şükela:  tümü | bugün
  • ''... no'lu tezin ... tarihine kadar kullanımı yazar tarafından kısıtlanmıştır.'' ibaresinin yer aldığı tezlerin (bkz: ulusal tez merkezi)nden okunmaya ve tabii indirilmeye kapanması olayıdır.

son zamanlarda sık görmeye başladığım bir eylem.

tezin onaylandıktan sonraki yaklaşık ilk 3 yıllık döneminde iredelenmesinin kısıtlanmasıdır.

sıradan bir okuyucu ve araştırmacı olarak bu durumu esefle kınıyorum!
  • bilim yapan bir insan neden bildiklerini insanlardan saklar merak ederim. ben tezi bitireli 2 yıl oldu. her türlü izni verdim ama niyeyse benim tez de yayınlanmıyor. bunu daha çok merak ederim.

t: garip bir durum.
  • tez içeriği ile ilgili yapılacak makale, bildiri v.s. gibi çalışmaların öncelikli olarak tez sahibi tarafından gerçeklestirilebilmesi, başkalarına ilham olmaması adına yapılan kısıtlama olduğunu düşünüyorum.
  • genellikle patent başvurusu ya da fikri mülkiyet hakkı içeren çalışmalarda, başvurunun reddelmemesi için isteğe bağlı seçilebilen durum.
  • tezlerin internet üzerinden tam metin olarak araştırma hizmetine sunulması amacıyla yapılan yasal düzenleme ile; 06.03.2018 tarih ve 30352 sayılı resmi gazetede yayınlanan 7100 sayılı kanunun 10. maddesi ile 2547 sayılı yükseköğretim kanununa eklenen, ek madde 40 “lisansüstü tezler yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından gizlilik kararı alınmadıkça, bilime katkı sağlamak amacıyla yükseköğretim kurulu ulusal tez merkezi tarafından elektronik ortamda erişime açılır.” hükmü yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

buna bağlı olarak; anılan kanun maddesi ile lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmış olan “lisansüstü tezlerin elektronik ortamda toplanması, düzenlenmesi ve erişime açılmasına ilişkin yönerge” uyarınca, lisansüstü tezler ulusal tez merkezi veri tabanı üzerinden erişime açılmaktadır.

adı geçen yönergenin 3. bölümü tezlerin erişime engellenmesi ile ilgilidir. bundan sonraki iş ve işlemler bu hükümler çerçevesinde yürütülmektedir.

bilgilerinize sunulur.
  • artık eskisi gibi bir kutucuğu işaretlediğinizde kısıtlama yapamıyorsunuz. kısıtlama yapabilmeniz için tezi tamamladığınız anabilimdalına danışmanınızın talapte bulunması ve ilgili enstitü veya fakülte yönetim kurulunda kabul edilerek yöke bildirilmesi gerekiyor. bu işlem her tez için de gerçekleştirilemiyor. patent başvurusu yapabilecek düzeyde özgün nitelik taşıyan tezler için kısıtlama talabinde bulunabiliyorsunuz. uygulama güzel ancak intihal ile ilgili konularda daha caydırıcı ve ciddi adımlar atılması gerektiğini de ilave etmeliyim.