şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • stanford'da doktorasini yapmis birisi olarak soyleyebilirim ki hemen her tez savunmasi icin ikram yapmak gelenektir amerika'da, sanirim benim gittigim tum savunmalarda ikram vardi, cay kahve donut cips kek kraker humus meyve soğuk içecek falan filan. yurtdisinda yok diyenler yer de belirtirlerse faydali olur, sanirsin adam butun dunyayi gezmis.
  • finlandiya da adettir konsomatris çağırılır tez savunmasına.
  • bilim yuvası olan bir yerde o iki saatlik geçmek bilmeyecek süre için aylarca gecesini gündüzüne katarak çalışan çiçeği burnunda akademisyen adaylarının bir de bunu yapmak zorunda kalmasının savunulabilir bir tarafı yok. dünyanın her yerinde böyle diyerek argüman üreten yazarları da şaşkınlık içerisinde okuyorum. yanlış dünyanın her yerinde de yanlıştır.

akademi bilgi üretim fabrikasıdır ve ciddi bir yerdir. kısırdı, pastaydı, kurabiyeydi bunların pazarlığını yaparak oraya gelen jüriden de memlekete bir fayda gelmez. o kadar ezilmiş, baskılanmışız ki adamlar gelmiş burada "benimki ramazan ayına denk geldi ya ehe eheh" diye komiklik yapmağa çalışıyor. boş boş şaklabanlık yapacağına sesini çıkart da belki senden sonra gelecek olan insanlara bir yararın dokunur.

böylesine ciddi bir konuda * işi pasta,kek,kola vb. gibi cıvıklıklara sürükleyen akademisyenler kadar buna sesini çıkartmayan, sorgulamayan öğrencileri de bir o kadar kınamak gerekiyor. sunum arifesindeki bir kişinin bu geceyi ikram teleşına ayırmak zorunda bırakılması başlı başına akademi için, bilim için, bilgi için bir utançtır. gelenek-görenek diyelenlere de yazıklar olsun.

ivedilik ile bitmesi diliyorum bu rezilliğin.
  • arkadaşlarıma hazırlamadığım masayı doktora tez savunmamda jüriye hazırladım. afiyetle yediler. zaten stresli olan öğrencinin bir de masa hazırlama telaşına girmesi çok saçma ve böyle şeyler kesinlikle olmamalı.
  • -mennan bey’in önüne çıplak karı dergileri koyacaksın.
    +mennan’a çıplak karı dergileri...
    -bu mithat bey. zampara geçinir. telefonu mithat bey’in yanına çek. müjde ona durmadan başka başka karılar gibi telefon edecek. müjde’ye ben söylerim.
    +telefonu mithat bey’e. baş üstüne. başka başka karılar...
    -hı hı
    +bu latif bey. karıdan ödü patlar. hanımını çağıralım :)
    -zevzekliği bırak! latif’in önüne puro koyacaksın. mennan bey gıcık olsun.
    +kılıbık latif’e puro... mennan gıcık olacak.
    -viski de al.
    +viski alacağım.
    -bu da şadi bey. çok sofudur. ona meyva suyu. mennan bey’in çıplak dergilerini sakın görmesin.
    +şadi’ye meyva suyu. karıları göstertmem.
    -masanın üstüne bizim cikletlerden, şekerlemelerden koy. bol eğlence olsun. çay, kahve... konuşmaya fırsat bulamasınlar. koş hadi...

köşeyi dönen adam toplantı

valla bunu bi uygulayın bakalım işe yarıyor mu?
  • yav hadi masrafını siktir et, karşımda kısır yiyen bir profesöre karşı nasıl ciddi kalıp sunum yapabilirim ahahaha. lan kermes mi üniversite mi neresi burası?

ben: orta doğuda en büyük problemin..
    prof 1: kısır da bok gibi olmuş.
    ben: bir çok uluslararası örgüt orta doğuda..
    prof 2: bence fena değil.
    ben: abd ve rusya bölge içinde büyük plan..
    prof 3: fanta yok mu ya?
    inşallah ortam böyle olmaz
  • gelenek adı altında yumuşatılmaya çalışılan eylem.

bildiginiz rüşvet bu. siz isteseniz de istemeseniz de; jüri, kendisine yemek getiren ile getirmeyene karşı, farklı duygular besleyecektir.

edit: imla.
  • doktora tezimin savunması sırasında hocalardan birine gidip yemeği iki gün sonra yapabilir miyim diye sordum. üstelik sağ el bileğimde çatlak nedeniyle alçı var. hem sınav telaşı, hem elimin durumu derken hoca tabi olur dedi.
    sınava gelen diğer dört öğretim görevlisinin daha içeri girerken sözleri şöyle oldu:
    "oo bu nasıl iş, hani oğlum yemekler?"
    "bir yaşıma daha girdim bu nasıl iştir?"
    "kaç on yıldır böyle bir şey görmedim."

açıklamama bile izin vermediler. bildiğiniz sıçırttılar sorularla. ecel terleri döktüm. geçtim ama beni yemek getirmediğim için pişman ettiler.

eyyorlamam bu gadar. klasik orta doğu yüzsüzlüğü..
    not: eklemeyi unutmuşum. en çok laf eden hoca iki gün sonraki düzenlediğim yemeğe de gelmedi.