şükela:  tümü | bugün
 • aynı evi paylaşan iki devlet memurunun maceralarını anlatan dizi.
 • dunyanin en underrated dizisi.
 • insanlar şu diziyi nereleriyle izliyorlar merak ediyorum.

  dizide ruslar da pek tabi pragmatiktir ancak insan hayatı ve sovyetler birliği iki önemli değer olarak ele alınıyor. tabi ki sovyetler birliği bireylerin hayatından değerlidir, her ülkede bu böyledir. bu yüzden her ülkenin askerleri var, ajanları var. bunlar ülke çıkarlarları için hayatı harcanabilir insanlar tanım olarak.

  yahu o zenci hizmetçinin oğlunu öldürme amacı söz konusu değildi, o bir şantajdı. kadın işbirliği yapmazsa oğlu ölecekti. işbirliği yapmasından sonra rahat bırakıldı. dizide ruslar acımasız tasvir edilmek istense, kadın saati yerleştirdikten sonra dinleme cihazı ortaya çıkmasın diye hem kadını hem oğlunu öldürürledi.

  ruslar pragmatik dedim. ve gereksiz yere tek bir masumun canına kast etmediklerinde de ısrarcıyım. yakışıklı latin abimiz pisi pisine gitmedi bi kere. herif yanık olduğu hatunun peşinde koşarken az daha rusların ajanını yakalayacaktı bilmeden. o yüzden öldürüldü herif.

  dizideki tek alakasın ölüm mal fbi ajanının öldürdüğü vlad'tır.

  öldürülen rus ajanın karısı ve bebeği yine pragmatik sebeplerle bu şekilde son buldu. ajanın çocuğu rusyaya gönderildi, fbi'ın takibi altındaki kadın muhtemelen kaçırılamadı veya fbi'ın takibi son bulsun diye öldürüldü.

  gregory isimli kral zenci abimizin foyası ortaya çıkınca da kendisine moskovaya yerleşme veya ölüm seçeneği verildi. ye ne olacaktı? bunca ajanın hayatını riske mi atacaklardı? rusların tarafındaki nice harika karakterden bir başkasıydı gregory ve ölümü seçti.

  peki ya amerikalılarıninsan hayatına yaklaşımı ne? "aman yarabbi ortağımı ödlürdüler, ben de masum bir diplomatı öldüreyim bari" sığılığında.

  bu dizide amerikalılar değil ruslar ile empati kuruyoruz. amerikalılar çok basit, hollywood polisiyesi sığlığında karakterler olarak betimleniyor. her kim ki abd tarafıyla empati kuruyorsa bu diziyle vaktini harcamasıni gitsin imdb puanı 4.6 ile 5.1 arasında olan aksiyon filmleri izlesin.

  gerçi fbi'ın başındaki elemana hastayımi bir insan bu kadar mı neşe dolu, bu kadar mı stressiz olur lan. polyanna gibi adam. abd tarafında sevdiğim tek kişi o.
 • 65. emmy ödülleri ana kategorilerinde en iyi drama dizisi, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu vb. hiçbir dalda aday gösterilmeyerek çok büyük hakkı yenmiş leziz yapım.
 • tek problem bu diziyi amerikalıların çekmiş olması... amerikalılar sosyalizmden anlamıyor gerçekten, bu nedenle de kurdukları sovyet karakterleri iki boyutlu, sığ karakterler olarak kalıyor. çatışmayı biz ve onlar ekseninde yine kapitalist bir ruhla salt rekabete indirgemişler. dolayısıyla s ajanlarının motivasyonları görmezden gelinmiş.

  sınıf çelişkileri, ırkçılık, adaletsizlik, din vb. bir yığın amerikan gerçeğini görmüyoruz. amerika salt orta sınıftan ibaretmiş gibi. sovyet tarafı ise bir taraftan hollywood'un uzun yıllar boyunca kurguladığı bir nedensiz-dinsiz kötülük içinde kurgulanırken bir taraftan da empati kurulmaya, ama onlar da insan denilmeye çalışılmış.

  aslında dizide doğrudan bir amerikan taraftarlığı yok, hani şu mel gibson'un yaptığı türden bir ulusalcılık yok. iki tarafa da eşit şans vermeye çalışmışlar. ama anlamıyorlar, anlamadıkları için de anlatamıyorlar. her şey, son noktada sadakate ama anavatana sadakate yani yine amerikanvari bir ulusalcılığa gömülüyor. oysa sosyalizm enternasyonal bir şey, orada amaç sizin biliminizi, teknolojinizi çalalım değil, dünyayı kapitalizmden kurtaralım. üstelik amerika tarihi rosenbergler, hollywood kara listesi gibi hikayelerle dolu. tabi bu yorumlarım sovyetlerin totaliter dönemini içermiyor. sadece birileri hayatlarını bir ideoloji için yaşıyorsa, orada aranması gereken nüanslarla ilgili.

  fakat dramatik açıdan güçlü bir kurgusu var. ikili hayatlar konusunda kimse örnek vermemiş ama madman'i bir adım öteye taşıyıp, politik-tarihsel bir arka plan oluşturulmuş. dizinin tek eksiği, s ajanlarının motivasyonu noktası sanırım, onun dışında kurgu ve atmosfer açısından son dönemde yapılan en iyi işlerden biri.

  edit: imla
 • şaşırtıcı bir 2.sezon finali yapan dizi.tek kelime ile harikaydı.

