şükela:  tümü | bugün
  • günlerdir her gece başıma gelen şey. yok arkadaşım istediğim gibi bir konu yaratamıyorum.
    "ooooooooooooooo tez konusu kesin bunu seçer bu kız hadi biz yapalım o yapmasın" diye bir grup sanki peşimde geziyormuş yıllardır da, hayallerimdeki konulara el, ayak ve hatta kafa atmışlar sanki.
    tez konumu netleştirmeme 2 hafta kaldı ve ben kendimi kapana kısılmış hissediyorum :( (bkz: o eski halimden eser yok şimdi)
  • erkek versiyonu olarak: (bkz: farketmez)

çok stres yapılan şeydir.
  • danisman hocasinin sozunden cikip, ozgur olmayi secen doktora ogrencisi yanilgisidir...zira bu ogrenci hocasini enterese etmeyen bir konu secerse hayatinin zindan olacagindan bihaberdir...git kardesim hocanla tartis, konus...
  • alanla ilgili literatüre hakim olunmadığının göstergesidir. alanla ilgili yeterli okuma yapmış bilim insanı çalışmaya değer konuları ve problemleri çoktan tespit etmiştir.
  • derhal kalan iki haftanın konu bulmaya adanmasını gerektiren durumdur. geçmişteki notlar karıştırılmalı, okunan bölümün karanlık nokta denilebilecek işlenmemiş, irdelenmemiş alanlarına bakılmalı. yoksa kampüsteki arkadaşların mahallenizdeki dedikoducu teyzelere dönmesi an meselesidir.
  • halbuki bırak doğru zamanda seni bulur. doğru tez konusu ruh eşi gibidir. kokusuyla aklını çalar zaten.
  • artık bu başlık yerine makale aranıyor duyurularına yazmak istiyorum.
  • (bkz: kaybettim bu gün kendimi, hükümsüzdür)

an itibari ile yaşadığım durumdur. kafa dağıtmak için ekşiye girmiştim başlığı karşıma çıktı, ne bahtsız adamım ben. en iyisi bi sigara yakıp dışarda bir tur atim ben.
  • sadece bağımsız çalışmak isteyen idealist lisansüstü öğrencilerin başına gelendir.

danışman hocanın esas uzmanlık alanında ya da özellikle ilgilendiği bir konuda tez yazmak isterse bunlar hiç yaşanmayacaktır. aksine hocasından bol bol destek görecektir.

hatta bazı hocalar o kadar yardımseverdir ki doğrudan konuyu verir. diğerleri daha özgürlükçüdür; araştırması için öğrenciye birkaç konu söyler ve hangisi ilgisini çekerse o konuda yazmasını önerir.

nihayetinde bilimde zorlama yoktur. lisansüstü öğrenci, hocalarından biraz daha bağımsız çalışmayı göze alabiliyorsa istediği konuda tezini yazabilir.