• klavyesi hizli, fakir ama gururlu bilgisayarcilarin zor donemlerinde tercih ettigi para kazanma yollarindan biridir. adam 50 sayfa getirir.. "yarina yeti$ebilir mi" der.. "tabi" dersin.. ba$larsin yazmaya.. hava kararir.. devam edersin.. yemek yersin bi ara devam edersin.. gozlerin yorulur.. gece olur.. uykun gelir hayvan gibi.. uyumak icin delirirsin ama yazmaya devam edersin.. sabahin uykusuzluguyla adam gelir. parani verir ve o 600 bin lirayla giresun bileti alirsin cekip gidersin.. (bundan sonra bir dogu$ $arkisi girerse iyi olur "cektim gittim buralardan" gibi)
 • (bkz: tez yazamamak)
 • acele ile yazmak.
 • bittikten sonra insani biraz boslukta, ama hayli mutlu hissettiren surec.
 • tez yazan ogrenciyi (ama artik ogrenci degil profesyonelsinizdir de ayni zamanda), eline gecirmi$ olan aslinda dunyalar iyisi ve yardimsever insani, onun ertesi sabah gitmesi gereken bi i$i oldugunu unutup sunu da dene bu grafigi de ciz getir falan der...uykusuz sefil bi $ekilde goru$ulmeye gidildiginde "senin tezini duzeltmek icin gece 3te yattim" der, ama oglen kalkip okula gelebilmi$tir o ayridir...izdiraptir tez yazmak; sonraki hafif ve bo$ donemi $iddetle merak edersiniz* zira hic gelmeyecekmi$ ve bilgisayarin onundeki koltukla butunle$ip koltuk olacakmi$ kalan hayatinda gibi gelir insana...(bkz: annem annem ben ne acilar cektim)
 • tez yazım kilavuzu baz alınarak binbir çaba ile tezi yazmak, ardından savunmasınıı yapıp geçer not almak insana deli mutluluk sunduğu halde, düzeltmeleri yapmak ise bir o kadar can sıkıcıdır. daha çok vakit, danışmanınız sayfa sayısının azalmasını istemediğinden yeni bir düznlemeye gitmek tez yazmaktan daha zor gelir insana. özellikle içindekiler kısmı, sembol listesi ve hele hele de teşekkür yazmak epey bezdirir insanı.
 • yan etkileri saç dökülmesi, sivilce, asabiyet, uykusuzluk olan sevilesi eylem.
 • tez kelimesi "çabuk" anlama geldiği için, öğrenciler de hep bunu "haa bunlar çabuk çabuk yazıyolar herhalde" diyip hep son gün getirirler tezlerini.
  sonra da "abi bizim tez vardı yarım sabaha" diyip bir şekilde yıkama yağlama ayaklarına yatıp kaktırırlar tezi..(akşam saat 20:00'dır bu arada)
  düz yazı diye alırsın tezi *. bir de ne olsun. full azot, karbon,hidrojen, oksijen bilmediğin bir ton kelime çıkıverir piyasaya.
  sonuç;
  1. yazının içeriğine bakmayıp normal tez diye aldığın için az buçuk kazıklanmış olursun.
  2. o formüllü ve yabancı kelimelerin havada uçuştuğu tezden başın ağrır.
  3. uykusuz kalırsın, isyan edersin kendi içinden "nasıl bakmadan aldım ben bunu" diye.
  4. bir süre tez yazmamaya karar verirsin.
 • tez yazmak sadece boş zamanı değerlendirmektir. çünkü tez yazmak iş değildir.
  ister 10 parmak olsun, ister ahtapot olsun, istersen şempazee..
  hiç farketmez.
  belli bir zaman sonra insanı bunalıma sokan eylemdir tez yazmak.
hesabın var mı? giriş yap