• --- spoiler ---

tek bir tanrı'ya inanıyorum... yeryüzü yaşamı ötesindeki mutluluğa inanıyorum; insanlararası eşitliğe ve sevgiye inanıyorum ve şuna da inanıyorum ki, dinsel görevler adil olmayı ( tüm insanlar arası sevgi duygusunu) , hemcinlerimizi mutlu kılma çabalarını kapsar...."

devamında ;

eski ahit 'in müstehcen hikayelerle, şehvetle, gaddarlıkla, intikamcılıkla, dolu sayfalarını okuduğumuzda, bu kitabın tanrı sözleri olmaktan çok, şeytan sözleri olduğunu söylemenin daha uygun olduğunu anlarız...."

en güzel bölüm ise ;

bu kitabı tanrı kitabı olarak benimsemeyi yaradan'a karşı saygısızlık sayarım.

--- spoiler ---

tüm içtenliğimle sadece katılabildiğim, kendisinden özür dilereyerek;

- adına kutsal denilen tüm kitapları tanrı 'nın kitapları olarak benimsemeyi yaradan'a karşı saygısızlık sayarım.

şeklinde kendime uyarladığım görüşlerin yer aldığı kitap.
  • kitabin basina göz attigimda fark ettigim sey müslüman yerine türk ifadesinin kullanilmasi oldu. yahudi, hristiyan ve türkler diye anlatmis 3 büyük dine inananlari.
  • aykırı bir kitap.

beğenirsiniz, beğenmezsiniz. dininiz bütündür, değildir bilemem; fakat bu kitap öyle güzel tespitler yapıyor ve onları öyle sağlam temellere yerleştiriyor ki, karşıt görüşü savunuyorsanız tahammül edemeyebilirsiniz.

1700'lerin son çeyreğinde dini istismarcılığın nasıl yapıldığını anlattığı kısımı sanki bugünü anlatıyormuşçasına okudum. ve kitapta hakikatten dini daha ilgi çekici hale getirebilmek için üretilen üç şey olarak gizem, mucize ve peygamberlerden bahsetmesi ve bununla ilgili yaptığı tespitler gerçekten ilginç.

dediği şeyin özünde şu var: gizemler insanların sadece kafasını karıştırır, mucizeler ise sadece duyularını. eğer gerçekten bir mucize arıyorsanız açın gözlerinizi de tanrının yarattıklarına bir bakın; dünyada ve evrende herşey öylesine kusursuz ve simetrik ki, her canlı öylesine özel ki, dinleri kanıtlamak için uydurduğunuz o mucizeler saçmalık kalır diyor kitapta.

ve o dönemlerde yaptığı astonomik gözlemler ve bilimsel deneylerin neredeyse hiçbiri bugünkülerle çelişmiyor, hatta bir takım eskiklikler dışında eminim ki bugün yazıldığına inanabilirsiniz bu kitabın.
  • surada bulunabilecek kitap: http://www.ushistory.org/…ine/reason/singlehtml.htm

kitabi tek paragraf ile ozetleyecek olsam, dogrudan su paragrafi alintilardim:
    --- spoiler ---
    "... i have now gone through the bible, as a man would go through a wood with an axe on his shoulder, and fell trees. here they lie; and the priests, if they can, may replant them. they may, perhaps, stick them in the ground, but they will never make them grow...
    "
    --- spoiler ---
  • ilk bölümünde aklım benim kendi kilisemdir diyen... ve 3 dine de inanmadığını fakat iyi işler yapmanın tüm insanların görevi olduğunu belirten... bir eserdir... amerikanın kurucularında görülen deizm'in kurumsallaşmasında katkısı olmuştur... tabii ki sonradan amerika muhafazarlaşırken unutulmuştur...

