şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hoca: tamam bu konuyu haftaya görüşelim.
  anlami: şimdi çok bunaldım. haftaya da yokum. beni yakala yakalayabilirsen!

  hoca: sen bulduğun dökümanları topla gel ben seni haftaya toparlarım.(öğrenci burda hocaya cidden güven duymaya başlar)
  anlami: o kadar döküman toplamışsın halen bir şey yapamamışın. seni ben mi kurtarıcam, gelecek hafta adam gibi çalışıp gelirsen, üstüne bir de beni bulabilirsen belki bir şeyler yaparız.

  hoca: onu sonra konuşalım.
  anlami: lütfen bir daha bana bu konuyla gelme. darılıyorum mütemadiyen.

  bonus;
  (bkz: bitirme tezi/@anne bak ben erkek oldum)
 • bazen de demek istedikleri birşey yoktur, seni görür görmez aklına tez gelmektedir o kadar.. hocanın asistanıysan ve odalarınız aynı koridordaysa kenefe giderken bile tezinle ilgili bir soru duyabilirsin. asıl yıkım sen doktorayı bitirdikten sonra hocaya olur.. karşısında seni görür fakat söyleyecek birşey bulamaz öyle hebele hebele kalır bi müddet.. sonra da konuşacak başka tezler projeler çıkar ortaya.. eskiden "tezin nasıl gidiyor" kişisi, sonradan "x in tezi nasıl gidiyormuş" kişisine dönüşür.. bu durumda da eskiden olduğu gibi hocaya detaylı anlatımlar, parlak fikirler şarttır.
 • (bkz: phd comics)
 • hoca: ilk bölüm tamam. sen diğer bölümleri de bitirdikçe bana birer çıktı verirsin; ben okurum, sonra birlikte üzerinde çalışırız.
  meali: ne uğraşacam yaa... tez savunmasından bir-iki gün önce şöyle bir üzerinden geçerim ki jürinin önünde rezil olmayayım.
 • "i strongly advise" aslinda bir emir kipidir.
 • + hoca: tezinde yararlandığın kaynaklara baktım. hepsi çok eski.
  - anlamı: ben modern biriyim, alanında yazılan yegane eser de olsa eski kaynakları katiyen kabul etmiyorum. kütüphaneye git, orada yat, ne yap et eski kaynaklarını yenile.

  + hoca: şu sıralar tezine bakamayacağım, çok yoğunum.
  - anlamı: şu sıralar yanıma gelme ve odamın önünden dahi geçme. yokluğunla huzur ver.

  + hoca: tezindeki bölümleri bitirdikçe bana getir. vakit buldukça tezine bakarım.
  - anlamı: yoğun bir adam olduğum gibi, tezine bakmam için yeterli vaktim de yok; ama sen yine de tezini yaptıkça bana getir. bir ara aklıma gelirse tezine bakarım herhalde galiba sanırsam.

  + hoca: tezini vermek için pek bir süren kalmadı; bence sen şu, şu, şu konuları iyice bir genişlet.
  - anlamı: çapsız tezini genişletsen ve adam gibi yazsan iyi olur. yoksa bu tezden bir cacık olmaz. sen en iyisi tez uzatma dilekçeni yazmaya başla.

  + hoca: dün toplantım, dersim, konferansım, seminerim vardı. tezine bakamadım. önümüzdeki hafta bu vakitler sen yine gel.
  - anlamı: dün teze bakasım gelmedi. önümüzdeki hafta bu vakitler sen odama gelince ya ben olmam ya da seni aynı bahanenin farklı kombinasyonuyla sepetlerim.

  + hoca: şimdi sen bunu böyle yapmışsın ya, bunu böyle yapsan daha iyi olacağı kanaatindeyim. tabi buna yine de sen karar ver.
  - anlamı: eğer benim dediğimi yapmazsan tez jürisinde yakarım canını. hele bir bununun dikine git sen.

  + hoca: üşenmedim ve tezinde alıntı yaptığın bazı kaynaklara baktım; fakat ilgili kaynaklardan yaptığın alıntıların bazıları güzel değildi.
  - anlamı: benim asistana tezindeki kaynakları incelemesi için emir verdim. asistanım tezindeki kimi alıntıları beğenmemiş.

  + hoca: şimdi bir telefon görüşmesi yapacağım.
  - anlamı: telefon hattı üzerinden internete gireceğim, kapıyı dışarıdan çek.
 • prof kisisi : ... (ortam decibeli 0'a yakinsamis. sadece disarida otusen kuslarin sesi yankilanmakta oda icerisinde.)
  anlami : ben senin gibi adama daha fazla bir seyler soyleyip nefesimi bosuna ziyan etmiyorum. onumuzdeki hafta da ayni raporu getir, bak neler yapacagim ben sana!

  prof kisisi : para konusunda bir sikintin var mi?
  anlami : gecen hafta projeden hesabina fazladan uc bes kurus yatirdim, bir tesekkur bile etmedin. hem haylazsin hem yuzsuz.

  prof kisisi : x sirketi su verileri gondermis, bir bak bakalim ne sonuc cikiyor.
  anlami : sana tam bir hafta muddet. eger o verilerden ne yapip edip cillop gibi bir sonuc bulamazsan sakin gozume gozukme, benden de daha maas bekleme.
 • tezimi benden habersiz degistirilen dorduncu profesorun ardından shakespeare hakkinda elime tez konusu yazip sikistirmis profesorun(!), geceler boyu uykusuz kalip yazdigim tezden sonra bana: "yok, bunu sen yazmamissin, hem bu konuda tez yazilmaz"demesiyle aslinda demek istedigini de bolümde cikan olaylardan sonra beni ofisine cagirip: "yok, mariekecim, ben oyle demek istemedim, sadece bir ogrenci bu kadar iyi yazamaz saniyordum" diyerek aslinda demek istediklerini bir bir ifsa etmesi.
 • - hocam nasıl olmuş tez ?
  - gayet başarılı buldum bu kadar iyi yapabileceğini tahmin etmiyordum.

  anlamı: ulan nasıl yaptın bunu, sende bunu yapabilecek kapasite yok gibiydi sanki pek bi sinameki görünüyordun ama neyse yapmışsın beğendim beğendim.
 • tez danismanlarinin yonlendirmeleri de bir baska olur; bir seyi dolambacli soyleme opsiyonu varsa asla acik ve net soylememeliyiz ekolunden geliyor sanirim. bir konu icin laf arasinda "bence ilginc bir yaklasim olabilir" minvalinde bir seyler gevelemelerinden aslindan sizin direkt bu konuda calismaniz gerektigi anlamini cikartabildiginiz gun arastirmayi yariladiniz sayin.