şükela:  tümü | bugün
 • daha önceden ağabeyi ege denizi'nde yaşanan bir angajman sonucu denize çakılarak ölen yunan pilot yüzbaşı.

  8 ekim 1996 günü pilotajındaki mirage-2000 kasıtlı olarak magic ir füzesi fırlatarak f-16d blok 40 uçağımızı vurmuştur.

  sakız adasının 15 mil güneybatısında uluslararası sularda denize düşen uçaktaki pilotlardan pilot yüzbaşı nail erdoğan şehit olmuştur. şehit pilotun naaşı uzun uğraşlara rağmen bulunamamıştır. diğer pilot hava pilot yarbay osman çiçekli paraşütle atlamayı başarmış ve olaydan 30 dk sonra yunan deniz kuvvetlerince sağ olarak kurtarılmıştır. şoka giren pilot hiçbir yetkiliyle konuşmamış, yunanlılar kurtulan pilotun israilli bir öğretmen pilot olduğunu düşünmüşlerdir. düşen uçağımız limni adası'nın güneyinde 450 kulaç derinliğe gömülmüş ve teknik imkanların yetersizliğinden çıkarılamamıştır. türk f-16 uçağının düşürülüşünden iki gün sonra 10 ekim 1996'da türk uçaklarıyla angajmana giren yunan mirage-2000 (mirage f-1 olma ihtimali de var) uçağı düştü. bu olaylar kayıtlara motor arızası olarak geçmiştir.

  mayıs 2003'te de yunanistan'da çıkan krama (alaşım) adlı havacılık dergisinde yaşanan olaylar ilk defa dile getirildi fakat her iki ülke yetkilileri de bu yazıyı yalanladılar.
 • bu adamın her yerde videosu var. gayet alpha scramble verilirken, mirage2000'e binerken tek amaçlarının gelen türk jetini vurmak olduğu gözle görülebilir. videoda jetimizin vurulma anı bile mevcut magic 2 fuzesiyle.
  benim anlamadığım buna rağmen nasıl oluyor da 15-20 yıl belgelerde sebep başlığı altında dogfight yazılabiliyor.
  karşı taraf bunun videosunu yayınlarken, siz gidip ya bu kaza idi dogfight sonucu oldu derseniz nerede kalır acaba tsk'nın güvenilirliği?
 • tetiğe basan elini siktiğimin yunan piçi.