şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anlamsız bulduğum. ilkokulda ödevini başkasına yaptırmak gibi.

  tanım: tez ödevini para ile başkasına yazdırmaya denir.
 • toplumun çöküşünü başlatan eylemlerdendir. bugün o tezi başkasına yazdıran kişi, yarın belki ülkenin önemli kuruluşlarında ciddi işler üstlenebilir. aynı şey kopya için de geçerlidir. üniversite hayatı boyunca kopya çeken birinin ameliyatınıza girdiğini, size terapi verdiğini, paranızı yönettiğini ya da yediğiniz içtiğiniz ürünlerin kalitesini güvence altında tuttuğunu düşünün.

  toplum olarak kendi ayağımıza sıkıyoruz. daha sonra da bu insanlarla karşılaşınca kopyada, paralı tezde vermediğimiz tepkileri gösteriyoruz
 • benim bir tanıdık var kendisi nükleer enerjiyi savunuyor ama doktora tezinde nükleer enerjiye karşı çıkmış.
 • rezilliği ülke sınırları içinde tutmamaya yemin etmiş bir tanıdığımın (kalantor) abd boston'da üniversitede master yapan oğlu için burada dolar üzerinden ödeme yapıp tez yazdırması ve bir o kadar daha para verip profesyonel çeviriyle ingilizceye çevirtmesini acıyarak seyretmiş bir insan olarak ülkem insanından her şeyi beklediğim konudur.
  çocuğu için bu "iyiliği" yapan insan da bu ülkede profesör olarak akademik camiada bulunmakta.

  buna başvurma nedeni sorulduğunda ise açıklaması " ya bizim oğlan karı kız derken ihmal etmiş, şimdi sıkışmış, e kendi de bodrumda tatilde şimdi, yapacak bir şey yok mecbur halledeceğiz bu şekilde" oluyordu.

  oğlunu geçtim bu adamdan ne beklersin, kendi profesörlüğe gelene kadar ne kadar dürüst olmuş dersin?
 • türkiye usülü ahlaksızlardan biridir. türkiye sisteminde önemli olan o an işin görülmesidir, sonrası allah kerimdir. tezin amacının o işin yapılması olmaması, amacın yazan kişiye yetkinlik kazandırmak olması önemli değildir.

  aynı mantık sınavlarda da görülür mesela. sen sınavı geç de, bir şey öğrenmesen de olur. lisede öğretilen temel bilgilerin, hiç olmasa temel seviyede yabancı dilin hiç önemi yok. yahu lisede sağlık bilgisi diye bir ders vardı, her vatandaşın bilmesi gereken temel konular işleniyordu. sorsan, o derste gördüğü şeyleri hatırlayacak insan yok. neden, sonuca odaklı çalıştı, sınavı geçti bitti gitti de ondan. sınavdan sonra okul bilgisinin bir anlamı var mı allasen?

  sonra da vay efendim dış mihraklar oyun oynuyor. sen daha kendi tezini yazamayan, geçtiği dersi öğrenemeyen bir ülkesin be, dua et seni oynatmıyorlar.
 • kardesim osmanlica ceviri yapiyor. en son aldigi is, tarih bolumunde yuksek lisans yapan birinin ceviri isi. resmen 1500 lira civari odeyecek metni dilimize cevirmesi icin. kardes onu senin okuyup ogrenmen lazim. hatta ekstra kaynaklari da kardesimin bulmasini filan istiyor. kardes onlari senin arastirman lazim. son sinifta tezi de baskasina yazdirir bu sahis.
 • bir takım cinsel organını kullanan kadınların bulunduğumuz coğrafyada uygulattığı eylem. (bkz: tuna güzelyurt)
 • eğer ki üniversite bölümünden bir şey yapmayacaksan, devam etmeyeceksen ve tez yazmak sana ciddi anlamda isteksizlik yaratıyorsa bence çok mantıklı olan harekettir. kendin yazsan da bir yerlere gelebilmen için yine torpil istediği için araştırsan da öğrensen de en fazla kendini geliştirirsin yine aç kalırsın.