şükela:  tümü | bugün
 • franklin covey $irketi'nin "seven habbits of highly effective people" adli egitiminden uyarlama, ayni adli bir kitabini piyasada da gordugum geyik egitiminin adi. egitim 3 gundur. yedi ali$kanlik:
  1) proaktif ol
  2) sonunu du$unerek i$e ba$la
  3) onemli i$lere oncelik ver
  4) kazan-kazan'i hedefle
  5) once anlamaya cali$, sonra anla$ilmaya
  6) sinerji yarat
  7) baltayi bile

  egitimi almak isteyecek $irketlere para tuzagi. ozu $udur:
  "delikanli ol cigerimi ye!"
 • stephen r coveyin kişisel gelişim kitabıdır. dilim döndüğünce biraz açıklayayım:
  karakter etiği (dürüstlük, adalet, alçakgönüllülük, cesaret vs.) ve kişilik etiği (güleryüzlülük, düşlemek ve inanmak, pozitif düşünce, nlp vs.) kavramları vardır. karaktersiz insanlar, istedikleri kadar kişilik sahibi olsun kalıcı güven yaratamazlar. insanlar paradigma sahibidir ve aynı şeye bakan insanlar farklı şeyler görebilir (meşhur genç/yaşlı kadın resmi), paradigma değişimi (olaya başka bakış açısından bakabilme) insana büyük güç verir.
  katakter etiğinin merkezini ilkeler adı verlen, herkesin zaten bildiği ve doğruluğunu tartışmaya bile kalkmayacağı, bir şekilde sezdiği gerçekler (haklılık, hizmet/katkı, kalite/mükemmellik, potansiyeli açığa çıkarma, sabır, teşvik) oluşturur. eğer insan davranışlarının merkezine bu ilkeri yerleştirirse, etkili bir karakter, sağlam ve bütün bir kişilik sahibi olur. bu sadece kitabın girişi.
  stephen covey, bu kitabı normal bir kitap gibi okuyup bitirmemenizi, denilenleri hakkıyla uygulamanızı öneriyor ki bence çok haklı. hayatta en az bir defa okunması gereken bir kitap. eğer buraya kadar geldiyseniz, belli ki konuyla ilgileniyorsunuz, bi deneyin!
 • stephen r covey'in forbes'un araştırmasına göre son yirmi yılın en etkili yirmi iş kitabı sıralamasına girmis kişisel gelişim kitabı. kitaptaki alışkanlıkları uygulayınca işe yarayacağına inanıyo insan. alışkanlıkların herbirini gunluk hayatla ilişkilendirmiş olmasını da artı haneye yazıyoruz ama kitabın sonlarına doğru, bu çeşit bir kitabın dürüstlüğüne gölge düşürecek biçimde, honda ve frigidaire gibi markaların gereksiz reklamını yapma çabaları bu ne şimdi dedirtiyo insana. yine de faideli bi kitap kanaatimce, okuyunuz...
 • 10 milyondan fazla satmis, 'to my colleagues; empowered and empowering' diye baslayan stephen r. coveykitabi.
 • stephen r covey nin yazdığı self-help kitaplarından biridir türkçeye çevrilmişliğide vardır.
  (bkz: etkili insanların 7 alışkanlığı)
 • etkili insanların yedi alışkanlığı kitabını en başta sadece okumam gerektiği için elime aldım. kişisel gelişim kitaplarını okumayı pek sevmezdim. çünkü okuduklarım arasında genelleme yapacak olursam ana düşünceleri kendini kandır, başkalarını da kandır, rol yap, insanları bu rolüne inandır, hatta onları kullan, sadece kazan, sonuca odaklan ne pahasına olursa olsun şeklinde ana hatlara sahiptiler. bende bu paradigma yüzünden bu kitaba oldukça önyargılıydım. hatta bu önyargımı da arkadaşlarımla paylaştım. kitabı elime aldığımda ise kitaba çok karışık damgasını vurdum. önyargı iki; “ okunmaz bu”. ne kadar büyük kavramsal bloklarım varmış ki bu kitabı okudum, anladım, hem de çok iyi anladım. paradigmalarım değişti. stephen covey’in bu kitabı benim şanssızlıkla elime geçen diğer öğüt verici kişisel gelişim kitaplarından çok farklı. üstelik karışık dediğim bu kitap son derece akıcı. okudukça şaşırdım, somut örnekleri beni oldukça etkiledi ve hemen kendime bir kişisel anayasa bile oluşturdum. kitaba bakış açım (paradigmam) değiştiği gibi yaşadığım olayları da gözden geçirmemi sağladı. tek doğru olmadığını kendi düşüncem ile de kanıtlamış oldum böylece.
 • diğer kişisel gelişim kitapları ndan farklı olarak, insanın kendisi olması ve karakter etiğinin önemine değinen başucu kitap.

  bazen rastgele bir sayfasını açıp okuyorum ve ne kadar içten ve doğru olduğunu şaşırarak görüyorum. günümüzün kandırıcı tekniklerinin yanlış olduğu - yalancı gülümsemeler, insanların size güvenmelerini sağlamak için -miş gibi yapma tekniklerinin yanlışlıkları anlatılıyor.

  kendi kalbini dikkatle araştır, çünkü yaşamla ilgili çözümler ordan kaynaklanır.
 • farklı bi açıdan bakalım olaya...

  george best, eric cantona, david beckham gibi vakti zamanında manchester united'da top koşturan futbolcularında sahip olduğu alışkanlık.. kariyerleri boyunca bu takımda sadece ''7'' numaralı formayı giymiştir bu adamlar.. kendilerinin etkili olduğu tartışılmaz zaten...
 • ayni yazarin sekizinci aliskanlik isimli bir kitabi cikmistir.