şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devrim yaratacak olan marka.

  türkiye için sorun yok tabii, zenginler alıp her zamanki gibi uçacaklar.

  yakıt fiyatlarında yine 1.liği elde edeceğiz falan filan. bekleyip görelim...
 • türkiye'nin 2020'li yıllarda seri üretim aşamasına getirmeyi planladığı savaş uçağı tasarım ve üretim projesidir.
 • sanıldığının aksine bir alternatif olarak tutulan savaş uçağı projesidir. türk hava kuvvetleri'nin envanteri yenileme çalışmaları kapsamında, amerikan yapımı (bkz: f35)lerin ithal edilmesi planlanmıştır. yerli tasarımı tf-x ise şimdilik yaratacağı yüksek maliyet sebebiyle tamamlanmamış olup yakın zamanda üretime geçmesi imkansızdır.
 • mitsubishi x-2 shinshin uçağı gibi deneysel bazda ele alınan projedir.

  deneysel olmasının yanı sıra ihtiyaç halinde altyapının ne düzeyde olması gerektiğinin araştırılması için oluşturulmuştur. maliyet etkin bir çözüm ile, günümüz konvansiyonel savaş gereçlerinden daha mantıklı bir imkan yaratırsa, o vakit seri üretilmesi düşünülebilir. ama zaten başlı başına bunun mantıklı olup olmadığının araştırılması için hayat bulmasından mütevellit, zaman içerisinde olgunlaşacaktır.

  f-35'in yanına kardeş falan olması düşünülmemektedir. çünkü zaten kuvvet tüm altyapısını f-16 sonrası dahil komple f35'e devretmeyi, ona entegre etmeyi düşünüp bunu öngörüyor. bir yandan da tf-x'in olması beklenen hali hava-hava ağırlıklı bir uçak, f-35 gibi bambaşka bir sikletin tek oyuncusu değil.

  multirole kıvamda uçaklar daha fazla yer kaplayacak ileriki dönem gökyüzünde. zamanında iki f-35 yazısı okuyup pilotun kamerayla ardını göreceğini sanıp, o yönde caka satmaya çalışan havacılık cahilleriyle bu başlık altında çok hadiseler döner. tarihe not düşün...
 • ingiliz bae 100m£ karşılığında projeye geliştirme desteği sağlayacaktır.

  haber
 • fotoshopla ankara semalarında

  milli muharip uçağı'yla ilgili detaylar ilk kez ıdef 2017 uluslararası savunma sanayii fuarı'nda sergileyecek.
 • 2023 yılına kadar ilk uçuşu yapılması planlanmakta, 2030 yılında ise seri üretime geçmesi hedeflenmektedir.

  (bkz: kale & rolls royce yapımı yerli uçak motoru)
 • 'milli muharip uçak projesi' kapsamında geliştirilen uçaktır. savunma sanayii müsteşarlığına göre proje, türk hava kuvvetlerinin envanterinde yer alan f-16 muharip uçaklarının 2020'li yıllardan itibaren değiştirilmesi gerekmesi nedeniyle başlatılmıştır. projede türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun olarak mümkün olan en yüksek oranda yurt içi imkanlarla muharip uçak üretilmesi amaçlanmaktadır.

  projenin ana yüklenicisi türk havacılık ve uzay sanayii anonim şirketidir. uçağın kavramsal tasarımının yapılması için 15 aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilen savunma sanayii icra komitesi toplantısında tusaş ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararı alınmıştır.
  alınan karar doğrultusunda gerçekleşen sözleşme görüşmeleri sonucunda tusaş ile 23 ağustos 2011 tarihinde sözleşme imzalanmış ve 29 eylül 2011 tarihinde de proje takvimi başlamıştır.
  kavramsal tasarım çalışmaları 29 eylül 2013'te tamamlanmıştır. ön tasarım çalışması için 5 ağustos 2016 tarihinde dönem-1 aşama-1 sözleşmesi imzalanmıştır. şu anda ön tasarım çalışması devam etmektedir.
  8 mayıs 2017 tarihinde rolls-royce ve kale grup arasında uçak motoru üretimi konusunda ortak girişimde bulunmak için anlaşmaya varıldığı açıklanmış, açıklamada öncelikli olarak hedefin milli muharip uçak (tf-x) için motor üretmek olduğuna değinilmiştir.

  savunma sanayisinde yerlilik oranını yükseltme hedefinin kilometre taşlarından biri olan bu projenin maliyetinin ortaya çıkmasıyla birlikte sadece türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bu tür bir projenin hazırlanması ve gerçekleştirilmesinin ne kadar maliyet-etkin bir girişim olduğu tartışma konusu olacaktır; muharip uçak üreticileri kendi ordularının kullanımı için ürettikleri uçak sayısından daha fazlasını ihracat amaçlı üretip, birçok ülkeye satıyor ve uçağın geliştirme/üretim sürecindeki maliyetini karşılıyor. örneğin abd f-16 muharip uçağını 25 ülkeye ihraç etmiştir: abd ordusunda, 957 adet hava kuvvetlerinde 26 adet de donanmada olmak üzere 983 adet f-16 ff (c/d/n) tipi muharip uçak var. bugüne kadar ise toplamda 4,500'ün üzerinde f-16 fighting falcon üretilmiş...

  kaynaklar:
  tai
  ssm
  rolls-royce
  tmf
  lm delivers 4500th f-16
  f-16.net