• tezli yuksek lisans'tan tezi dus, al sana tezsiz yuksek lisans. topu topu bir sene surer ki bu sure doktora aday adayi olmaya bile yetmez*.

    edit: artik doktora yapilabiliyor. kendimden biliyorum.
  • tez yerine son dönem proje yapılır. 4 dönem ders alınır. verilen diploma normal yüksek lisans diplomasıdır. orta öğretim alan öğretmenliği için yapılan yüksek lisans bundan farklıdır.
  • kimileri tarafından *askerden kaçmak için paralar ödeyerek girilir, ancak daha sonra tecrübe edilir ki bölümdeki bir çok erkek askerliğini yapmıştır ve paralar ödeyerek bu programa girmiştir.
    "demek ki iyi bir bölümmüş, adamlar harbiden çalışıyorlar" diye düşünülür, ancak daha sonra bunun aslında bünyeye zararlı bir oluşum olduğu öğrenilir. şöyle ki bu adamlar, ödevleri ve projeleri zamanında tam olarak yapmakta, yapmamış olanların proje deadline'ını uzatma çabalarına destek olmamakta, vizelere deli gibi çalışmaktadırlar.
  • marmara universitesi'nde yapildigi takdirde her donemi minimum 15 kredi olan ve kredi basina 190.000.000 tl odenmesi gereken yuksek lisans turu. bu kadar parayi bir devlet universitesine vermek ne kadar akillica, bilemem.