şükela:  tümü | bugün
  • konuya karar verdikten sonra hemen bakın kaynak sıkıntısı varsa hiç girmeyin o işe, don kişotluğun alemi yok, değiştirin. bir de bence seveceğiniz konuyu seçip, sevdiğiniz şeye küfretmenin vicdan azabını çekeceğinize, direkt sevmediğiniz konuyu alıp doya doya küfredin. bir de son bir aya sıkıştırmayın, o çok fena.
  • tez yazın.
  • gerçekten de "tez yazın"dır.

zira ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler üretecine dönüyorsunuz bu dönemde. ve kendinize şaşırıyosunuz yaratıcılığınız konusunda. o nedenle oturun, sağa sola ilişmeden efendi gibi;

tez yazın.
  • abilerinize, ablalarınıza hocaların tavırlarını sorun. kimileri aşırı detaycı olur, oturur ağlarsınız.
  • mendeley kullanın.
  • tezinizi son ana kadar tamamlamayın, tamamlamış olsanız da bekletin. bu size en az 1-2 yıl "tez yazıyorum bu aralar ya... çok yoğunum" bahanesini kullanma imkanı verecektir.

ayrıca tezi yazıyor olmak, süreçlerde karşılaşılan sorular bağlamında tez yazmayı bitirmiş olmaktan daha havalıdır. "ee şimdi ne yapacaksın?" sorusu yerine "nasıl gidiyor?" sorusuyla muhattab olursunuz. sonra gelsin hikayeler gitsin bahaneler...
  • danışman hocanızı ve tez konunuzu çok iyi seçin yoksa hayat size zindan olabilir. danışman hocanız ilgisiz alakasız cümle kurmaktan aciz biriyse işiniz iş demektir. sonra uğraş dur kendi başına birşeyler yapmak için. tez konusunun seçimindeki önem ise kaynak bolluğu ile alakalı. konuyu belirlemeden önce az çok hangi kaynaklardan ne kadar yararlanabileceğinizi tartın derim. sonra 1970 yılında amerikada yayınlanmış göt kadar bir makaleyi bulmak için uğraşırsınız.
  • bütün gün dizi izleyip sözlükte gezinip, sonra da tez yazıyorum ben, tez yazmam gerekiyor diye milletin beynini yemeyin. ne kadar çabuk ciddiye alıp yazıp bitirirseniz hem siz hem çevrenizdekiler bu işkenceden daha çabuk kurtulur.

tez yazanlara en tavsiye edilmeyen şey ise tez yazarken tatile çıkmaktır herhalde.
  • günlük haftalık, aylık ve yıllık hedefleri belirleyin ama bunlar gerçekten yapabileceğiniz şeyler olsun. ütopik olmasın. 1 yıl geçince hedefin yarısını yapsanız bile kardasınız demektir. tez yazarken ara vermeyin. günde 10 dk da olsa başına oturun. bir hafta yüzüne bakmayınca acaba bunları ben mi yazmıştım.. diyecek duruma geliyorsunuz çünkü.

sizi olumsuz etkileyecek insanlarla konuşmayın. yani yl ya da doktora yapmanın gereksizliğine vurgu yapan birisi olabilir. efendime söyleyeyim tez yazarken çok zorlandığından yakınan şikayetçi arkadaş olabilir. bu kişi akrabadan biri olup" şimdi sen doktora yapınca ne olacak?" " bu ülkede bilim bitmiş arkadaş." "çektiğin sıkıntı yüzünden gençliğini heba ediyorsun" v.s gibi iç karartan ifadeler olabilir bunlar. bu durumda yapacağınız en önemli hamle hemen ordan kaçmak olacaktır.
  • icindekiler kismini cok baslrada belirleyin, sizin icin yol haritasi olur. yani tezin icerigi kesinlikle belli olsun, simdi bunu soyleyince komik geliyor ama her iki yone de kacabilir. kafanizdaki konuyla ilgili yeterince kaynak bulamayabilirsiniz veya cok kaynak olur daha spesifik hale getirmeniz gerekir.
    mumkun oldugunca foxit vasitasiyla bilgisayar uzerinde okumaya ve not almaya alisin. ciktisini almadan calisamayanlar aci ceker. hem de cok.
    maddi durumunuz musaitse feci user friendly bir bilgisayar alin, mesela macair alin. bir de devamli yedekleyin, hem external harddiske hem de online olarak kendinize mail atip durun.
    laboratuvar kismi varsa mutlaka planlama asamasinda istatistik yardimi alacaginiz kisiyle ayrintili bir gorusme ayarlayin, kendisiyle temas halinde kalin, sonuclarinizi paylasin, gelen bilgileri parca pincik degerlendirin. boylece tartismada diger aratirmalarin istatistikleriyle daha dolu dolu karsilastirirsiniz.