şükela:  tümü | bugün
 • bir dönem amerika'nın en hızlı gangsteri olarak anılan jesse james'in hayat hikayesinin işlendiği taze bir western filmi. henüz yapım aşamasında. ayrıyetten adıyla spoiler veren ender filmlerden olsa gerek.

  filmin tam adı imdb'de "the assassination of jesse james by the coward robert ford" (denedim sığmıyor bkz'a, evet) olarak geçiyor. *
 • tam adı the assassination of jesse james by the coward robert ford olan brad pitt filmi.
  hemen ufak bi trivia verelim, robert ford jesse james'in çok yakın arkadaşıdır, missouri valisi jesse james'in başına 10 bin dolar ödül koyunca, hiç düşünmeden arkadaşını arkası dönükken ensesinden vuruvermiştir. daha sonra da yüzsüz bir şekilde gidip parasını istemiştir validen ama ödül almak yerine 1. derece cinayetten hüküm giymiş ve idamına karar verilmiştir, daha sonra vali tarafından affedilse de hayatı boyunca adı coward(alçak, korkak) ve hain olarak kalmıştır.
 • an itibariyle imdb de 3920 kisinin oyuyla 8.3/10 almis bu da bizi gitgide heycanlandirmistir 16 kasim gunu salonlarda gosterime baslayacaktir.
 • neredeyse 2 senelik merakli bir bekleyisin ardindan, dün gece sinemada izleme sansi buldugumuz filmdir. uzun süren bekleyisin ve zaten biliniyor olan bir hikayenin beyazperdeye nasil yansiyacağı sorusunun yarattigi yüksek beklenti ile gidilmistir. bundan sonrasını spoiler ibaresi altında anlatayım ki yanlış olmasın.

  --- spoiler ---
  ...ama ne yazik ki olusan yüksek beklenti filmin süresi altında ezilmistir. sonu belli bir film olduğunu hiç bilmesek adından zaten cıkartabiliyoruz. hikaye zaten ne oldu bu da oldu üzerine kurulacak bu da biliniyor. ama bilinmeyen 160 dakika boyunca ne kadarlik bir zaman dilimini izleyeceğimiz. bu bilinmezlikle baslayan film bitmek bilmiyor. sanki öyle bir durum olmus ki kitabın her sayfasını cekmeye kalkmislar. kıyamamıslar atmaya. film cok durgun. yani poz, bakislar, duruslar, konusmadan atla yapılan yolculuklar derken gercekten saatler geciyor. bunlari filmi kötülemek için söylemiyorum. film kötü değil. bir sorunu var, çok uzu olmasi. evet ne uzun filmler izledik ama bu uzunluk zamanın gecmeyisi üzerine sanki. hele hele o beklenen olay cereyan ettikten sonra öyle bir dönemece giriyor ki film. her sahne final gibi oluyor, bitmek bilmiyor. tamam simdi dediğiniz her karenin ardından bir yenisi geliyor. bir yerden sonra öyle bir hal alıyor ki(özellikle son yarım saat), biraz zorlasak kulakları kitabın cevrilen sayfalarının sesini duyacağız. kulak demisken, müzikler bir harika. gercekten cok güzel. anlatıcının sesi ile muhtesem bir uyum icinde filmin müzikleri. müzik, tablo gibi kareler ve anlatıcı sahhane bir üçlü olusturmus. bazen bir tabloya bakar gibi bazen bir belgesel izler gibi oluyorsunuz bir çok yerde.

  uzun lafin kisası, film gayet basarili. ama iste keske bu kadar uzun olmasaymıs. ve keske sinema dergileri filmi bu kadar yıldıza boğmasalarmıs. cünkü hangi dergiyi elimize alsak 5 üzerinden 5 yıldız hepsinde. bazi filmleri elestirirken kantarin topuzunu kaciran sinema elestirmenleri bazi filmler için ortalikta ne kantar birakiyor ne topuz.

