şükela:  tümü | bugün
  • john ayrton paris ve john frederick william herschel tarafindan gelistirilmis oyuncak. yapimi oldukca basittir. yuvarlak bir levha alinir tek yuzune kus, otekisine kafes resmi konur. daha sonra iki yanindan uzanan iplerin dondurulmesiyle bu diske karsidan bakanlar kusun kafesin icinde oldugu hissine kaptirilir.

    simdi bu basit oyuncagin sinema adina onemine gelelim. sinema, gelisimi suresince cesitli bilim dallariyla ic ice girmis ve bu sayede gelisim gostermis bir sanat dalidir. ozellikle simgelerin birbiri uzerine sarkmasina neden olan "gorme kusuru" sayisiz bilim adami tarafindan arastirilmis ve thaumatrope gibi basit ama onemli calismalarla aciklanmaya calisilmistir.

    sonucunda, gorme kusurunun, gorme merkezinde gerceklestigi ortaya konmustur.
  • yunanca thauma - mucize ve tropos - dönüş kelimelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan, "mucize dönüş" anlamına gelen kelime. 19. yüzyılda, insan gözünün saniyede en az, aynı hareketin ardışık hallerini gösteren 16 resmi arka arkaya izlediğinde görüntüyü hareketli olarak algılayabildiğinin keşfi ile yapılmış pek çok optik oyuncaktan ilkine bu ad verilmiştir.

    (bkz: phi phenomenon)
    (bkz: stroboskobik hareket)

hesabın var mı? giriş yap