• ağırlığı olması gereken, ardında gerçekten prestijli ve saygıdeğer bir isim bırakmış akademisyenlerin y.lisans bitirme tezine danışman olarak öğrenci tarafından seçildiklerinde, hocaların aldığı payeye denmektedir. tez danışmanı gerçekten dikkatlice seçilmeli, yrd.doc.dr ve doc.dr lardan bir nebzede olsa uzak durulmalıdır. çünkü tez danışmanlığı yaptığı öğrencisine kendi tezini yazdırmaya kalkışabilen hocalar hiç te hafife alınacak kadar az değildir. bunun yanında tez danışmanı olarak adı duyulmuş, şu anda bile pek çok hoca'nın hocası olan, evrensel bilime yeteri kadar katkı yapmış bir prof. seçilmelidir. çünkü bu hoca'nın tez danışmanlığını yaptığı bir y.lisans yada doktora tezinin jüri'de reddedilmesi neredeyse imkansızdır.
    (bkz: ozdemir akmut)
  • gavurlar buna "advisor" der. tez danismani insani vezir de eder, rezil de.
  • (bkz: supervisor)
  • bazi ogrencilerin secme zahmetine bile girmedikleri universite ogretim uyesidir. cunku ulkemizde * kendine, tezini yurutecek ogrenci secen hocalar da vardir. buradaki onemli husus; hocanin “onun” icin calisacaginiz zamanla, “kendinize” ayiracaginiz zamani adil sekilde dagitma yetenegidir. aksi takdirde, danismaninizin kisisel cevirilerini yaparken kaybettiginiz zamani, tezinizi sabahlara kadar yazarak telafi etmeniz kacinilmaz olur.

tez danismani secme zahmetine girildigi durumlarda ise, aklinizdaki tez konusunda bilgisi, calismalari olan birisiyle yazmaya kalkismak en mantiklisidir. boylece en azindan ilgili literaturden haberdar, kaynaklari olan ve size azami yardim edecek bir kisi olur hocaniz. o tez de ne yazarken, ne juride basinizi derde sokar.
  • kilit öneme sahip olmasına rağmen tez savunması sırasındaki beceriksizliği sayesinde kendi tez öğrencisinin tezini bile s.kip atabilen, akabinde uzatma almasına sebep olan örneği görülmüştür, görülmemiş değildir. yine de iyi niyetinden sual olunmaması gerekir, çünkü üç ayınızı daha peşinde/beraber geçireceğiniz kişidir kendisi.
  • kesinlikle uzun uzadıya dusundukten sonra secilmesi gereken kişidir,deliye baglayıp ogrencının kafası karıstıgında yol gostermekten cok, cok guzel ilerleyen ogrencının kafasını allak bullak edebilir.
  • yurdisinda biraz da danismanin kariyerine ve ortamdaki karizmasina bakmakta yarar vardir. olay doktora bitip de is aramaya gelince bir telefonla alin guzelim bu elemani dediginde akan sulari durduracak bir danisman herseyden tatlidir.
  • tez yazmakta olan ogrenciye tezini yazdirmakla yukumlu olan, yeri geldiginde delirten, yeri geldiginde de delirtilen insan. kaynak gosterme, tezi okuyup fikir verme, sonrasinda da verdigi fikirleri curutup durma konusunda uzmanlasmis olan tez danismanlari, tez yazarlarinin korkulu ruyasidir. (bkz: kabus)
    biri, icten gelen bir merakla "nasil gidiyor?" diye sordugunda yazar adayinin vucudundaki tum tuyler bir anda diken diken oluyorsa, konustugu kisi tez danismanidir.
  • sizin birer "araştırma görevlisi" olduğunuzu düşündüklerinden olsa gerek, fazla yardımcı olmazlar. herşeyi tekrar keşfetmenizi, uğraşmanızı, bulmanızı, yapmanızı isterler. sizinle bir profösör arkadaşıyla konuştukları gibi bilimsel konuşabilir ve anlamanızı beklerler. siz 1. level iken 10. level iş isterler. mind trick yapabildiklerine de inancım gün be gün artmıştır. (yani böylelikle zayıf beyinli olduğuma inacımı da artıryor düşmanlar benjamin, her yerdeler heryerdee,potasyuum)."allaaah birsürü soru soracağım, ne yapacağımı bilmiyorum" diye yanlarına koşup, hipnotize olmuş bir biçimde "harika anladım ya ehe ne kolay ehe" diye dönebilirsiniz. verilerle başbaşa kalınca hiç bir şey anlamadığınız tekrar ortaya çıkar. akabinde bir telefon:

- alo hocam, hangi sonuçları yazacaktım ben ne yazıcaktım, ne yapacaktım?
    - şu şöyle bu böyle,onları ordan,burdan, şunları bunları vs. vs.vs. anladın!
    - anladım? anladım.. tabi.. evet. ehe. ama şuras..
    - şurası da öyle,orası böyle, anladın
    - anl..anladım. ehe

sonra tekrar veriler,istatistikler ve yine aynı boşluk hissi. bu sefer mail:
    "hocam, kafam öyle karışık ki, yanınızda sizi anladığıma ikna oluyorum, ama şu an sizden sonuçları duymaya öyle ihtiyacım var ki, buna öyle çok ihtiyacım var ki!"
    (delirdim evet)
  • yüksek lisans - doktora öğrencileri artarak çoğalırken, artık yüzlerce tez öğrencisine yetişmeye çalışmaktan helak olmuş insan türü. bu sebeple bildik isimlerden farklı olarak da kendisini tez öğrencisinin yerine koyabilen, genellikle genç --doktora süreleri göz önünde bulundurulduğunda otuz üstü-- tez danışmanlarına başvurulmalıdır.

seneler sonra gelen edit: yok yahu bu işi iyi yaptığı bilinen profesör yine daha iyi. niye derseniz yeni yardımcı doçentlerin çoğu kendilerini öğrenci yerine koyamadıkları gibi öyle olmadıklarını ispatlamak için gereksiz eziyet ediyolar. üstelik yeni yardımcı doçent olduklarından kimin öyle olmadığı da kolay kolay anlaşılamıyor.
hesabın var mı? giriş yap