şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: tactical fighting experiment) ocean 1994 ciki$li aga ve pc versiyonlari bulunan a$mi$ ucak simulasyonu. yere olabileceginden fazla yakla$abilme ve abarti manevra kabiliyetleri di$inda turunun tarihine gecebilecek klasik realizm ozelliklerine sahiptir, gorevler falan cok ta$tir. raf'in ocean'la anla$ip oyunun motorunu kendi simulatorlerinde kullanmaya ba$ladigi soylenir. f22, ef2000 ve f117 kullanabileceginiz urunlerdir.
 • oyun icin bilgisayar upgrade etmek zorunda birakan oyunlardan.. syndicate gibi bu da minimum 4mb ram isterdi..
 • bir zamanlar 486'min bas taci olan, oynanabilirligi son derece yüksek eski bir simulasyon. çok hoş gorevleri vardir. arcade'i de super eglencelidir. cok severdim bi daha hicbiri ayni tadi vermedi. war!
 • 4 mb ram'e sahip olivetti 486 dx2 66 bilgisayarda bir görevi açmak için tam tamına 1 dakika bekleten efsanevi simülasyon.

  daha sonra o bilgisayarı, 8 mb ram takarak upgrade etmiştik, bu sefer de tam tamına 30 saniye beklemek gerekiyordu. gerçekçilik ayarlarını "realistic" ya da "military spec."e getirince, keyboard, mouse ya da sıradan bir joystick'le oynanması imkansız hale geliyordu. tfx, havada yakıt ikmali yapılabilen ilk oyunlardan biridir - belki de ilk oyundur. kc135'e ya da kc10'a yaklaşır, kontrolü keyboard'dan mouse'a geçirir, hassas ayarlarla yakıt ikmali yapardık (ki ben, retaliator'da (retal) uçağı indirebilen benden başka kimseyi tanımıyorum. bu yüzden bir süre camiada efsanemiz yürümüştür.)

  hava savaşları gerçekten oldukça gerçekçiydi. hele ki geceleyin yerden açılan uçaksavar ateşiyle aydınlanan gökyüzünde f117 ile süzülmenin tadı bir başka idi.
  tfx, virtual cockpit kavramının ilk mümessillerinden biridir - belki ilkidir. dogfight esnasında f11'e basarak takip edilmekte olan mig21'e bakmak büyük bir zevkti.

  görevler muhteşemdi. üç ana campaign vardı, birisi doomsday ship idi. uçak gemisinden kalkılan görevlerin stresi, hedef imha edildiğinde de bitmiyor; uçak gemisine inişe kadar sürüyordu.
  boeing 767 awacs'ların bulunduğu ilk oyundu tfx. "awac gives you permission to engage" repliğini duyunca insan bir gaza gelir, zaten hazır bekleyen amraam'ı hedefe derhal yollardı. tfx, telsiz konuşmalarının bulunduğu ilk ticari savaş uçağı simülasyonudur da aynı zamanda. ki, telsiz konuşmaları tfx'inkinden daha etkileyici olan başka bir oyuna rastlamadım o zamandan beri. bir "bombs away" bir "welldone, let's call it a day", bir "i'm hit! i'm hit!" (ve hemen akabinde gelen "warning!" sesi), "mayday mayday i'm going down" diye canhıraş bir figanda bulunan refueller pilotu, yanlışlıkla sivil bir hedef bombalandığında duyulan "oooohhh nooo!!!" feryadı... tek kelimeyle süperdi.

  yere yakın, ters uçarken fırlatma koltuğu çalıştırıldığında pilotun yere doğru fırlaması ve yere çarpıp patlaması, etrafa kan fışkırması gibi, yerleşim birimlerinin üstünde uçarken atılan flare'in bir binanın üstüne düşmesi durumunda o binaya zarar vermesi gibi ince ve güzel ayrıntılara sahip efsanevi bir oyundur tfx. bir ilktir.

  retal'le devrim yapan ocean software'in, yepyeni bir çağ açması, ve bunu 1993 yılında yapmasıdır.
  bilgisayar açılıp da siyah dos ekranı çıktığında, doom2 ile birlikte bulunması şart olan bir klasördür tfx. 1993'te yapılan bu oyun, 2004'e kadar yapılan, oynanabilirliği sıfırın altında sürünen grafik harikası oyunlara bir ders niteliğindedir.
 • oyunda alinan goreveler her seferinde beklendigi gibi biraz daha zorla$sa da; olayin donum noktasi kar$iniza cikan pic bir f16 ile ya$anir.. eleman kilometrelerce oteden oyle sortiler yapar ki asla kitlenemezsiniz imansiza.. yakla$ip yakin sava$ta indirmeyi denerseniz de kucucuk ucagiyla altinizdan girip ustunuzden cikip maymun eder, agir hasarlar verir.

  en guzeli radari ultra saglam bir f22 ile bu arkada$in ifadesini cok uzaklardan almaktir.
 • deniz-kara dinlemeden surekli olarak ucgenlerin uzerinden uctugunuz zamaninda pek sevdigim, pek eglendigim bir oyundur...hala muhafaza etmekteyim harddiskimde isteyen olursa seve seve paylasabilirim.
 • böyle de süper bir oyundur işte:
  http://www.youtube.com/watch?v=-fsvgzjznwq

  videoda oyunun muhteşem müziklerinden bazılarına yer verilmiş. ayrıca orijinal versiyonunda o haber spikeri ve haliyle onun anlatımı yok (oyunun bilmediğim başka bir versiyonu yoksa).

  insanın bunun 1993'te çıkmış bir oyun olduğuna inanası gelmiyor. anılarım çok pis depreşti.
 • hayatimda en sevdigim ve oynarken gercekmis gibi hissettiren tek ucak simülasyon oyunuydu. öyle bir oyundu ki, nerdeyse klavyedeki her tusun bir islevi vardi. tuslari ezberlemek icin bir a4 kagidina klavyenin tuslarini cizip hangi tusun hangi islevi yerine getirdigini isaretlemistim. bir süre sonra bütün tuslari ezberelemistim.
  oyunda sinir oldugum tek sey ef2000 ile ucak tankerinden yakit alamayisimdi. onuda kendi beceriksizligim olarak sayiyorum.

  gecenlerde torrent'te eski bir dos oyun paketini görüp icerigine bakip bu oyunu görünce aniden heyecanlandim. indirdim tabi ki. bu aralar baska bir dos oyununa sardigimdan tfx oyununa vakit bulamamistim. bugün bakayim dedim. eski bir dostla karsilasmis gibi oldum. üzerinden seneler gecmis olmasina ragmen, grafikleri eski olmasina ragmen icimdeki heyecan sönmedi. tek sorun klavyedeki tuslarin islevini tekrardan ezberlemem gerektigiydi. onu da hallettim mi tekrardan göklerin hakimi olmanin vakti gelmistir.
 • şöyle de muhteşem müzikleri vardır.
 • f-35 e ciddi bir yerel alternatif olması sebebiyle amerikan makamları tarafından rafa kaldırılması konusunda baskı görülen türk savaş uçağı projesi.