  --- spoiler ---

  paige kezosu kgb ajanı olursa cccp dağılır beyler

  --- spoiler ---
 • hali hazırda yayınlanan diziler arasında yegane casusluk dizisi. üstelik oldukça emek verilen bir iş ve temposu hiç düşmüyor.

  --- spoiler ---

  öncelikle 2x04'te bizimkilerin karşısına çıkan o iki ajan sanırım mossad'ın o profesörü takip etmek amacıyla görevlendirdikleri elemanlar çıkacak muhtemelen.

  komünizmin etkisiyle yıllarca kendilerini ve çocuklarını dinden uzaklaştıran kahramanlarımız büyük kızları paige'i bir inci grubuna kaptırmak üzere. oğulları henry zaten arabalar olsun, atariler olsun emperyalizmin tadını çoktan almış. karı-koca ilk sezondaki o amerikan kültürüne ve yaşam tarzına olan kayışlarını birazcık frenleyip esas amaçlarına dönmüş gibi gözüküyorlar.

  ama clark'ın karısı, yani şu fbi şefinin sekreteri o terfi başvurusuna kocasının adını yazarsa asıl film o zaman başlayacak bu sezon. ve merakla beklenen bölüm de arpanet olacak şüphesiz, internetin temeli.

  bir de ruslar'ı tutuyorum ben, isimlerinden dolayı. rezidentura, arkady ivanovitch, nina sergeevna, oleg igorevich...

  --- spoiler ---
 • diziyi izlerken arkaplanda gösterilen olayların tarihlerini takip etmek de diziye ayrı bir tat katıyor.

  --- 4. sezon spoiler ---

  mesela geçtiğimiz sezon finalinde reagan'ın sovyetler için ''evil empire'' ifadesini kullanarak nükleer gerilime kapı açtığı 8 mart 1983'teki konuşmasını dinlemiştik.

  bu yıl da 5. bölümde; elisabeth'in, 23 mart 1983'te yine meşhur ''strategic defence initiative'' konuşmasını yapan reagan'la ''yanakları çok kırmızı. palyaçoya benziyor!'' diyerek dalga geçtiğini gördük.

  8. bölümde de david copperfield'ın 8 nisan 1983'te yaptığı özgürlük heykeli'ni kaybetme numarasını izledik. (tamamı buradan izlenebilir. )

  yine 9. bölümde herkesin dehşet içinde izlediği the day after isimli nükleer saldırı konulu tv filmi abc'de 20 kasım 1983 tarihinde yayınlanmış. (bu filmden önce yapılan uyarı. filmin tamamı buradan izlenebilir.)

  hemen sonrasında oleg'in bahsettiği rus nükleer uyarı sisteminin hatalı alarm vermesi olayı 26 eylül 1983 tarihinde yaşanmış, dünya bir nükleer savaşın eşiğinden dönmüş. detaylı bilgi için (bkz: stanislav petrov)

  ve nihayet dizi finalinde gösterilen superbowl finali 22 ocak 1984 gecesi oynanmış.
  --- 4. sezon spoiler ---

  bu diziyi seviyorsanız şayet; bizimkiler, amerika'da yardırırken avrupa'da doğu alman tayfasının batı'ya karşı neler yapıyormuş görmek için deutschland 83 isimli 8 bölümlük diziye de bir göz atabilirsiniz.
 • --- spoiler ---

  aferim kız paige gözüme gireceksin. yalnız senin yaptığın ispiyon pastör'ün hayatına mâl olacak gibi. annenle baban ölüm makinesi gibi önüne geleni öldürüyor, onun duyduğunu öğrenince onu da öldüreceklerdir. fbi'daki bilgisayarcı bebeyi de yok yere öldürdü amın feryadı philip.
  4. sezon olasılıkları:
  pastör'ü öldürürler ya da pastör fbi'a ispiyonlar, federaller bizim casusları hemen paketlemez de biraz izlerler ne yapıyorlar diye, sonra kaçmaya başlarlar 4. sezon bu şekil gider.
  philip ile sandra mercimeği fırına verir
  stan osbire devam eder
  oleg fbi için çalışmaya başlar
  hanry garibimin hala hiçbir şeyden haberi olmaz, aval aval gezer
  --- spoiler ---
 • ergen dizisine dönmesin diye kıçımızı yırttık , homeland de dana kezosundan çok çektik bari burada yapmayın dedik ama dinletemedik. her halükarda izletiyor kendini , güzel dizi de umarım 4. sezonda bokunu çıkarmazlar şu paige muhabbetinin. baydı , sıktı.