şükela:  tümü | bugün
 • myanmar thayet myo türk şehitliği, i. dünya savaşı 'nda ingilizlere esir düşerek, o dönemde ingiliz sömürgesi olan ve burma veya birmanya adı ile tanınan myanmar'a sevkedilen 12 bin kadar türk askeri arasında, yıllar süren esaret dönemi boyunca salgın hastalıklar, ağır çalışma ve esaret şartları altında şehit düşen 1500 kadar türk askerinin gömülü bulunduğu bir şehitliktir. kalanların kaçının türkiye'ye dönebildiği bilinmemektedir.

  şehitlikte gömü alanının yerini belirten, türkçe ve burmaca bir kitabe ve çoğu 1916 mart ve nisan ayları tarihli mezartaşları bulunmaktadir.

  şehitlik kitabesinin türkçe (latin harfleri ile) kısmında bugün zor okunabilen, "birinci dünya savaşı'nda ırak, suriye, filistin ve arabistan cephelerinde osmanlı ve ingiliz orduları arasındaki çarpışmalar sırasında ingilizlere tutsak düşerek burma’ya getirilen ve burada vefat eden aziz türk askerlerinin anısına" ifadesi yer almaktadır.

  kaynak: http://tr.wikipedia.org/…_thayet_myo_türk_şehitliği

  az önce uçuyorum'da izledim. şuan şehitlik çocukların oyun oynadığı, insanların hayvan otlattığı bir arsa. mezar taşlarının çoğuda kırık. gerçi uzun yıllar türkiye'deki şehitliklere sahip çıkılmamış, myanmardaki bu şehitliğin durumuna zerre şaşırmadım ama o insanların yerine kendimi koyunca -esir düşüp dünyanın bambaşka bir ucuna getirilip, orada ağır şartlarda çalıştırılıp, salgın hastalıklardan ölmek- üzüldüm.
 • sehitlerimize saygiyi lafta degil eylemleri ile gosteren hukumet tarafindan restore edilen, bakimi yapilan sehitliktir.

  http://sehityakinlari.aile.gov.tr/…ri-yapim-projesi
 • cem fakir'in burası hakkında çok güzel bir belgeseli vardır.
  https://www.youtube.com/watch?v=1dh3pzmalks