şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: miljung)
 • 2016 yılı yapımı güney kore filmi. yönetmenliğini ve senaristliğini jee-woon kim 'in yaptığı film, japon işgali altındaki kore'de geçiyor. öyküsü 1920 lerde geçen filmin baş kahramanı kendisi kore asıllı olmasına rağmen japon polis teşkilatında çalışan bir polis amiri ile kore'nin bağımsızlığı için çalışan korkusuzlar isimli örgütün kesişen hikayesi. toplam 140 dakikalık film, bol miktarda entrika ve şiddet içeriyor. oldukça sağlam bir senaryoya ve görüntü yönetimine sahip filmi öneriyor ve iyi seyirler diliyorum..
  http://www.imdb.com/title/tt4914580/
 • son bir kaç yıldır izlediğim en iyi casus/polisiye filmidir. filmin bana kalırsa zaafiyeti yaklaşık ilk 40 dakikalık sürecinin zayıf olma nedeni, bize karmaşık gelen uzakdoğulu isimlerin hikâyeyi iyice boka sardırması olabilir. tabi o ilk kırk dakikadan sonra bence film beklentilerin hakkını vererek ilerleyip yine finali aynı güzellikte bitiriyor. öneri kısmına gelecek olursak, dibine kadar tavsiye edilecek, polisiye/casus/dönem filmlerinden hoşlananları mutlu edecek bir yapımdır.

  not1: lan trenden atlama sahnesi neydi öyle yahu! tekrar tekrar izledim be!

  not2: japonları severim de şu 2.dünya savaşı söz konusu olunca harbiden gözümden düşüyorlar. nasıl bir vicdansızlık, faşistlik varsa artık o dönem...

  düzeltme: ideolojik halay basi uyardı. itiraf ediyorum, ya filmi götümle ya da ayık değilken izlemişim. film 1920'lerde geçiyor.
  yani not2 tarihsel olarak yanlış. dönemin tarihine hâkim değilim, sanırım japon işgali var.
  burayı okuyan varsa filmden vazgeçmesin.
 • film güzel ama çok uzun olduğu için biraz yoruyor. azcık daha kırpılsaymış daha iyi olurmuş diye düşünmeden edemiyorum.
 • uzakdoğu filmlerine aşinalığım belki çok yoktur ama izlemiş olduklarımdan varsayarak bu çekik gözlü minyoncuklar plot twist işini baya iyi beceriyorlar bunda bir sıkıntı yok ama bu filmde nedenini bilemesemde izledikten sonra ne filmmiş be diyemeyişimi plot twist işini seyirciye ( en azından bana) pek yediremediklerine bağlıyorum. hakeza filmde birden fazla kırılma noktası bulunduğu için birçok kez erken final yaşıyormuşum hissini fazlasıyla verdi ama bu sahnelerin toparlanıp plota bağlanışı biraz ya çok yavan kaldı mı desem mahmut mu desem bilemedim ama havada kaldı diyebilirim. tabi bende böyle bir his bırakmış olması dahi filmin kötü olduğu anlamına gelmemekle beraber aksine daha da iyi olabilirmiş, keşke olsaymış, olsunlan (135 dk film) anlamına gelmekte.
  bir iki karakteri gözardı edersek, birçok başarılı oyunculuk performansı vardı denilebilir söyleyebilirim. filmlerden anlayıp anlamadığımı bende bilmiyorum ama film iyiii, fenaa değil, güzel film, puan felan yok işte izlenebilir bir film.
 • aslında biraz klişe olsa da güzel bir kore filmi. hemen artı ve eksilerine bakalım..

  artılar:

  + tarih içeriyor. içeriğin gerçek olup olmadığı hakkında bir bilgi olmasa da 1920'lerde japon - çin - kore üçlüsünü ve bunların pozisyonlarını anlıyorsunuz.

  + corrupt bir polisi yaşıyorsunuz. zor zamanlar.

  + olayları çözmek zaman alıyor. sabır point kasıyorsunuz :)

  + kaliteli sahneler var. açıların hepsi iyi.

  + filmin müzikleri dikkat çekici biçimde özenle seçilmiş.

  eksiler:

  - fazla konuşuyorlar.

  - "dönek" komiser teması binlerce kere işlenmiştir.

  - film iki buçuk saat...

  8/10.
  biraz sabırlı olun. filmin kafası sonradan geliyor.