama teyplerin bazıları, cd teknolojisine çoktan hazırlıklıydı. mesela, bizim evde hala taş gibi sapasağlam duran sonynin şu modeline cd modülü eklentisi yapılabiliyordu *. sonra cd'ler çıktı, cd çalarlar, discman'ler... ama cd'lerin pahalılığı ve sanki biraz daha soğuk duruşundan olsa gerek, ne cd çalar, ne de discman uzun ömürlü ve çok yaygın olamadı. örneğin benim hayatımda kasetten direk olarak mp3'e evrildi sanki müzik ürünleri.
 • zamanının hatıra kaydedicisi.

  baba elinde tam da bununla çıkıp gelir. evde bir bayram havası. herkes başına toplanır, baba elindeki sarı boş kaseti takar ve rec tuşuna basar.

  -çocuklar dedenizin sesinin çok güzel olduğunu söylemiş miydim size? şimdi bir şarkı söylesin de dinleyelim, söyleyebilir misin baba?

  ...ve 70'ini çoktan devirmiş dede, hasta sesine inat bir türkü patlatır. baba, dedenin teklediği yerlerde vokal yapar. şarkıyı bitiren dede alkışlanır, öpülür, koklanır.

  işte bu alet sayesinde insan 6 yaşındaki sesini, çoktan göçüp gitmiş mavi gözlü dede ve yakışıklı babasının sesini halen duyabilir.

  ne teknolojik kayıt cihazlarımız var oysa şimdi. peki kaçımızın çocuğu sesimizi kaydedecek ve yıllar sonra da duyabilecek ona söylediğimiz türküyü...garip, çok garip...

  http://img830.imageshack.us/…861/safaktnittsl59.jpg
 • kaset i içine koyup play düğmesine basınca müzik dinlenen. rec düğmesine basınca ses veya müzik kaydeten alet; kaset çalar. son aylarda evrim geçirip tape ismini almıştır.
 • bir ekşi sözlük yazarı.
 • 21. yy. da bulmak için bit pazarına falan gitmeniz gerekiyor. ama nostaljiyi ve kaseti seviyorsanız gidip almalısınız.
  (bkz: bit pazarı)
  edit: verdiğim bkz'da bit pazarıyla ilgili dişe dokunur bir tanım yok. bit pazarı, tedavülden kalkmış bir çok şeyi bulabileceğiniz bir yerdir. bazı şehirlerde vardır. benim bulunduğum yerde vardır. şanslıyım.