şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • stanford'da doktorasini yapmis birisi olarak soyleyebilirim ki hemen her tez savunmasi icin ikram yapmak gelenektir amerika'da, sanirim benim gittigim tum savunmalarda ikram vardi, cay kahve donut cips kek kraker humus meyve soğuk içecek falan filan. yurtdisinda yok diyenler yer de belirtirlerse faydali olur, sanirsin adam butun dunyayi gezmis.
  • finlandiya da adettir konsomatris çağırılır tez savunmasına.
  • geleneğini s*keyim afedersiniz. sizden ikram bekleyen akademik ayılara su bile vermeyin. pislik bir adettir bu. işin kötü yanı bu "gelenek" denilen ahlaksızlığın zamanla evrilip gelişmesidir. vakti zamanında bir arkadaşımın başına gelmişti; bu ahlaksızlığın en sonunda vardığı yer, jüriye gelen ve öğrenci parası yemeye alışmış aç orospu çocuklarını şehrin en iyi restoranına binlerce liralık hesap ödemeli yemeklere kadar varır. ulan piç bu devlet sana harcırah ödüyor yemeğini kendin yemen için. benim de tez jürilerim oldu ama jüri üyelerine su bile vermedim. s*ktirsin gitsin kantinden alsın kendisi getirsin suyunu.

türkiye'de özellikle de ikinci üçüncü ve dördüncü sınıf anadolu üniversitelerinde akademi demek büyük oranda çeteleşme demektir. üniversite kampüslerine şöyle göz ucu ile bakınca bile ortalama onarlı gruplar halinde çeteleşmiş öbekleşmiş kütleler görürsünüz: proflar doçentler. bu çetelerin birbirileri ile aralarında rekabet de vardır, mesela rektörlük koltuğunu ele geçirmek isterler her biri. üniversitelerde kenar mahallelerdekinden daha fazla çete ve mafya var, birbirlerini tutarlar, korurlar, kollarlar. tübitak vb proje bütçelerini yukarıdaaki tanıdıkları aracılığı ile abuk subuk projelere verdirir ve yağmalarlar: oradan 2-3 bin ek gelir elde eder ayrıca proje içi harcamalar ve büyük sözleşmeler de bunların elindedir, ne dolaplar çevirdiklerini az çok tahmin eder herkes. arş gör. sınavlarında, doktora öğrencisi alımında karar mekanizması bu çetelerin elindedir, yazılı sınav falan hikayedir, ilk listede adı olsun yeter istedikleri adamı alırlar kadroya. bu sayede hem minnet duygusu üzerinden bir köle araştırma görevlisi elde edilmiş olur hem de çetenin akademik geleceği garanti altına alınır. akademik ünvanı ve mevkisi ile asistan kızı taciz edeni mi ararsın yoksa parayla yazdırdığı master doktora tezlerinden sonra çete kadrosundan akademiye girip ingilizcenin i'sini uzmanı olduğu dalın da d'sini bilmediği halde ona buna yazdırdığı makalelerle profesörlüğe kadar yükseleni mi ararsın? türkiye her alanda olduğu gibi akademide de ahlaksızlığın dibidir. tam olarak orta doğu tipi kanun kural etik ilke tanımaz ahlaksızlıktır.

