şükela:  tümü | bugün soru sor
247 entry daha
 • 28 mart'ta 6. ve son sezonu başlayacak.

  dizinin ana karakteri philip jennings'in esin kaynağının geçtiğimiz yıl hayatını kitap haline getiren ve amerika'da jack ''philip'' barsky sahte kimliğiyle casusluk yapan albrecht dittrich isimli, doğu alman asıllı bir kgb casusu olduğunu düşünüyorum. benzerlikler ilginç gerçekten:

  albrecht dittrich ; 20 yaşındayken doğu almanya'da önce stasi, sonra da kgb'den casusluk eğitimi aldıktan 10 yıl kadar sonra meksika üzerinden abd'ye geçip jack philip barsky isimli bir ölünün hayatı üzerine bina edilen sahte hayat hikayesiyle sovyetler adına faaliyet yürütmeye başlıyor. esas görevi amerikan yaşam tarzına adapte olduktan sonra politik bir çevre edinip başkan jimmy carter'ın ulusal güvenlik danışmanı zbigniew brzezinski'nin yanına sızarak amerikan dış politikalarını etkilemek. bunun dışında yaşadığı bölgedeki rus vatandaşlarını izlemek gibi yan görevler de icra etmiş. öte yandan da bilgisayar programcılığı eğitimi alıyormuş.

  kgb, kendisi ile şu meşhur ''numbers station'' yöntemi ile temas kurarmış. talimatlar belli bir radyo frekansından düzenli olarak harf ve sayılarla şifrelenmiş halde kendisine iletilirmiş. bunun yanında tabii ki dizide gördüğümüz gibi ''dead drop'' yöntemi de kullanılıyormuş.

  bu arada adamımız hem kendi memleketi olan doğu almanya'da, hem de amerika'da evlenip çoluğa çocuğa karışmış ve iki aileyi de birbirlerinden haberi olmadan başarıyla idare edebilmiş. yalnız dizideki gibi ailecek casus olma durumları yokmuş.

  berlin duvarı'nın yıkılmasına yakın dönemde taraf değiştirip batı saflarına geçen bir rus casusu ismini yetkililere verince deşifre olmuş. kgb; kendisini konuyla ilgili uyarınca amerikan yaşam tarzını bir hayli benimsediği için ülkeyi terk etmek yerine aids olduğu ve bunu sovyetler'e yaymak istemediği için amerika'da kalması gerektiği yalanını uydurmuş.

  tabii bu arada ismi, abd'de yetkililere ulaşır ulaşmaz fbi harekete geçmiş. lakin barsky'yi alıkoymak yerine bir süre izleyip faaliyet alanını öğrenmeye çalışmışlar. bunun için de dizideki gibi barsky ailesinin yan komşusu olarak bir süre birlikte yaşamışlar; evlerine dinleme ve izleme için ekipmanlar yerleştirmişler.

  aile görünümlü fbi ajanları; tam olarak 3 yıl boyunca, rus casusu olduğunu bildikleri barsky ile yakın bir komşuluk ilişkisi içinde yaşayıp gitmişler. derken bir akşam barsky, eşi ve çocuğu ile yaptığı kavga sırasında onlara rus casusu olduğunu itiraf edince evi dinleyen fbi ajanları baskın yapıp barsky'yi gözaltına almışlar.

  yakalanan barsky; amerikan makamları ile anlaşıp muhbir olunca cezaevine girmemiş, amerikan vatandaşı olmuş ve amerika'ya ilk geldiği dönemde aldığı bilgisayar programcılığı eğitimi sayesinde bilişim sektöründe faaliyet göstermeye başlamış.

  bir başka ilginç detay da; kendisine komşu olan fbi ajanı ile dizideki gibi aile dostu olmaları. öyle ki; kendisini yakalayan fbi ajanı; barsky'nin torununun vaftiz babası bile olmuş.

  edit: ntv, geçtiğimiz aylarda jack barsky ile bir röportaj yapmış: https://www.youtube.com/watch?v=nkzjvuxlf3o
90 entry daha