belki de 21. yy'da güzelliğin ve doğrunun yeniden ortaya çıkması için yeniden ele alınması gereken tozlu raflardan indirilmesi gereken bir eserdir... üç büyük din dışındaki herkese de yol göstermesi ve ışık tutması gereken bir eserdir...
  • bir insanlık bildirgesi. kısa ama çok etkili. herkesin okuması gerek. okuduktan sonra, paine'in kurucu babalardan olmasına rağmen, amerikan tarihindeki muğlak konumunun nedenlerini daha da iyi anlıyor insan. dünya, gelişimini, doğru bildiğini çekinmeden söyleyebilen bu cesur yüreklere borçlu.
  • thomas paine'in eski (tevrat) ve yeni ahiti (incil) detaylı inceleyerek içlerindeki tüm tutarsızlıkları ve deli saçmalığını tüm dinlere yorarak, sipsivri bir dille yazdığı (bkz: itin götüne sokmak) eserdir.
    dinlerin uydurma olduğunu,
    kitapların kesinlikle tutarsız saçmalıklardan oluştuğunu,
    vahiyin kulaktan kulağa yayılarak inanılacak bir gerçeklik olmadığını,
    kitapları yazanların bile belirsiz olduğunu,
    tanrının sevgi, iyilik ve ahlakının, kitaplarda hunharca katledilen toplumların tasviriyle lekenlendiğini,
    bakire meryemin gebe kalmasının tam bir ahlaksızlık olduğunu,
    kitapların dayatma ve korku zoruyla inanç oluşturduklarını,
    tüm dinlerin amacının insanı yaradan bilincinden uzaklaştırmak olduğunu,
    yaradana inanmak için, kitaplarda herşeyin gizemli olduğunu ancak gizemin gerçeği karanlığa ittiğini,
    dinin bu kadar anlaşılmaz olmaması gerektiğini ticaretin sırlarını öğrenir gibi dini öğrenmemek gerektiğini,
    dini kitapların kulaktan uydurma öykülerle peygamber denilen kişilerden yüzlerce yıl sonra yazıldığını ve hiçbir gerçekçilik taşımadığını çok net kanıtlarla sunmuş ve tanrıyı anlamak için doğa bilimine bakmanın yeterli olduğunu, evrenin sırlarını çözmeye çalışmanın inancı arttıracağını savunmuştur.
    "eğer dinde devrim olacaksa vaizin filozof, her manastırın bir bilim okulu olması gerekmektedir"

tövbe tövbe
  • sartre'in orijinal adi "l'âge de raison", turkcesi akil cagi olan kitabinin ingilizce adi.
  • bugün hala uygar ülkelerin kitaplıklarında baş köşeyi işgal eden bu kitabın yazarı için napolyon bonapart vaktiyle şöyle demiş: “yeryüzünün her bir kentine thomas paine'in saf altından yapılmış heykelinin dikilmesi gerekir.”

thomas paine, 1794 yılında yayımladığı, the age of reason (akıl çağı) adlı kitabında, “kutsal” diye bilinegelen kitapların tanrı yapısı değil, insan yapısı şeyler olduğunu söyledikten sonra "bu kitapları tanrı kitapları olarak benimsemeyi yaradan’a karşı saygısızlık sayarım” demiştir.

kitaptan yaptığım diğer alıntılar:

tanrı'ya hizmet etmekten anlaşılması gereken, tanrı'nın yarattıklarının mutluluklarına katkı yapacak biçimde yapılan hizmetlerdir. bu da kendimizi toplum dışına çıkarma yoluyla bencilce ibadet ederek, münzevi bir hayat sürdürerek gerçekleştirilemez.

insanlar arasında intikam duygularının harekete geçirilmesi, hayvanlara karşı acımasızca davranılması ahlaki görevin yerine getirilmemesi anlamına gelir.

insanlar, tanrı kelamı adı altında sunulanların ahlaksızlığını genellikle anlayamamaktadır.

kitab-ı mukaddes ve yeni ahit tüm dünyaya bir dayatmadır; isa'nın tanrı'nın oğlu
    olması, tanrı'nın öfkesini yatıştırmak için ölmesi ve tuhaf yöntemlerle kurtuluşu da efsanevi uydurmalardır ve tanrı'nın bilgeliğiyle gücü için onursuzluktur; tek bir tanrı'ya inanmaya, onun ahlaki karakterini ve ahlaki faziletlerini taklit etmeye dayalı uygulamaların yer aldığı deizm tek gerçek dindir; bu gerçeklere dayanarak (din konusunda) mutluluk umutlarını bundan sonraya taşımak istiyorum. bundan böyle şunu söylemek istiyorum; tanrım bana yardım et!

peygamberlik profesyonel bir yalancılıktır.

insanlığı sarsan en iğrenç kötülükler, en korkunç acımasızlıklar, en büyük sefaletler temelini vahiy ya da gökten indirilen din denilen bu olguda bulmaktadır.

bilimin değişmez yasalarından, aklın ışığından uzaklaşıp "vahiy dini" denen bir şeyin
    uydurulmasıyla, sayısız vahşi ve kafirce düşünce oluşmuştur tanrı'ya dair...
hesabın var mı? giriş yap