üniversitelerde gerçek akademisyenler yalnızdırlar ve bu liyakatsız çeteler bu gerçek başarılı akademisyenlere hayatı zehir ederler bir de. tez jürisi yemeği meselesini ne zaman duysam sinirlerim tepeme çıkar. vakti zamanında akademisyen olmaktan vazgeçtiğim gün aklıma gelir: istemsizce "orospu çocukları" diye bir küfür sallarım içimden.
  • -mennan bey’in önüne çıplak karı dergileri koyacaksın.
    +mennan’a çıplak karı dergileri...
    -bu mithat bey. zampara geçinir. telefonu mithat bey’in yanına çek. müjde ona durmadan başka başka karılar gibi telefon edecek. müjde’ye ben söylerim.
    +telefonu mithat bey’e. baş üstüne. başka başka karılar...
    -hı hı
    +bu latif bey. karıdan ödü patlar. hanımını çağıralım :)
    -zevzekliği bırak! latif’in önüne puro koyacaksın. mennan bey gıcık olsun.
    +kılıbık latif’e puro... mennan gıcık olacak.
    -viski de al.
    +viski alacağım.
    -bu da şadi bey. çok sofudur. ona meyva suyu. mennan bey’in çıplak dergilerini sakın görmesin.
    +şadi’ye meyva suyu. karıları göstertmem.
    -masanın üstüne bizim cikletlerden, şekerlemelerden koy. bol eğlence olsun. çay, kahve... konuşmaya fırsat bulamasınlar. koş hadi...

köşeyi dönen adam toplantı

valla bunu bi uygulayın bakalım işe yarıyor mu?
  • gömlek cebinde getirdiğiniz leblebiyi aralarda jürinin ağzına atmak suretiyle yapabilirsiniz.

saçma gelebilir ancak herkesin bilmediği gizli bir kuraldir. söylediğim için başım belaya girecek biliyorum ama artık ortaya çıkmasının vakti geldi.
  • gelenek adı altında yumuşatılmaya çalışılan eylem.

bildiginiz rüşvet bu. siz isteseniz de istemeseniz de jüri, kendisine yemek getiren ile getirmeyene karşı psikolojik olarak farklı duygular bekleyecektir.
  • hic anlayamadigim tuhaf bir gelenek.

ben bunu hic gormedim ama turkiye'de doktora yapan akrabalar hep anlatiyordu iste sarmalar yaptim, pastalar yaptim diye.

tamam insanlar sevdikleri yemekleri yerken daha olumlu gorus bildirme egiliminde de amk koca tez savunmasini altin gunune cevirmenin mantigi nedir.

bir de amerika'da boyle bir olay yok..kac tane tez savunmasi izledim, birinde birak pasta boregi bir pizza bile ikram edilmedi.
  • danışman hocamın yakın zamanda savunacağım tezim için tez günü yapılacaklar konusundaki telefon görüşmemiz;

ben: alo hocam? günü saati belli oldu mu?

hoca: yok yok o daha net değil de... sen sunumunu hazırlamaya başla.

ben: tamam hocam.

hoca: bir de bizim enstitüde tez günü süreci şöyle işliyor. senin de durumunu biliyorum zaten şehir dışından geliyorsun.

iç ses: ayyy cnm hocam yha.

hoca: jüriye sınav esnasında çay-kahve-kuru pasta, bir de ufacık bir hediye. kalem olur, fular olur, bütçeni zorlamayacak şekilde.

iç ses: neyse bu kadarla yırtıcaz galiba, bi kalem kaç para amk.

hoca: bir de savunma sonrası bir yere yemeğe gidiliyor jüriyi alıp. kişi başı 60-70 liraya uygun fix menüler var.

iç ses: hssktr lan boşanın da semerini yiyin.

ben: aaa tabii hocam çok iyi düşünmüşsünüz. ben yer bakmaya başlayayım.

————

edit 1: iyelik zamiri türkçeleştirildi. bir yazar arkadaşın haklı ricası ile.

edit 2: üniversitenin adını çok fazla soran oldu. savunmaya 3 hafta içinde gireceğim için şimdilik pek söylemesem daha iyi. sadece biraz ipucu verebilirim; batı karadenizde, denize kıyısı olmayan bir şehirde büyük bir üniversite.

not 1: orada sakın doktora yapma demişler. teşekkür ederim kardeşlerim zaten asla öyle bir niyetim yok.

not 2: mesaj kutuma “yok artık bu gerçek mi?” diye çok fazla soru alıyorum. maalesef gerçek ve yakın zamanda bu konuşma gerçekleştiği için harfi harfine yazabildim.

talep 1: bana bolca şans dileyin :)

talep 2: uygun fiyatlı hediyelik önerilerine açığım :)