  --- spoiler ---
 • öncelikle sonda söyleyecegimi başta soyliym ben bu filme bayildim. ama klasik kaliplara sahip aksiyon dolu bir film , western bekleyenler bence hic zahmet edip gitmesinler bile sonra kufredip cikabilirler filmden, bu film daha cok psikolojik cozumlemeler ve karakterler arasi kurulan gerilimden ilerliyor ama ne ilerlemek özellikle casey affleck'in canlandirdigi robert ford karakteri icin kelimeler kifayetsiz kaliyor. bu oyunculuk gösterisine umarim gereken ödüller verilir, sirf kendisini izlemek icin bile filme gidilebilir. onun disinda brad pitt zaten her zamanki gibi cok iyi oynuyor, aslinda filmde kötü oynayan figuran dahi yok diyebilirim. eger yavaş yavas akan uzun filmlerle bir derdiniz yoksa bu filmi hazir sinemalarda iken görün derim hem az salonda gosterime girdi hemde muhtemelen kisa surede gosterimden kalkacaktir. tabi bu arada roger deakins'in görüntü yönetmenliginede şapka çıkarmak istiyorum izninizle.
 • 150 patlican uyesinin on gosterime katilma sansini yakaladigi film
 • hakkındaki övgüleri duyunca zevkimden şüphe ettirmiş olan, hayatımda ender rastladığım bir şekilde yarısında çıkmak istediğim, çok iyi oyunculukların durağanlıkta izleyiciyi sıkar hale geldiği bir filmdir*.hele hele yorgunken kesinlikle izlenmemesi gerekir.
  tabii konuya/kişiye aşina olanlar,jesse james hakkında bilgi sahibi olanlar başka gözle izleyeceklerinden çok da şikayetçi olmayabilirler ama ne tesadüf ki ekşi sözlük'teki ilk entrylerimden birinde konu edilen benzer yaklaşımlı amadeus filmini zamanında izledikten sonra wolfgang amadeus mozart'a hayran olmakla beraber (ki o zamanlar bilmezdim nerdeyse) diğer karakter antonio salieri ise unutulmaz karakterler arasındaki yerini almıştı.bu filmde ise jesse james dahil sinema tarihinde yer edecek bir karakter mevcut değil bana göre, ne yazık ki.
  film olarak bir der untergang beklemiyordum tabii ama keşke gangs of new york kadar olabilseydi en azından...
 • öncelikle,gişe görevlilerinin film 3 saat sürüyor,iyi seyirler dediği bir filmdir ki evet 160 dakikalık bir hayat hikayesi seyrediyoruz.film başlar başlamaz ilk önce görüntü yönetmenini takdir ediyorsunuz,ve bütün film boyunca bu takdir defalarca tekrarlanıyor,müzik için söylenecek bir söz yok, filmin sonunda music-nick cave & warren ellis yazısını görünce müziğin neden olağanüstü olduğu ve sizi bu kadar etkilediğini de kavramış bulunuyorsunuz.boş kafayla izlendiğinde sıkmayacak,hoş bir çeşit psiklojik gerilim filmi,western diyemeyiz tam olarak.robert ford'u canlandıran casey affleck'in oyunculuğu beklenmedik ölçüde iyi,brad pitt'e zaten bir şey demek ne haddimize.kısaca,boş kafayla gidildiğinde güzel bir film,uzunluğu sıkmayacak bir film.hatta bu kadar uzun olması seyirciyi biraz daha filmin içine çekiyor bence,filmde anlatılan dönem yaklaşık 1 yıllık bir süreç,sanki o 1 yıla birebir şahit oluyormuşsunuz hissine kapılırken,bir yandan da ne kadar fotografik karaler aman allahım,hollywood hep böyle filmler yapsa keşke demekten kendinizi alamıyorsunuz.
 • brad pitt'in(makyajın etkiside olsa) yaşlanmaya başladığının harbiden hissedildiği film olmuştur.mecburiyettende olsa yarısında çıkmış birisi olarak bir iki şey söylesek ayıp olmaz.

  -ilk olarak filmin temposu çok ağır.3 10 to yuma gibi bir western filmi beklentisiyle gidenler yamulur söyliyeyim.

  -bize uzak kalan bir film olmuş sanki.jesse jamesin amerikan halkı tarafından iyi bilinen bir efsane olması filme olan ilgiyi arttırmıştır kesin.her ne kadar pek güvenmesemde imdb'de yüksek puan alması buna bağlı kanaatimce.

  -yarı olduğunda tahmini 30 kişilik salonda 3-4 kişi resmen yan dönmüş uyku moduna girmişti,bir o kadar insan da filmi yarıda bırakıp çıktı..

  ha işbu entry 'sakın ha gitmeyin' demek için değil,bir iki fikir vermek amacıyla girilmiştir ve filmin ilk yarısı için yazılmıştır,ikinci yarıda film coşabilir,coşamayıp bu şekilde bitebilir,bilemiyorum...

  edit:süper filmmiş lan!