şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu hafta itibariyle yapacak olduğum ama nasıl olacağı konusunda zerre fikrim olmayan yüksek lisans veya doktora tezlerinin tamamlanmasını sağlayan fikri aktivite.
  • hayatimin en zor yirmi dakikasini yasatan olay. insana mezbahada kesilmeyi bekleyen koyunun neler hissettigini anlatan durum.
  • çeşitli üniversitelerde, bitirme tezi tesliminden sonra talep edilmeyen bir aşamadır.
  • eğer tez hazırlanırken, üstünde ciddi bir çalışma yapıldı ise çok kolay geçmesi beklenen bir tür sınavdır. o çalışılan konu hakkında hiçbir hoca sizden daha bilgili olamaz, kimse o spesifik konu hakkında zaten sizin kadar kafa patlatmamıştır. rahat rahat geçilir jürinin karşısına, olay anlatılır, sorulara yanıt verilir ve rahat bir nefes alınır.
  • bunların kimi sürümlerine* 18 yaşından küçükler giremeyebilir. girebilir de*
  • konuya hakim olunduğu taktirde endişe edilmemesi gereken süreç. ben şahsen bizzat kendim o sırada birşey varmış gibi heyecandan altıma kaçıracak halde olduğum için hayatılarının en sıradışı saatlerinden birisini yaşatmıştım jüri üyelerine. aylarımı verip kendimi paralayarak savunduğum hususu ilk beş dakikada çürütmeyi becerip tez danışmanımın dehşet içindeki bakışlarıyla kendime gelmeye başlayabilmiş, bu sefer de sol tarafta oturan hocalardan gelen sorulara sağ tarafa bakarak yanıt verip, sağ tarafta oturanlara da aynı uygulamayı yaparak dehşet dolu anlara sahne olmuş, bu arada oturduğum sandalyeye asılı olan çantamı devirmeyi de ihmal etmemiştim. o sırada bozulan sinirlerin de etkisiyle "allaam, hepimizin anadili türkçe değil mi, ben dahil olmak üzere neden ingilizce konuşuyor buradaki insanlar" diye düşünüp dikkatimi daha da dağıtmayı becermiştim. dakikalar geçtiğinde toparlanıp makul ve yerinde yanıtlarla jüriyi etkileyebilmeme rağmen, tam bu sıralarda zaten sevgili fahir öğünç'ün deyimiyle "sürecin sonuna" gelmiştik. entrye anı serpiştirmek hususunu daha da abartmadan heyecanlanılmaması gerektiğini hatırlatırım. sonuçta oradaki hiçkimse konu üzerinde sizin kadar güncel ve yoğun olarak çalışmış değil.
  • jüride tezi yazana düşen kısımdır; ama özellikle adındaki "savunma" kısmından ötürü hafif kıllandığım da bir durumdur, tez savunması dendiğine göre (irdelemeden çok) bayağı bir saldırı durumu olsa gerek. diğer taraftan hakikaten siz yazdıysanız, ve hakikaten bir "tez" ise, dünya üstünüze gelse ispatlarsınız zaten, hele ampirik bulgularınız da sağlamsa sizi kimse tutamaz.
  • sonunda baldıran zehiri içirilecek olan sokratesin savunması gibi düşünüp panikleyenlerin eline ayağına dolaşan,bunun dışındakiler için gayet kolay olacak bir savunmadır,sonuçta okulda 4,5,8 vs senedir yaptığın ve bu doğrultuda yapmak istediğin şeyleri savunamayacaksan zaten bırak o akademik kariyeri.ilerde çocuk falan da yapma bakamazsın.