şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • mutlaka pasta börek şart değil, suşi falan da getirebilirsiniz. düşük bütçeli tez savunmalarında yol üzerinden alınmış poğaça, börek falan olur ben hiç sevmem. bir gün jüri üyesi olursam ve böyle bir menü ile karşılaşırsam kesin laf sokarım bu konuda. ayrıca menü seçimi adayın vizyonu ile ilgili ipuçları da verir (!) sonuçta portakallı ördek getirenle zeytinli poğaça getiren bir olur mu?

duruma göre köpüklü şarap patlatılması da beklenir. yani ben jüride olsam mutlaka beklerim. jüri üyelerinin tercihlerini tahmin edemiyorsanız alkolsüz olanları da var karışık alırsınız; ancak her bir jüri üyesi ile ilgili yeterince bilgi sahibi değilseniz zaten çok da umutlanmayın.

adaylara başarılar...

gelecekteki adaylara not: benim jürisinde olduğum savunmalara lütfen bollinger falan getirin, vizyonsuzluğa tahammülüm yok!!!
  • biraz çekinerek de olsa yüksek lisans, doktora savunmasında adettendir diye yaptım ve yapacağım ben de. elbette böyle kısırlı, baklavalı, maklubeli değil. aperatif, kolay yenebilen ve önlerinde güzel duran pastane atıştırmalıkları, şeker inip çıkmalarına karşı kuru meyveler filan. bizim üniversitenin adeti yüksek lisansta da doktorada da savunma esnasında ikram, doktora savunmasının ardında da jürilere yemek. tez izlemelerde de atıştırmadık getiren arkadaşlar oluyor ama ben savunmadaki ikramlarda bile tuhaf hissediyorum, izlemelerde de yaşamam aynısını. yalaka gibi hissettiriyor bana biraz.

hiç kimse onu rüşvet olarak görmüyor arkadaşların dediği gibi. ama mesela benim jürimde ikramlardan asla yemeyen bir hoca var, hoşlanmıyormuş. sınava hocalardan biri atıştırmalık getirse bu sefer de sınav ortasında yemek yemekten hoşlanmadığını söylüyor. sanırım ben de öyle olacağım ilerde.
  • öğrendiğim iyi oldu, seneye yaparız bir şeyler dediğim gelenek
  • çok bayağı bir olay. yasaklansa keşke.
    ayriyeten savunma sonunda yemeğe götürme diye bir şey de var. o daha da beter.
    bazı hoca ikramları beğenmez, bazı hocaya ters gelir bu işler istemez öf pöf eder, bir yandan da yapılması beklenir. tez mi savunayım, bilim mi yapalim, seni mi besleyelim hocam. ilerde akademide olursam hiç yaptırmayacağım öğrencilerime, herkes yesin gelsin yemeğini. şekeri düşen de kendini bilsin uzatmasın konuyu.*
  • ya böyle aptalca bişi olamaz, yüksek kisansı bitirirken yapmıştım. şindi doktora yapıyorum ve savunma sınavında masa donatacakmışım, yetmezmiş gibi tüm hocalar prof ama ben bir de yemeğe götürecekmişim. sebep? maaş alan sizsiniz, parayı götüren sizsiniz ama ben sizi doyuracağım. bana hangi bursu verdiniz de hangi imkanları sağladınız da ben size bunu yapacağım?????
  • varosluk.

