şükela:  tümü | bugün
 • eylül ayında verilen bitirme tezini son teslim tarihi olan haziran başına kadar yazmamak . deadline'ın sabahı başlayıp 10 sayfa yazıp bilgisayar başında sızmak . neyse ki 7 temmuza kadar ertelendiğini öörenmek ama 5 temmuza kadar gene oturmamak . derken sıcak hava dalgasının da etkisiyle artık iyice saçmalamak . yazdıklarını anlayamamak . üstüne bi de bütünleme sınavlarını gelmesiyle iyice afal olmak . mutsuz olmak . depresif olmak ...
 • diplomayi alamamakla sonuclanir.
 • bir suru ara$tirma yapip gerekli verileri toplayip daha sonra bunlari birle$tirip bir sentez olu$turmaya u$enmek.ba$ina her oturuldugunda daha cok vakit var teslime deyip olay yerinden ko$arak uzakla$mak.
 • "acele cevap kestane kebap, tez cevap yaz bana" diyen bir mektupa hemen cevap yazamamak, mektup yerine maili tercih etmek.
 • işin varsa yoğun olduğu için,
  yoksa da bi işe gireyim hayatımın düzeni olsun öyle oturup yazayım diyerek sürekli ertelenen ve sonu okuldan atılmaya kadar varan eylemsizlik durumu
 • 10 parmak bilmeyen kimseler bilgisayar ba$inda yazi yazarken hayat bulan eylem.. nitekim bu kimseler tez degil yava$ yazarlar..
 • bir suru kaynak toplamak, sonra onları okumaya usenmek, okuduklarını yazmaya usenmek, yazdıklarını ise hocaya goturmeye usenmek gibi bir dizi eylemler silsilesinin ardından "yeter ulan yerim tezinide isinide" diyerek vaktinden once askere gitmeyle sonuclanan bir olgu. hala dusunuyorum yazsam mı birseyler diye ama zor artık. ilk 20-25 sayfası duruyor hala rafta ooole.
 • en başta çeviri yapmaktan usanmaya başlamakla başlıyor, ancak türkçe kaynakta olmadığından yapacak birşey yoktur...odada masanın üstündeki tüm notlar, kitaplar, makaleler her sabah uyandığınızda sinsice yüzüne bakıp sırıtmakta ve sizde kaçışı dışarı çıkmakta bulursunuz..(bkz: nereye kadar)
 • seneyi a$kin bir suredir kivranilip, hazirlananlar kongreler de dahil olmak uzere sunulduktan, ornek programlar elinize gecip direk modifikasyonlara ba$layacaginiz sirada, turkiye'nin en guzide bir ilim irfan yuvasinin* elektriklerinin kesilmesi sebebi ile** bir anda hard diskinizdeki tez dosyalari ve programlarinin kaybolmasi, gitmesi, ucmasi ve hatta disintegrate atilmasi halinde ba$iniza gelecek olgudur. cinnete bir adim kala, bir de sorumlulardan** hesap sormaya gidildiginde "banene cigerim, az yiyeydi bolumunuz de ups alaydiniz" cevabi alinirsa, bu da cinnet pastanizin uzerindeki krem $anti'nin tepesine yerle$tirilen kan kirmizisi bir vi$ne $ekerlemesi olacak* afiyetle yedirilecektir hakedenlere... i$te budur tez yazamamak.
 • mükemmelliyetçi olmanın bir yan etkisi olarak yazılan her cümleyi defalarca gözden gecirme, 'aaa şurda da şu vardı, bahsetmesem olmaz' gibi bilimum ayrıntıya takılıp kalma, aslında tüm bunların hevesin kaçmasıyla dogru orantılı olduğunu da bilme, sonuç olarak hem konunun hem de bu işe büyük bir istekle başlamış tez yazarının dağılması, kendini bir daha toparlayamaması durumudur. en büyük felaket ise 'ohooo daha bitirmeye coook vakit var' psikolojisine girip son güne kadar cıkamamaktır. en kısa zamanda silkinilmeli, akıl başa devşirilmelidir. (bkz: kendi kendini gaza getirmek)