şükela:  tümü | bugün soru sor
 • can yayınlarından, çarpıcı isimli bir umberto eco kitabı. orijinal adı "come si fa una tesi di laurea" imiş. şaka sanıp almıştım da bayağı anlatıyor nasıl yazılacağını. bölümlemeler, alt başlıklar filan hep tez usulünde numaralandırılmış. bilgi fişi nasıl yazılır onu bile anlatıyor italyan italyan.
  okursam editlerim.
  .
  3 ay önce verilmiş yesbeyb uktesi imiş.
 • nasıl yazılmayacağını biliyorum , bi de yök’ün tez veri tabanına bakın , asla oradakileri örnek almayın diyerek yardımcı olabilirim.
 • " bu kitabın "bilimsel bir araştırmanın nasıl yapılacağını" açıklamak gibi bir amaç gütmediğini net bir biçimde belirtelim; bu konu üniversite eğitiminin değeri üzerine teorik bir tartışma gerektirir. bu kitap, bir mezuniyet komitesinin karşısına yönetmeliklere uygun, belli sayfa sayısına sahip, mezun olunan disiplinle bir şekilde ilgisi olduğu varsayılan ve tez danışmanını hayrete düşürüp zor bir duruma sokmayacak fiziksel bir nesneyi tez savunmasına nasıl getireceğinize dair fikirler içermektedir.
  kitabın teze ne koymayacağınızı söylemeyeceği de açıktır. bu tamamen sizin meselenizdir. kitap size şunları söyleyecek: [1] mezuniyet tezi dendiğinde ne kastediyoruz? [2] konuyu nasıl seçeriz ve çalışma zamanını nasıl kullanırız? [3] bir bibliyografik araştırma nasıl yapılır? [4] araştırıp bulduğumuz malzemeyi nasıl düzenleriz? [5] çalışmamızı somut olarak nasıl düzenleyip sunabiliriz? ... "

  umberto eco
 • başlık için ayar vermeye gelmiştim ama böyle bir kitap varmış ondan bahsediliyormuş ayarımı aldım gidiyorum. eco yazdıysa okunamasa bile bilinmeli...
 • malumun ilanı gibi, ülkemizde olmayan şeylerden oluşuyor kitap.

  bilimsel etik, bilimsel yaklaşım, tarafsızlık, doğruluk, verimlilik, katkı sunma gibi bize uzak şeylerden...

  bir de bazı çeviri ve yazım hataları gözüme çarptı ara sıra...
 • umberto eco'nun yol gösterici kitabı.

  iyi çalışılırsa, gerçek anlamda aptalca sayılacak hiçbir konu yoktur. iyi çalışıldığında görünürde çok eski ya da çok kıyıda köşede kalmış bir konudan da yararlı sonuçlar elde edilir (eco, 2018; 37).
 • kardeşim lisans tezimi sen halletmiştin buna da bir el atsana dedi, ablaya sormak sanırım en makul cevap
 • tez yazım kılavuzlarından faydalanılabilir.