şükela:  tümü | bugün
  • gözünü para bürüyen kulüplerimiz ve karar verememe mekanizması tff'nin ortak kararı ile yakın zamanda olabilecek şey. olacak demiyorum zira müneccim yarrağı yemedim. ama görünen o ki bunun konusu en azından bir kere açılacak. yani şimdiki gibi dedikodu olarak değil, baya baya açılacak. masaya yatırılacak.

fenerbahçe için konuşmuyorum. yanlış anlaşılmasın. ama 4 büyüklerden birisi şike yapıyorsa küme düşmeyecek ama diğerleri yapınca düşebilecek. neden? çünkü onlardan bir tanesi düşerse gelirler azalır. ne gelirmiş be arkadaş ya. ben anlamıyorum abi. her şey para olmuş ya. bu kadar çirkin olamaz. ulan futbol dediğimiz güzel olayın aslı "naklen yayın geliri" dediğimiz şey olmuş.

neymiş, türk futbolu en az şekilde zarar alsın. ulan türk futbolu alacağı zararı almış, almaya devam ediyor. sen şikeye karşı sert tepki koymazsan, yayın geliri yayın geliri diye zırvalarsa bu ligin içine sıçılır abicim. gücü olan atını koşturur. lan biz de diyoruz ki anadolu kulüpleri neden var olduklarından beri başa oynayamıyor diye. e adamların her şeyi para olmuş. "spor" için, "başarı" için yapılan bir şey yok ki.

az biraz dik durun ya. biraz elinizi vicdanınıza koyun. diyelim ki fenerbahçe aklandı. eyvallah. diğer takımlar da aklandı. bundan 5-6 ay sonra yani. ne olacak bu küme düşmeme durumu peki? yani sonraki sene bir x kulübü şike yapsa ne olacak?

vallahi delleniyorum ya. bu kadar olmaz be abi. vallahi olmaz. sene olacak 2012 yemin ederim üçüncü dünya ülkesi zihniyetindeyiz ya.

çok klişe olacak ama adnan öztürk'ün de dediği gibi, yarın öbür gün sırf bu karar yüzünden bizim takımlarımız avrupa'da oynayamazsa bunun hesabını kim verecek? netekim aslında fenerbahçe'nin de şampiyonlar ligi'nden men edilmesinin en büyük sebebi tff'nin bu saçma halleri değil mi?

ah maa, fenerbahçe'ye ne kadar az zarar verirsem kardır düşüncesiyle resmen şu ülke futbolunu mahvettin ya.

güncelleme: hassiktir resmen müneccim yarrağı yemişim lan.
  • adım adım yaklaşılan süreç. hiçbir müdahele olmazsa ister bir seferlik, ister süresiz. adım adım buna yaklaşıyoruz. türk sporunun en büyük ayıbına. katledilişine...
  • gerçekleşmesi halinde kısa süre sonra türkiye'de futbol sokak aralarına geri dönecektir. böyle bir karar sonrası türkiye'de profesyonel anlamda bir futbol organziasyonunun olabileceğini düşünen yoktur sanırım.
  • nasıl olsa düşme yok, şikeye de ceza yok diye, alt taraftaki takımların çatır çatır maç satmasına neden olacak bir karardır.
    o değil de, şike geçen sene yapıldı, geçen sene küme düşenlerin de geri gelmesi gerekmez mi?
  • ister bir defaya mahsus ister temelli olsun gerçekleşmesi halinde-ki gerçekleşecek - binlerce futbolseveri futboldan soğutacak, şikeli liginizi alın götünüze sokun dedirtecek durum.
  • gerceklesmesi halinda uefa'nin bir bok yapmayacagini onceden acikladigi farazi durum. uefa prensip olarak kendi turnuvalarina katilacak takimlarin secimi konusunda yerel federasyonlara yaptirimda bulunmayi dogru bulurken bu yerel federasyonlarin kendi yerel liglerinde uygulayacaklari yaptirimlara karismiyor.

edit:

bunu yazma sebebim uefa'nin ilk aciklamasiydi:

http://www.uefa.com/…wsid=1650460.html?cid=pulse_tw

bu da son aciklama:

http://www.goal.com/…her-action-on-turkish-clubs-if

son aciklamaya bakilirsa bu aydinlar federasyonu yaptigi hatalardan donmezse topluca uefa'nin tokadini yiyecegiz gibi gorunuyor.
  • şahsen bir beşiktaşlıyım ve cani gönülden gerçekleşmemesini diliyorum. şayet kupa finalinde bir şike dönmüşse küme düşeceksek düşelim, varsın 1 sene ne süper ligde ne de avrupa'da olmayalım. en azından bundan sonrakilere örnek olacak ve şike girişiminde bulunulamayacak. -umarım-

fenerbahçe taraftarına gelecek olursak gerçek bir fenerbahçe taraftarı olan kimselerin kesinlikle istememesi gereken bir durum. dava sonuçlandığında fenerbahçe suçlu bulunsa taraftarların "tamam küme düşelim, zaten gereken de bu" demeli. öyle ağlayıp şimdiden küme düşmesi kaldırılmalı dememeli.

böyle bir durum resmen futbolda şikenin önünü açmaktır. e yasa da cezalar hafifletildi, tff tarafından da puan silinme mevzusu olacak sadece bunların pek caydırıcı olacağını zannetmiyorum.