şükela:  tümü | bugün
 • anthony warlow tarafından seslendirilmiş çok ilgi çekici ve büyüleyici bir the phantom of the opera uyarlamasıdır. yapı olarak sting'in rise and fall'una benzer. gelgelelim, michael crawford'un ne kötü bir phantom olduğunu da tony'i dinleyince pek çok kişi anlar.
 • sartre'in orijinal adi "l'âge de raison", turkcesi akil cagi olan kitabinin ingilizce adi.
 • nedenler çağı, thomas paine, 1794.
  tam adı: the age of reason: being an investigation of true and fabulous theology
  yayımlayanlar hakkında dava açılmış zamanında.
 • --- spoiler ---

  tek bir tanrı'ya inanıyorum... yeryüzü yaşamı ötesindeki mutluluğa inanıyorum; insanlararası eşitliğe ve sevgiye inanıyorum ve şuna da inanıyorum ki, dinsel görevler adil olmayı ( tüm insanlar arası sevgi duygusunu) , hemcinlerimizi mutlu kılma çabalarını kapsar...."

  devamında ;

  eski ahit 'in müstehcen hikayelerle, şehvetle, gaddarlıkla, intikamcılıkla, dolu sayfalarını okuduğumuzda, bu kitabın tanrı sözleri olmaktan çok, şeytan sözleri olduğunu söylemenin daha uygun olduğunu anlarız...."

  en güzel bölüm ise ;

  bu kitabı tanrı kitabı olarak benimsemeyi yaradan'a karşı saygısızlık sayarım.

  --- spoiler ---

  tüm içtenliğimle sadece katılabildiğim, kendisinden özür dilereyerek;

  - adına kutsal denilen tüm kitapları tanrı 'nın kitapları olarak benimsemeyi yaradan'a karşı saygısızlık sayarım.

  şeklinde kendime uyarladığım görüşlerin yer aldığı kitap.
 • ilk bölümünde aklım benim kendi kilisemdir diyen... ve 3 dine de inanmadığını fakat iyi işler yapmanın tüm insanların görevi olduğunu belirten... bir eserdir... amerikanın kurucularında görülen deizm'in kurumsallaşmasında katkısı olmuştur... tabii ki sonradan amerika muhafazarlaşırken unutulmuştur...

  belki de 21. yy'da güzelliğin ve doğrunun yeniden ortaya çıkması için yeniden ele alınması gereken tozlu raflardan indirilmesi gereken bir eserdir... üç büyük din dışındaki herkese de yol göstermesi ve ışık tutması gereken bir eserdir...
 • http://books.google.com.tr/…esnum=5&ved=0cdoq6aewba
  tam metin halinde okunabilmekte ve indirilebilmektedir...
 • kitabin basina göz attigimda fark ettigim sey müslüman yerine türk ifadesinin kullanilmasi oldu. yahudi, hristiyan ve türkler diye anlatmis 3 büyük dine inananlari.
 • thomas paine'in eski (tevrat) ve yeni ahiti (incil) detaylı inceleyerek içlerindeki tüm tutarsızlıkları ve deli saçmalığını tüm dinlere yorarak, sipsivri bir dille yazdığı (bkz: itin götüne sokmak) eserdir.
  dinlerin uydurma olduğunu,
  kitapların kesinlikle tutarsız saçmalıklardan oluştuğunu,
  vahiyin kulaktan kulağa yayılarak inanılacak bir gerçeklik olmadığını,
  kitapları yazanların bile belirsiz olduğunu,
  tanrının sevgi, iyilik ve ahlakının, kitaplarda hunharca katledilen toplumların tasviriyle lekenlendiğini,
  bakire meryemin gebe kalmasının tam bir ahlaksızlık olduğunu,
  kitapların dayatma ve korku zoruyla inanç oluşturduklarını,
  tüm dinlerin amacının insanı yaradan bilincinden uzaklaştırmak olduğunu,
  yaradana inanmak için, kitaplarda herşeyin gizemli olduğunu ancak gizemin gerçeği karanlığa ittiğini,
  dinin bu kadar anlaşılmaz olmaması gerektiğini ticaretin sırlarını öğrenir gibi dini öğrenmemek gerektiğini,
  dini kitapların kulaktan uydurma öykülerle peygamber denilen kişilerden yüzlerce yıl sonra yazıldığını ve hiçbir gerçekçilik taşımadığını çok net kanıtlarla sunmuş ve tanrıyı anlamak için doğa bilimine bakmanın yeterli olduğunu, evrenin sırlarını çözmeye çalışmanın inancı arttıracağını savunmuştur.
  "eğer dinde devrim olacaksa vaizin filozof, her manastırın bir bilim okulu olması gerekmektedir"

  tövbe tövbe
 • aykırı bir kitap.

  beğenirsiniz, beğenmezsiniz. dininiz bütündür, değildir bilemem; fakat bu kitap öyle güzel tespitler yapıyor ve onları öyle sağlam temellere yerleştiriyor ki, karşıt görüşü savunuyorsanız tahammül edemeyebilirsiniz.

  1700'lerin son çeyreğinde dini istismarcılığın nasıl yapıldığını anlattığı kısımı sanki bugünü anlatıyormuşçasına okudum. ve kitapta hakikatten dini daha ilgi çekici hale getirebilmek için üretilen üç şey olarak gizem, mucize ve peygamberlerden bahsetmesi ve bununla ilgili yaptığı tespitler gerçekten ilginç.

  dediği şeyin özünde şu var: gizemler insanların sadece kafasını karıştırır, mucizeler ise sadece duyularını. eğer gerçekten bir mucize arıyorsanız açın gözlerinizi de tanrının yarattıklarına bir bakın; dünyada ve evrende herşey öylesine kusursuz ve simetrik ki, her canlı öylesine özel ki, dinleri kanıtlamak için uydurduğunuz o mucizeler saçmalık kalır diyor kitapta.

  ve o dönemlerde yaptığı astonomik gözlemler ve bilimsel deneylerin neredeyse hiçbiri bugünkülerle çelişmiyor, hatta bir takım eskiklikler dışında eminim ki bugün yazıldığına inanabilirsiniz bu kitabın.
 • surada bulunabilecek kitap: http://www.ushistory.org/…ine/reason/singlehtml.htm

  kitabi tek paragraf ile ozetleyecek olsam, dogrudan su paragrafi alintilardim:
  --- spoiler ---
  "... i have now gone through the bible, as a man would go through a wood with an axe on his shoulder, and fell trees. here they lie; and the priests, if they can, may replant them. they may, perhaps, stick them in the ground, but they will never make them grow...
  "
  --- spoiler ---