• - yarım kilo falan filan verir misin ?
    - tamam abi, yalnız 650 gram geldi kalsın mı ?
    - peki kalsın, ne kadar yaptı ?
    - bir dörtyüz
    - elimi cüzdana attım bir ikiyüzseksen çıktı, olsun mu ?
    - olurmu abi yaaa !
  • istinye championsa icindeki mado cali$anlarinin her gittigimde yaptiklari taktik.
    en son sinirlendim, paketi actirim bo$alttirdim.
    bir de yuzsuz elemanlar. bokunu cikariyorlar.
    yarim kilo istersin 600 gram koysalar eyvallah.

- yarim kilo sarma ver bakalim $urdan...
    [eleman doldurur]
    - 850 gram olur mu?
    - olur. 6 kilo da olur amina koyayim.
  • kuruyemişçileri zengin eden taktik.
  • bir psikolojik savastir aslinda bu tezgahtar ve musterinin karsi karsiya gelip tum mevcut silahlarini kusanmis olduklari bir mucadele.

onun icin en guzeli belki de parasal meblagi belirmek mesela "uc milyonluk olsun abi" demektir iste o zaman tezgahtarin sahip oldugu silahlardan bir miktari bir nebze de olsa elinden alinmis olur. ne diyecek tezgahtar "uc milyonluk olmuyor abi, bizde biraz fazla olsun mu? adeti var" mi diyecek hayir diyemez boyle bir kelam.

bir de tanidik esnaf vardir siz yoldan gecerken laf atar :

- "abi bak cok guzel uzum getirdim agzina layik!"
    - "iyi bari ver bakalim yarim kilo"
    - "abi biraz fazla oldu (1kg650gram) olur mu?"
    - "?!? olur madem ne yapacaksam ben o kadar uzumu? sarap, pekmez??"

neyse iste boyledir bu cennet yurdumda herkes bir uyanik herkes bir hesap pesinde..herkes sevgi kelebegi..
  • uyku ilaci, prezervatif , dildo vs. satan tezgahtarlarin israrla kacinmasi gereken sakincali taktiklerden.
  • en çok da peynir/zeytin alırken karşılaşıyorum bununla nedense.
  • x lira farkla büyük seçim ister misiniz sorusunun bir benzeridir.
  • ihtiyac duyluan miktarı 0.85 ile çarpıp tezgahtara söyleyerek, hasbelkader tezgahtarın adam gibi tartıp tam ağzınızdan çıkan miktarı denkleştirmesi durumunda "gözüme az göründü 150 gram daha keser misin?" cümlesiyle arzu edilen miktarı tamamlamak taktiği ile bertaraf edilebilecek "çakal tezgahtar" saldırısı. 100 müşteride denenip 70'inde muvaffak olunması durumunda ciro yaklaşık %12 artacaktır. %12 az mıdır? değildir.
  • bu taktiği karşılamak için bir formül buldum, tek kusuru aşina dükkanlarda uygulanabilecek olması. esnafın beni bilen, çoluk çocuk torun torba sahibi olmadığımı bilmesi şart yani. bu veri olarak alındıktan arkadaşa "biliyorsun kalabalık değiliz/değilim. kalıyor sonra" diye mukabele ederek bu tuzaktan kurtulmuş oluyorum. ya da ben öyle zannediyorum.
hesabın var mı? giriş yap