• türkiye futbol federasyonu'nun yıllardır iş bilmezliği, estetik yoksunluğu ve dünyadan bi haber oluşu sebebiyle saçma sapan bir şekilde direttiği kurallar bütünü. zaten ligin kalitesi yerlerde, ne oynanan oyun futbola benziyor ne hakemlerin hakemliği kalmış, tamam ama 1 kuruş dahi harcamadan, en azından bir noktadan başlayarak şu formaların göze daha hoş gelmesine izin vererek marka değerine neden katkıda bulunulmaz, anlamak çok güç gerçekten.

öncelikle nedir şu bahsettiğim saçma forma kuralı, kısaca onu açıklamak gerekir:

türkiye futbol federasyonu sportif ekipman talimatı
    madde 9
    kulüpler, kullanacakları formaların ince veya kalın çubuklu olması halinde, formalar dikey veya yatay çubuklu olsa dahi, formadaki renklerden birinin fon olarak kullanıldığı, 30x35 cm alan üzerinde açık veya aksi rengiyle numarası yazılmış bir forma giymek zorundadırlar.

madde 10
    en üst iki profesyonel ligde yer alan kulüpler, resmi müsabakalarında bu talimatta yer alan ölçüler çerçevesinde “arial” yazı tipindeki numara ve büyük harfleri kullanmak zorundadırlar. dileyen kulüpler numaraların etrafında kontur kullanabilirler.

isteyenler talimatnamenin detaylarını burdan inceleyebilirler.

bu iki madde, özellike de ilki, tasarımına o kadar emek harcanan - hoş forma tedarikçileri türk takımlarını ne kadar sallıyor, o da başka bir tartışma konusu ama - taraftarların bi çuval para döküp aldığı formaların özellikle sırt kısımlarını adeta yamalı bir bohçaya çeviriyor.

nasıl mı? son olarak galatasaray'ın 2021-2022 sezonu formalarında görülebileceği üzere, öyle veya böyle nike bi tasarım yapmış diyagonal parçalı gibi radikal bir forma dizaynı çıkarmış ortaya. ya da çıkarabilmiş mi acaba? arkadan bakınca hani diyagonal, hadi diyagonali geçtim, yıllarca galatasaray'ın güya gelenekselleşen parçalı forma tasarımından bahsedilir, hani parça. düz sarı. galatasaray'ın forması mı, teknosa çalışanlarının halı saha forması mı belli değil.

bu durum sadece galatasaray için mı geçerli? değil tabi ki. fenerbahçe'nin gelenekselleşen çubuklusuna bakalım. önden ne güzel değil mi? geç arkaya, nooldu, yarısı yenmiş çubuklu krakere döndü güzelim forma. beşiktaş tabi bu konuda biraz daha şanslı, siyah şort düz beyaz forma teması gelenekselleşen temaları olduğu için formanın sırt bölümünde sıkıntı yaşamıyorlar gibi ama ne zaman çubuklu veya başka bir tasarım kullanmak isteseler, aynı dertten müzdarip oluyorlar tabi ki.

peki bu durum avrupa'da nasıl? öncelikle futbolun zirvesi premier league'e bakalım. adada her ne kadar takımlar geleneksel olarak tek renk ve düz tasarımları tercih etseler de, crystal palace gibi çubuklu tasarım kullanan takımların temiz bir beyaz numara kullanımı ile formanın sırtında tasarımdan hiç bir şekilde feragat etmediğini görebiliyoruz.

çizme'de durum nasıl? çiçeği burnunda şampiyon inter'in alternatif formasına bakın. yatay çizgili formu formanın arkasında da korumuş ve parlak sarı bir fontla numaranın okunabilirliğini çok temiz bir şekilde sağlamışlar.

ispanyollar ne yapmış? aynı şekilde messi'den formasının sırtını yamalı bohçaya çevirmesini istememişer ve yine aykırı bir numara renk seçimi ile formanın arka yüzünde de bütünlüğü korumuşlar.

bunun örnekleri rahatlıkla farklı liglerden çoğaltılabilir. ama bir galatasaray taraftarı olarak benim en hoşuma giden - bir yandan da kendi takımıma bakınca sinirlendiren - uygulama shakhtar donetsk'in parçalı forması. neredeyse aynı renk tonlarını kullanan bu takımın formasındaki estetiğin yanında galatasaray'ın mahmutpaşa formaları ne kadar da amatör duruyor.

