şükela:  tümü | bugün
 • tezos'daki foundation-dls meselesini (iç hesaplaşma) şöyle dilim döndüğünce bi anlatmaya çalışayım.

  şimdi bilindiği gibi ico sırasında toplanan paralar, johan gevers'in başkan olduğu bir foundation'da toplandı. bu para tezos için eninde sonunda kullanılacak. (isviçrede bir vakfın amacını değiştirmesi için geçmesi gereken süre 10 sene)

  fakat şu ana kadar foundation, tezos kurucularına zırnık koklatmadı. whitepaper'da ve diğer kontratlarda da görebileceğiniz gibi en baştaki plan: tezos'un kurucları arthur ve kathleen breitman, tezos mainnet'i yayınlayacak ve 3 ay boyunca sorunsuz bir şekilde çalıştıktan sonra foundation' satarak para alabilecekti. yani dls, arthur ve kathleen breitman'ın şirketi ve bu şirketi tezos coinini çıkardıktan sonra foundationa satma hakkı elde edecek.

  dramanın çıkış sebebi: arhur breitman'ın, foundation'ın başındaki johan gevers'ı kendi hesabına bir miktar para aldığıyla ilgili suçlaması.

  sonuç olarak benim olayı medyadan takip ettiğim kadarıyla düşüncelerim:

  arthur ve kathleen bu coini mutlaka çıkarmak zorunda. sebebi coin çıktıktan 3 ay sonra, tezos'u ve her şeyiyle birlikte (domainler vs) foundationa satarak, ıco'dan toplanan paranın %8.5'unu kendilerine alacaklar. ayrıca %10'da tezos (tezzies) olarak alacaklar. kısaca şu anda founderlar (arthur & kathleen) ico'da toplanan paraya erişimleri yok. bence bu güzel bir durum. kendilerine lamborghini filosu almak, altın kaplama klozete falan sıçmak gibi fetish istekleri varsa mutlaka bu coini çıkarmak zorundalar. bir de tüm bu dramayı ekstra süre kazanmak için çıkarmış olabileceklerini düşünüyorum (şubata ertelenmesi).
 • şimdi bu karı-koca kılkuyruklar şirketi ayrı, ico'yu vakıf olarak ayrı bir kurum üzerinden kurdular.

  gel zaman git zaman vakıf'ın yöneticisi ile güç çekişmesi yaşayınca işler sarpa sardı, en son dava açmışlardı vakıf'ın da yönetimini istiyorlardı vb.

  bu antipatiklikle şapkadan tavşan çıkarsalar komüniteden kimse güvenip de destek olmayacaktır bunlara. belki ceplerindeki milyonları kullanarak ticari bir başarı elde edip, etraflarında bir ekosistem oluştururlar ama belki...

  bunu beğenen bunu da beğenebilir: cardano.
 • yeni bir cryptocurrency, bugun satisa basladilar. kurucu ekipte birkac turk isim de mevcut belki buraya gelip eth ve btc'den farklarini aciklarlar.

  ufaktan attim kenara 300-500.

  (bkz: xtz)
 • crowdfunding de son 7 günün içerisinde. ethereum gibi 0.6$ seviyelerinden 390$ seviyelerine çıkarsa uzun vadede getirisi büyük olur.piyasada bu zamana kadar en fazla fonlanan coin olduğuna ilişkin haberler çıkıyor. şu ana kadar 200 milyon $ kadar fon almış. kenara köşeye atmak lazım. *
 • fonlama dönemindeyken 0.12 btc karşılığı 630 adet alarak kenara attığım. isteğimiz çok fazla birşey değil, ethereum gibi şahlan 2-3 sene içersinde 300-400 dolarlara çık sonra ne bok yersen ye amk..
  fonlama süresi bitti 3-4 ay sonra borsaya açılacağı tahmin edilmektedir. borsaya açıldığı an yükselişe geçecektir ve daha sonra kar satışları ile fiyatı düşecektir. işte o an, alım yapılabilir her coinde olduğu gibi. ytd.
 • sadece coin olarak değil genel bir startup olarak en yüksek yatırımı alan projedir tezos.

  en başta 14 günlük süreçte topladıkları para bitcoin ve ethereum'un o dönemki fiyatına göre 240 milyon dolar. bitcoin cash'in çıkması ve bitcoin ve ethereum fiyatının o günden beri artmasıyla ellerinde tuttukları miktar 400 milyon dolar'ın üzerine çıktı. coin'in ne zaman çıkacağı henüz kesin değil. crowdsale sonrası 4 -6 aylık bir süre development süreci diyorlardı fakat bu da henüz kesin değil.

  şu anda hitbtc, bitmex gibi exchangelerde gördüğünüz alınıp satılabilen tezos token, futures, ıou olarak geçmekte. ıou = i owe you = sana borcum var

  yani hitbtc exchange'i crowdsale sırasında yüklü miktarda tezos aldığını ve kendi tezoslarını sattığını düşünebilirsiniz. fakat burada unutmamanız gereken nokta bu tezoslar şu anda futures. yani hayali. satın aldığınız tezosu kendi cüzdanınıza çekemezsiniz zira ortada cüzdan da yok, coin de çıkmış değil. iou token alırken satın aldığınız exchange'e güvenmek zorundasınız. exchange, gerçek tezos çıktığında kepenkleri kapatıp size coinlerinizi vermezse yapacağınız hiç bir şey kalmaz. bu riski göze alarak tezos iou alın ya da almayın. en iyisi gerçek tezosun çıkmasını beklemek söylenildiği gibi.
 • yatırım tavsiyesi: alıp kenara atın, evet şimdi.
 • su anda gate.io'dan almak mumkun. (listelendi)
  ilk gun panik* satislariyla 2usd seviyesine indi, yaklasik %50 indirimli yani.

  gate.io ne kadar guvenilir belli degil, islem hacmi 10m usd seviyesinde. ico'yu kaciranlar icin firsat olabilir.

  yatirim tavsiyesi degildir, buraya koyacaginiz para ucup gidebilir. oyunu akilli oynayin.

  *panikten kasit onceden yatirim yapip, sorunlar cikinca satacak yer bulamayanlarin hemen cikmasi.
 • burada yazilanlarla yatirim yapmayin
  lakin illaha ki yapacagim derseniz tezos alin. unutmayin "sto" yakinda aciklanacak ve beklenilen ivme "ico"nun ethereum a yaptigi ivme ile benzer olmasi. yani yuzde 500 civari. nisan sonunda yeni resistance point in 4.50 dolar olacagi ongorulmekte. yaklasik iki saat evvel audi, daimler, bmw ve porche yeninself driving car larda tezos blockchain kullanacaklarini acikladilar. alin unutun. ben 2018 de aldigim da 39 cent di. unutmayin alin ve tutun
  dusse bile dokunmayin.
 • paribu marketine saat 10:00 itibariyle eklenmiş, 15:00 itibariyle satışa sunulmuştur. hayırlı uğurlu olsun. ilk fırsatta inceleyeceğim merak uyandıran alt coindir.