şükela:  tümü | bugün soru sor
  • richard dawkins in son kitabi. bu kitapta gunumuzden geriye giderek dunyada yasamin baslangicindan bu gune hikayesini anlatiyor dawkins. benzeri kitaplardan iki farki var: birincisi tamamiyle darwinci bir evrim perspektifiyle yazilmis olmasi ve dogal secilim yoluyla evrimden taviz vermemesi. ikinicisi ise zamanda geriye dogru yolculuk yapmasi. yani dort milyar yil once soyleydi boyleydi bidi bidi diye direkt olaya dalmak yerine insandan (homo sapiens sapiens) baslayip zamanda geriye giderek insanin diger turlerle akrabalik baglarini ortaya cikartmasi.

sonunda geriye dogru yapilan yolculukta sadece 40 durak yaparak tum canlilarin ortak atasina ulasabiliyor olmak da evrim biyolojisi hakkinda okumayi sevenlerin agzinda guzel bir tad birakacak.

henuz daha turkce cevirisinin yapilmamis olmasi da hayal kirikligi yaratici elbette.
  • türkçeye "ataların hikayesi yaşamın kökenine yolculuk" adıyla çevrilmiş ve yaklaşık 652 sayfa olup ciltsiz olmasına rağmen kitapçılarda 48 ytl gibi uçuk bir fiyata satılan kitap.
  • richard dawkins'in türkiye'de çıkan son kitabı. hil yayınlarından. 40 liralık fiyatıyla dikkat çekmektedir.

http://kitap.antoloji.com/…okenine-yolculuk-kitabi/
  • okumaya ve evrim hakkında bilgi sahibi olmaya deper bir richard dawkins eseri.
  • ahmet fethi çevirisi anlaşılmaz ve bayat bir okuma zevki sunuyor. dawkins her ne kadar televizyonda şeker tonton amca gibi konuşsada yazılı eserlerinde oldukça *sağlam*dır ve okuması zordur. yine de çeviri bakımından başarısız buldum.

orjinalinden okumak gerek.
  • ilk defa sondan basa dogru okumaya basladigim richard dawkins eseri. yasamin kokenini gunumuzden geriye giderek anlattigi icin bu kitaba alisamadim. dolaysiyla en gecmisten gunumuze gelisen evrimsel sureci daha iyi anlamak icin kitabi son bolumden bas bolume dogru okumaya karar verdim.
  • en çok okumak istediğim kitap diyebilirim. ne zaman kitabı bulsam cebimde para olmuyor. ne zaman arayışa girsem bulamıyorum. en son bulup alamadığımda 60 lira civarındaydı. bugün kredi kartım geldi. internet denen bir şey var değil mi.

bu arada neden bu fiyat diye çok sorgulamıştım. özellikle the selfish gene 6 lira gibi bir şeydi. the blind watchmaker ciltli olduğu halde 12-13 lira gibi bir fiyat. insan sormadan edemiyor.

bir açıklaması yoktur demiyorum. bilenlerden de aydınlatılmayı bekliyorum. ama eğer yoksa, başka bir oyun var gibi geliyor bana, ki amazondaki fiyatı gayet normal.
  • "yunus balığı", "insaymun", "tikel" vs özenti, saçma ve cahilce kelime dizileri içermesine rağmen türkçe çevirisini bitirmeye niyet ettiğim masif eser.
    yunus balığı bak! yunus balığı, buna rağmen.. insaymun ne hem? ya neyse.. ben..
  • türkçe çevirisi berbattır.

"ya ikinci ayartı, geri dönüş kibri, geçmişin tikel şimdimizi doğurmak için çalıştığı düşüncesi?"

(bkz: fular yetmezliği)
  • richard dawkins'in yazdığı, bolca açıklayıcı resime sahip, türkçeye ataların hikayesi olarak çevrilmiş kitaptır. insan evrimini anlamanızı kolaylaştıran sade ve açıklayıcı bir dili vardır. türkçe baskısı 619 sayfadan oluşur.