şükela:  tümü | bugün
 • terminal high altitude area defense abd'nin geliştirdiği en etkili füze savunma sistemlerinden biridir.
  scud, rodong-1, shahab-3, ıskander gibi kısa - orta menzilli ve kısmen uzun menzilli balistik füzeleri atmosfer dışında imha edebilme yeteneğine sahiptir. menzili yaklaşık 200 km'dir ve çeşitli füzelere,uçaklara karşı yapılan son 15 denemesi başarı ile sonuçlanmıştır.

  radar olarak ülkemizde kürecik füze kalkanı için kullanılan an/tpy-2 x-band radarı kullanılıyor. mobil haldeki bu radar yaklaşık 5000 km menzilindeki bir hareketi algılayabiliyor.

  bu sistem 2010 nato lizbon zirvesinde bize teklif edildiğinde iran'dan çekindiğimizden kabul etmemiştik. şimdi istesekte alamayız.
  şu sıralar abd güney kore'ye bu sistemi kurmak istiyor ancak çin ve kuzey kore bu olayı kendilerinin aleyhine bir durum olarak gördüklerinden sistemin yerleştirilmesine karşı çıkıyorlar. hatta misilleme olarak kuzey kore fiziki bir saldırıda bulunabileceğini belirtti.
 • terminal high altitude area defense'nin kısaltması. abd tarafından geliştirilmiş olan bir balistik füze savunma sistemidir. 1987 yılında tasarlanmış, 2008 yılında da üretilerek hizmete sokulmuştur. amerika kuzey kore ile yaşanan krizden sonra güney kore'ye bu savunma sistemlerinden göndermiştir.

  özellikleri:

  -füzelerin boyu 6,17 m, çapı 0,34 m, maksimum hızı 2,8 km/sn., maksimum irtifası ise 150 km.

  -füzelere karşı maksimum menzil 200 km

  -bir thaad bataryasında 24 füze, üç fırlatıcı, bir ateşleme merkezi bulunmaktadır.

  -düşman füzelerini atmosfer dışında imha edebilme kapasitesine sahiptir.
 • abd tarafından güney kore hükümetinden izin alınmaksızın 2 adet thaad'ın seul'ün 200 km güneyine konuşlandırıldığı söyleniyor.

  söz konusu durum kuzey kore'nin bir çok ülke tarafından karşı çıkılmasına rağmen füze denemelerine devam ettiği bugünlerde, kuzey kore'ye müdahale öncesi 'abd'nin altyapı hazırlığı olabilir mi ? 'sorusunu akıllara getiriyor.

  kaynak: kore hükümetinin tepkisi

  tanım: abd tarafından geliştirilmiş füze savunma sistemi.
 • alaska'daki denemeler mükemmel sonuç vermiş. bu, birkaç ay önce bu sistemi ülkesinde kuran güney kore'nin kuzey kore karşısındaki endişelerini biraz olsun azaltacaktır (lakin güney kore de askıya almış anlaşmayı).

  http://www.ntv.com.tr/…emesi,bag4n8dbnekbpxxuwdr29g
 • kısa ve orta menzilli füzeleri imha etmekte işe yaramaktadır, ancak kıtalararası balistik misillerde faydalı değildir. kuzey kore'den güney'e ya da japonyaya atılacak misilleri engelleyebilir, ama olur da kuzey kore abd'ye ulaşacak teknolojiyi geliştirebilirse san francisco ve los angeles bacakları açık vaziyette duruyor gibi.
 • güney kore şirketlerinin çin'deki faaliyetlerine büyük zarar vermiş gibi görünüyor.

  --- spoiler ---

  lotte şubat ayında golf sahalarından birini thaad’ın kurulması için hükümete devretmesiyle hedef haline geldi.o günden bu yana çinli yetkililer 99 lotte marketinden 77’sini yangın güvenlik kurallarının ihlal edilmesi gibi bahaneler göstererek kapattı.firma 13 mağazasını müşterilerin uzak durması nedeniyle kendi kapatmak zorunda kaldı.satışlar ikinci çeyrekte 18,5 milyon dolara geriledi.bu sayı geçtiğimiz yılın aynı döneminde 251 milyon dolardı.
  --- spoiler ---

  link
 • suudi arabistan'a 15 milyar dolar karşılığında 44 bataryası ve 360 adet füzesi satılmıştır. 6 ekim tarihinde abd dışişleri bakanlığı tarafından onaylandı. ardından kongre veto etmedi ve satış gerçekleşti.