bekleyen hocalar da varos, getiren öğrenci de.
  • bizim hocalara peynir tabağı ve şarap versek yanına ekmek soracak hatta aşağılamak için zeytin yok muydu diye soracak olanlar var. (bkz: hacettepe)
  • sabah 10 da savunmam vardı ve ben gece boyunca savunmama çalıştım öğretmen evinin bir odasında sonuçta ilkkez deneyimlicem bir durum birazda heyecan var doğal olarak sabaha kadar uyuyamadim desem yeridir neyse sabah 6 gibi saat çalmadan uyandım, kalktım giyindim memur olmama rağmen yillardir takım elbise giymemisim hava sıcak yine giymedim birazda bunun stresi var üzerimde kahvaltı yapmadım canım istemedi danışman hocam aradı; zigzawor benim araba serviste ben yanına geliyorum beni de al öyle gidelim dedi hay hay hocam dedim her öğrenci gibi, kampuse giderken hocam, surda dur da hocalara bişeyler al bende kahvaltı yapmadım dedi hay hay dedim yine, aldım bir iki parça bişeyler vardık kampuse jürideki 3 jüriden sadece misafir olarak gelen hocayı tanımıyorum diğer hocayi tanıyorum..benden önce ve sonra savunma verecek arkadaşlarin ikisi de bayan olunca haliyle pasta borek olayı abartilmis masalar dolmuş taşmış börekler corekler kurabiyeler sarmalar köfteler, benim savunma yapıcam kürsüye kadar taşmış pc yi koyacak yer bulamadim o derece yani gözunuzde canlandirin şimdi, annelerimizin altın günlerini işte o günler deki ikram olayı benim ve hocaların önündeki pasta boreklerin yanında bekar evi akşam yemeği gibi kalir, eee bende kahvaltı yapmamisim yavaştan da acikmaya başladım bir gün önce 5 saat yoldan yüksek lisans yaptığım şehre gelmişim geldiğim akşam da yemek yememisim keza sabahta öyle eee bukadar çeşit pasta, çörek, borek, köfte, sarma önümde arzu endam ederken ben iyice acıktım ayrıca kuru köfte dendimi benim bünye asla doymak bilmez bir iki üç kilo yiyebilirim, düşünün yemek yemeyi sadece yaşamak için yapılan bir eylem olarak gören ben bu durum dayım..işte böyle bir savunma faslini şükür kazasız atlattim ama sağolsun danışman hocam şehir dışından gelen jüri hocasi için zigzawor sen şimdi git hocalarimiza birer ikişer kilo lokum alda gel dedi onada hay hay dedim atladım arabaya gittim aldım geldim saat 2 oldu açlık iyice başa vurdu tamam savunmayı hallettik rahatladim ve rahatlik beni dahada aciktirdi hocaların yanına savunma yaptığım odaya girdim ama kimse oda da yok aradım, hocam ben geldim nerdesiniz dedim, biz yemeğe ciktik sende atla buraya gel dedi ben hemen caktim bana kitlenecek yemek, yok hocam size afiyet olsun benim bir iki evrak isim var onları halledeyim burda beklerim sizi dedim, ordan yırtım ama canım burnumda masalar börekle corekle köftelerle dolu ama bizim amcalar yemeğe gitmişler dokunmayip..yapmayın arkadaşlar böyle şeyler yemiyorlar o paslatalari börekleri olan diğer savunma yapacaklara oluyor..buda böyle bir ani..
  • amatör profesyonellik.
  • hahaha icimi okuyup başlık mi actiniz bana:)

daha bugun 8. tez izlememde yaptığım harekettir. hocam sağolsun dışardan yemiyor,ev yapimi istiyor. 4 senedir de tuzlusundan tatlisina evde yapıp götürüyorum. ama bu sefer vakitsizlikten 2 cesidi hazır aldim. gecenin 2`sinde de ders calismayi birakip tavukgöğsü yaptim. etti mi 3 çeşit? bugun de bayila bayila yediler kök yiyesiceler,uzerimden de dozer gibi gectiler sagolsunlar!

sinav esnasinda “ayy bunu nasil yaptin? tarifini bana da verir misin?” şeklinde konuşmaların geçtiği anlamsiz hareketler bütünü.

tez savunma edi budusu: benim yaptigim rutin bir şey. ancak savunma gibi bir ust levelda hem yemeğe götürüyoruz hem de pasta borek yapıyoruz. su an bu ulkede bir doktora bitirme tezi ciktisi,yemegi derken yaklaşık 2000 tl`ye mal olmakta! hani bitirirken de ayri dozer geciyor üzerinizden.