şükela:  tümü | bugün
  • lisans bitirme/yüksek lisans/doktora tezi bitince, tez döneminde çekilen ızdırabı dindirmek ve motivasyonu arttırmak adına yapılan listenin adıdır.
    ben mesela, çeşitli şehirlerdeki arkadaşlarımı ziyaret etmeyi koydum listeme. sonra izlenecek filmleri indiriyorum arada. parti vereceğim birkaç tane. beni arayıp da görüşmek isteyen ve her seferinde aynı gerekçeyle reddettiğim arkadaşlarımı ben arayacağım bu kez. gönüllerini alacağım. komşuları toplayıp eve çekirdek çitleyeceğim. bir sürü kitap aldım, onalrı ayaklarımı uzatıp şöyle keyifle okuyacağım. işe gitmediğim günler tüm gün evde otururken birşeyler yazma sıkıntım olmayacağı için bu kez kahvemi açılmak için değil keyif için içeceğim. aileme daha fazla zaman ayırabileceğim. ayda 2 kez gece dışarı çıkacağım, içim çok rahat olacak. geleceğe umutla bakabileceğim tez bitince, içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir sıkıntı olmayacak. o günler de gelecek sözlük. anlıyorsun değil mi?
  • akşam eve gelip boş boş televizyona bakmak. izlemek demiyorum çünkü onu bile yapmayacağım, sadece boş boş hiç bir şeye dikkatimi vermeden bakacağım, bu bile yeter. fazlasında gözüm yok. *
  • tez danismani olup cekileni on misliyle cektirmek bunlardan biridir.
  • askerlik bitince yapılacaklar misalidir.

zorluklardan kurtulunacak günün hevesiyle kabarık bir listedir oluşturulan, ama gelin görün ki tez bittikten sonra önemli çoğunluğu yapılmaz.

zira yeni zorluklar peşinizdedir, rahat vermez.
  • eger para ve zamani ayarlayabilirsem, 1-2 aylik guney amerika turu yapmak. saksi degilim ben, hayallerim var sozluk.
  • en önemlisi yapılacak şeylerin vicdan azabı çekmeden yapılmasıdır bence, şunu yapacağıma bi makale okusaydım, haftasonu şuraya gideceğime labda mı çalışsaydım gibi sizi rahat bırakmayan ama bastırılmaya çalışan içses susar.. senelik izinlerini yaklaşık 3 yıldır bilim uğruna harcayan biri olarak, tek hedefim tatile gitmek, neresi olduğu önemli değil, şöyle sakin bi yerde, sadece dalga sesleri, gözlerimi dinlendireyim sahilde yeter..
  • tez jürisinin anasından avradına, sülalesine bastıra bastıra sövmek. en iyi rahatlama metodu.
  • monkey island serisini baştan oynayacağım. leisure suit larryyi yarıda bırakmıştım yıllar önce, onu bitireceğim. 2000lik bir puzzle yapacağım.
  • tezi teslim ettikten sonraki ilk gün sadece uyumak, ikinci gün sadece ayaklarımı uzatmak, üçüncü gün sadece boş boş duvara bakmak şeklinde hayalini kurduğum eylemlerdir. sonrasını bilmiyorum, düşündükçe bir rehavet kaplıyor içimi zaten. buluruz bir şeyler.
  • tez bitince kitaplığın herhangi bir kuytu köşesine, uzun süre görmeme ümidiyle koymaktır. insan evladına o kadar zulüm ettirerek yazdırılan kitapçıktan hayır gelmez. benimki nerede bilmiyorum bile şu an, feyzalın işte.