şükela:  tümü | bugün
 • tez ini bitirmek için olayları hızlı yapan bir insanın içine düştüğü durum söz konusu.
 • sabirsizlik, herseyi bi an once halletme-yoluna oyma arzusu
 • beynin, diger organlara iletisini cabuk gonderdigi insanlarda, bir seyleri hizli anlama, hizli dusunme, hizli uygulama sonucu olusan kabiliyet...
 • biran once olsun diye acele kararlar vererek yanlislara suruklenen insanlara has ozellik
 • (bkz: tezcatlipoca)
 • heves insanı'nın sahip olduğu default özelliklerden biri. en yoğun olarak ateş burçlarında hissedilir. "dün bile çok geç"tir ve beklemek bünyede sinir yaratır.

  yine 2 tiptirler.

  default tezcanlı
  -bu türün seçkin örneğidir.
  -hemencecik karar verir.
  -birden umutlanır, heveslenir.
  -istediği şeyi hemen ama hemen elde etmek ister.
  -elde ettikten sonra karar değiştirme ihtimali %70'dir.
  -ekolojide verimliliği önemli ölçüde azaltır.
  -kararlarını ateşli bir şekilde savunmaya başlar, %51'i elde edince, hevesleri azalma seyrine başlar, %70'e sahip olunca vaz geçmiş olur.
  -muhtemel burç etkisi: koç, aslan, yay.

  modified tezcanlı
  -bu türün mutasyon geçirmiş örneğidir.
  -karar vermeden önce saatlarce, günlerce düşünür.
  -umudu yavaş yavaş artar.
  -karar verme ve heveslenme süreci uzun sürse de, kararını verdiği anda, o da, istediği şeyi hemen ama hemen elde etmek ister.
  -elde ettikten sonra karar değiştirme ihtimali %5'tir.
  -verimliliği arttırırlar.
  -kararlarını makul bir şekilde savunmaya başlarlar, %51'i elde ettikten sonra daha ateşli bir şekilde savunmaya geçerler, %70'e ulaşınca kimse fikirlerini değiştiremez.
  -muhtemel burç etkisi: (başak+yükselen koç, akrep+ay ikizler'de, boğa+mars yay'da vice versa..)
 • tez canlılık kimi zaman artı şekilde sonuç verse de, çoğunlukla can sıkıcı biçimlerde noktalanır. içinde barındırdığı sabırsızlık özelliği ile, her istediği bir an önce olsun ister tez canlı, bir an önce istediği gibi olmuyorsa da hevesnin kaçması, isteğinden vazgeçmesi çok olasıdır.

  bu durumun farkında olan tez canlılar (rakun hayvanı gibi oldu evet.) çözmek için kimi yöntemler geliştirirler; puzzle yapmaya çalışmak, çiçek yetiştirmek vs vs. ama genelde "oeeh" ile biter bu denemeler. tecrübeyle sabit olan başarıya ulaşmış bir yöntem var ama; örgü örmek. (bir beceriksiz bile olsanız atkı örmeyi deneyin, çok kolay bir iş olduğunu göreceksiniz.) bu atkıyı, sevdiğiniz biri için örmeye başladığınızda, ne zaman "oehh" diyecek olsanız, ördüğünüz şeyi, ördüğünüz kişinin boynunda hayal ediyorsunuz, sevdiğiniz biri için emek harcadığınız duygusu güçlü bir motivasyon yaratıp, devam etme sabrı sağlıyor. elinizdeki büyüdükçe, uzadıkça daha mutlu olup daha da motive oluyorsunuz. ve final... bitirdiğinizde " yaptım ulan, sonuna kadar sabrettim" düşüncesi, hayatın bütününde tez canlılığınızı yenebileceğiniz umudunu sağlayıp, bu yolda bir adım daha ilerlemenize sebep oluyor. örgü örmenin sağladığı rahatlatıcı terapi etkisi de cabası.
 • hem doktora öğrencilerinde hem de jüri üyelerinde, genellikle haziran ve aralık aylarında gözlenen birşeydir bu. jüri sonunda bir grup canlı kalır o ayrı.
 • tipik koç burcu özelliğidir. vicudun bilinmeyen bir yerinde kaynayan kurtların sebep olduğu bir tür rahatsızlıktır. bu kurtlar kişi sabah yataktan kalkar kalkmaz iş başı yapıp, gece yatağa yatana kadar mesailerine devam ederler. mesai saatleri boyunca bu kurtlar kişinin midesinde bir kaynaşma ve sürekli bir elektrik çarpması hissine yol açtıkları gibi, saç telleri ve parmak uçlarından kıvılcım çıkartmaya kadar varabilecek aşırı uç durumlara da sebebiyet verebilirler. sürekli ayakları, bacakları oynatma, konuşurken elini kolunu fazlaca sallama, karşıdaki kişiyle kolay kolay göz teması kuramama, satranç oynayamama, 10 km. nin üzerinde koşamama, mantı, yaprak sarma gibi yemekleri yapamama gibi yan etkileri vardır.
 • sakar insanlarda bulunması feci sonuçlar doğurabilen bi özellik. sürekli bi yerlere çarpmalar, kendini yaralamalar, hiç bi şeyi tamamlayamamalar... daha uzar gider. sadece hakkını verebilenlerde bulunması gerekir. öbür türlü insanın kendine verebileceği en büyük cezalardan biridir.