bu noktada küçük bir ayrıntıya da değinmek gerekebilir belki. uefa'nın da tff'nin forma talimatnamesine benzer - ama tabi ki çok daha detaylı ve bilimsel denebilecek kadar profesyonel hazırlanmış bir talimatnamesi var. orada da forma renkleri için bazı kurallar belirlenmiş ve özetle bir koyu bir açık ton yan yana geldiğinde (mesela sarı kırmızı, siyah beyaz) numara bölümünün daha okunaklı olması için tek bir renk olması koşulu getirilmiş. bu sebeple de as roma gibi bazı takımlardan uefa karşılaşmlarında formalarında düzenlemeye gitmeleri istenmiş. ancak senede çok çok olağanüstü şartlar oluşmazsa maksimum 6 avrupa mücadelesine çıkan türk takımları için - ki bu maçların hepsinde aynı iç saha formasını da kullanmadığını göz önünde bulundurmak lazım - bu kural formanın sadece bir kaç maç için ekstra düzenlemeye tabi tutulacağı anlamına geliyor.

son olarak da tabi yukarıda talimatname maddesi olarak bahsettiğimiz numara fontu var. arial fontu - ki font camiasının en kişiliksiz en alelade fontu olur kendisi - yerine hangi font olursa olsun forma tasarımlarının bütün takımlar için çok daha iyi olacağı eminim herkesin hem fikir olduğu bir konudur. o yüzden onun üzerine çok konuşmaya bile gerek yok diye düşünüyorum.

günün sonunda yeni sezon başlamadan tff şu saçma forma talimatnamesini bir zahmet güncellese de tedarikçiler artık ne kadar mümkün olur bilmiyorum, şu forma tasarımlarını tüm formayı kapsayacak şekilde uygulasa güzel olmaz mı acaba? marka değeri yerin dibine batmış ligimizde maçları izlerken en azından şu garabet formaları görüp sinir katsayımız bi tık yükselmemiş olur bu sayede.

edit: imla
  • derdini sikmeye gelmiştim ki okuyunca gayet mantıklı tespitler olduğunu gördüm*. yıllardır gözümü rahatsız eden ve sebebini bir türlü çözemediğim durumu açıklayan saçmalıktır.

tisikkirlir ikşisizlik .
  • en son alex de souza forması almaya gittiğimde bana 10 numara halley yazılı forma verince forma alma işi bende o gün bitti…

yazar arkadaşı tebrik ediyorum çok iyi yakalamış ve detaylandırmış.
  • premier ligdeki modelin gram değişiklik yapılmadan bizim lige uygulanması durumunda ortadan kalkacak saçmalıktır. fb gs derbisinde çubuklu parçalı karşı karşıya gelemiyor böyle kural mı olur?
  • bir futbol sever olarak yüzde yüz başlığı açan yazara katılıyorum. formanın arkasının düz olması gerçekten çok aptalca fakat asıl şu arial beni çıldırtıyor. bırakın her takım kendi istediği font ile çıksın. yok illa kurumsallasacagiz diyorsanız (önce lige twitter, instagram hesabı açın, formalara lig logolu patch ekleyin) verin parasını güzel ve özel bir font yaptırın. bugün her şirketin bile kendi font'u var ya. ne kadar iş bilmez insanlar yönetiyor federasyonu.
  • her kelimesine katıldığım yazıdır. forma konusunda zaten takımlarımız pek başarılı değiller. hele bir de formanın önü ile arkasının farklı olması durumu gerçekten çok saçma. inşallah düzeltilir diyeceğim ama hiç umudum yok.
  • sözde yöneticiler, yorumcular vb. kişiler türk futbolunun marka değerinden bahsederler. bu detaylar bile bu marka değerini oluşturur.
    hani deniyor ya futbol gelişmiyor oyuncu yetiştiremiyoruz vs vs bunlar bile böyle küçük nüanslara bağlı.
    hiçbir şekilde gelişmeye açık değilsin çünkü meyvenin her tarafı kurtlu. nereyi ısırsan ağzına kurt geliyor.
    görsellik üzerinde bir fikrimiz yok ki futbolcu geliştirmeye dair ya da hakemlerimizi geliştirmeye dair ya da stat zeminlerini değiştirmeye dair fikirlerimiz olsun.

velhasıl kelam binanın temeli çürük.
  • bu font olayı yüzünden ilk yarıdaki galatasaray derbisine, fenerbahçe çubuklu formayla çıkamamıştır dediğim saçma olay.
  • arial ne kral times new roman, comic sans falan yapsaydın awq.

%100 katıldığım tespit.
  • burada en az formaların arkasındaki düz zemin ve saçma arial fontu dışında insanı derin üzüntülere ve isyana sokan şey, 80 euro'luk fiyatıyla messi'li barcelona forması siyatıdır. 800 tl'ye forma yani.
hesabın var mı? giriş yap