şükela:  tümü | bugün
  • şu ana kadar iş hayatımda yaptığım bine yakın sunumdan sonra farkına vardığım gerçek.

hiç unutmam, ilk sunumumu iş hayatımdaki 1. ayımda departman group headimize yapmıştım. az önce yaptığım yüksek lisans tez sunumundan sonra fark ettim ki, meğersem bu tez savunması, o ilk sunumumun yanında çıtır çerez gibi kalıyormuş.

sonra da bunun nedenini düşündüm de, sanırım akademik hayatta makale okumaktan ve araştırma yapmaktan başka bir şey yapmayan gençlerimiz, "hadi şimdi bir sunum yap deyince" elleri ayaklarına dolaşıyor ve bu da onlara dünyanın en zor işi gibi geliyor.

e durum böyle olunca da, bu durumu "tez savunması" adında ütopik bir isimle ve dünyanın en zor işiymiş gibi pazarlıyorlar.

ama bilmiyorlar ki, özel sektörde bunlardan çok daha gencecik çocuklar, belki de ayda 10 kere ya da daha fazla, oldukça zor ve kompleks sunumları artık tereyağından kıl çeker gibi yapıyorlar. hem de hangi pozisyonlardaki kişilere, neleri "savunmaya" çalışıyorlar bir bilseniz, tez neymiş ki bunun yanında dersiniz.

e işte bunları bilmeyince de, bu tez savunması "aşırı zor" oluyor.

en büyük dertlerinin, "kıymalı poğaça" mı yoksa "peynrili börek" mi alsak gibi konular olduğu inanılmaz zor bir event! literally!
  • sırf yaptığı işi övmek için başlık açmış. neyin zor neyin kolay olduğuna sen mi karar veriyorsun git sunumunu hazırla
  • doktora tez savunmana kısmet olur belki ben gelirim tosun. o zaman görürsün group headinin şeysini.. :kıps:
  • tazecik tez savunucusu olarak hak verdiğim tespittir. tezimi savunalı 1 hafta olacak yarın, sanki makale sunumu yapmışım gibi hissediyorum. çok da güzel sundum, uluslararası kongreye bunu bildiri olarak verelim teklifi de aldım jürideki hocalarımın birinden (ki kendisi cerrahpaşada abd başkanlarından biri), ama hissettiklerim değişmedi. sıradan bir olaymış meğer.
  • event kadar tez çalışması götüne giresice bazılarının derdi.
  • zaten bir insan neden akademisyen olma yoluna girer? muhtemelen ozguveni eksik oldugu, is hayatinda basarili olamayacagini anladigi ve de ezik oldugu icin. akademinin icinde olup normal kalabilen birey yoktur bu yuzden
  • jurinin danisman hoca, danisman hocanin bir ya da iki yan odasindaki yakin! arkadasi olan hoca ve bir adet danisman hocanin ithal*arkadasindan olustugu dusunulurse abarti oldugu neticesine rahatlikla varilabilir.